Teknoloji

Yenilenmiş Telefon Nedir, Yenilenmiş Telefon Alınır mı?

Yenilenmiş telefonlar, refurbished cihaz olarak da biliniyor. Bu cihazlar cazip fiyatlarla daha üst model telefon sahibi olmaya olanak tanıyor. Üstelik ikinci el telefon modellerinden farklı olarak satıcı firma garantisiyle geliyor.

Yenilenmiş cep telefonu nedir?

Cep telefonu modelleri, sahip oldukları özellikler ve barındırdıkları yeni nesil teknolojilerle iletişim aracı olmanın ötesine geçiyor. Giriş seviye telefonlar sıradan bir akıllı telefon deneyimi yaşatırken orta seviye telefonlar fiyat performans dengesini koruyor. Üst segment telefonlar telefon deneyimini bambaşka noktaya taşıyor. Gelişmiş özelliklere sahip bir akıllı telefon; oyun konsolu, dijital kamera, tablet ve televizyonun yerini alıyor.

Yenilenmiş cep telefonları, akıllı cep telefonlarına piyasa değerinin altında ücret ödeyerek garantili şekilde sahip olmayı sağlıyor. Bu avantajla birlikte yenilenmiş telefon ne demekyenilenmiş telefon ikinci el mi soruları gündeme geliyor. Teknoloji tutkunları özellikle yenilenmiş telefon alınır mı merak ediyor.

Yenilenmiş cep telefonu tabiri, yazılımsal, donanımsal ve kozmetik olarak yenilerek yeniden ambalajlanmış telefonlar için kullanılıyor. İade edilmiş telefonlar ve teşhir ürünü olarak kullanılmış olan telefonlar da yenilenmiş telefon kapsamına giriyor. Refurbished işlemine alınarak bakım sürecinden geçen yenilenmiş telefonlar, sıfır telefondan farksız kullanım sağlıyor.

Yenilenmiş telefon özellikle de cep telefonunu fazla kullanmadan üst modele geçmek isteyenlerin geri gönderdiği telefonlardan oluşuyor. Bu telefonlar esasında ambalajı açılmış yepyeni telefon anlamına geliyor. Yenilenmiş telefonlar son dönemlerde büyük ilgi görüyor. Öyle ki arama motorlarında yenilenmiş telefon yorumlarıyenilenmiş telefon nereden alınır gibi sorular aratılıyor. Bu nedenle üreticiler ve perakende satış mağazaları, refurbished cep telefonlarını ürün gamına ekliyor.

Yenilenmiş Telefon Nedir, Yenilenmiş Telefon Alınır mı?
Yenilenmiş Telefon Nedir, Yenilenmiş Telefon Alınır mı?

Telefon hangi işlemlerden geçerek yenilenmiş hale geliyor?

Refurbished işlemine alınan telefonlar yazılım ve donanım olarak sıfırlanıyor ve yeniden ambalajlanarak yenilenmiş telefon haline geliyor. Telefonu fabrika çıkışı standartlarına getirmek için işlemler yapmadan önce anlık performans için testler uygulanıyor. Bataryadan işlemciye, dokunmatik ekrandan kasaya yazılımsal          ve donanımsal tüm parçalar kontrol ediliyor. Düşük performanslı parçalar onarılıyor veya yenileniyor.

Tüm veriler, özel program aracılığıyla kalıcı olarak siliniyor. Cihazın çalıntı olup olmadığı veya IMEI kaydı olup olmadığı kontrol ediliyor. Harici uygulamalar, virüsler, temalar sıfırlanıyor. Ürünü satışa hazır hale getirmek için özel solüsyonlar ile temizlik yapılıyor ve kutu içine ambalajlama yapılıyor.

Yenilenmiş Telefon Alınır Mı?

Cihaz yenileme yurt dışında yaygın olan bir yöntem ve Türkiye’de de yaygınlaşıyor. Bu telefonlar cazip fiyatlarla telefon deneyimini artırmayı sağlıyor. Yenilenmiş telefonlar satışa sunulmadan önce kapsamlı testlerden geçiriliyor. Veri Koruma Yasası uyarınca veriler siliniyor ve telefon işletim sisteminin en yeni sürümüyle güncelleniyor. Kozmik açıdan da performans açısından da sıfır telefondan farksız hale geliyor. Kulaklık, şarj cihazı, kullanım kılavuzu gibi belge ve aksesuarlar da çoğunlukla kutu içeriğine dâhil olarak sunuluyor.

Yenilenmiş telefonlar ikinci el telefon fiyatları kadar uygun fiyat etiketine sahip olmayabiliyor. Bununla birlikte ikinci el telefonların bakım işlemleri ve donanım yenileme işlemleri maliyeti artırıyor. Yenilenmiş telefon fiyatları; marka, model, üretim yılı ve ikinci el geçmişi doğrultusunda değişkenlik gösteriyor.

Tags

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.