Teknoloji

Projeksiyon mu Televizyon mu Daha İyi?

Projeksiyon cihazları, monitör gibi görüntü kaynaklarından gelen sinyalleri büyük ekran olarak projeksiyon perdesi veya duvara yansıtıyor. Televizyon ise elektromanyetik dalga halinde yayınlanan görüntü ve seslerin elektronik alıcılar aracılığıyla görüntü ve sese çevrilmesini sağlıyor. Televizyonun ve projeksiyon cihazının kalitesini sahip olduğu özellikler belirliyor.

Projeksiyon cihazı, önceleri daha çok eğitim kurumlarında ve ofislerde sunum için kullanılıyordu. Yeni nesil teknolojiler sayesinde artan fonksiyonel özellikleriyle evlerde de yerini alıyor. Yolculuğuna siyah beyaz başlayan televizyonlar, bugün gürültü azaltma gibi yeni nesil özellikler barındırıyor ve 8K’ya kadar ekran çözünürlüğü sunuyor. Projektör ve televizyonların gelişimi, TV mi projeksiyon mu almalı sorusunu gündeme getiriyor.

Projeksiyon
Projeksiyon

Projeksiyon özellikleri

Projeksiyon cihazları, evde sinema odası kurmak ve balkonda, bahçede sinema keyfi yapmak için tercih ediliyor. Bir projektöre en iyi projeksiyon cihazı diyebilmek için taşıdığı özelliklere dikkat etmek ve projeksiyon DLP mi LCD mi olmalı, projeksiyon kontrast oranı kaç olmalı gibi birçok soruyu yanıtlayabilmek gerekiyor. Elbette özelliklerin yanı sıra projeksiyonu  sağlam bir ses sistemiyle desteklemek de önem taşıyor.

DLP projektörler kolay taşınabilirliğiyle öne çıkarken LCD projektörler daha net görüntü kalitesi sunuyor. Giriş ve orta seviye projektörler 2500 – 4500 ansi lümen aralığında parlaklık değeriyle seyir keyfini artırıyor. Renklerin canlı görünmesi için kontrast değerinin en az 5.000:1 oranında olması gerekiyor. Dolayısıyla her projeksiyon cihazı aynı kaliteyi sunmuyor.

Projeksiyon cihazları ile TV modelleri boyut açısından birbirine çok yakın olmakla birlikte cihazların atım mesafesi uzadıkça, kalite kaybı yaşandığından en iyi görüntü kalitesi için 4K çözünürlüğe sahip projektör tercih etmek gerekiyor. Yeni nesil lazer modelleri hariç projeksiyon cihazlarının çoğunda hoparlör yetersiz kalıyor, ekstra ses donanımı gerektirebiliyor. Projeksiyon cihazları mini boyutlarıyla taşınabilirlik avantajları sunuyor. Bu sayede ev dışındaki her yerde sinema keyfi yapmak mümkün oluyor. Projeksiyon cihazı fiyatları, 100 inç civarı ekran büyüklüğünde televizyonlardan uygun olmasıyla projektörleri TV alternatifi haline getiriyor.

Televizyon
Televizyon

Televizyon özellikleri

Her projeksiyon cihazının aynı kaliteyi sunmaması elbette televizyonlar için de geçerli. Televizyon alırken kaç ekran istediğinizi ve bütçenizi belirlemeniz yeterli olmuyor. 4K televizyon ve 8K televizyon modelleri sinefillerin ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılıyor.

Smart TV olarak adlandırılan multimedya özellikli akıllı televizyonlar, TV üzerinden internet sörfü yapma imkânı tanıyor. 4K TV modelleri görüntü deneyimini üst seviyeye çıkarırken; henüz 2020’den beri hayatımızda olan 8K televizyon özellikleri, incecik çerçevesi ve görüntü kalitesiyle TV keyfine yeni soluk kazandırıyor. Bazı televizyon modellerinde ses ve görüntü konusunda beklentilerin tam karşılanması için Ultra HD Blu—ray oynatıcı kullanmak gerekebiliyor.

Projeksiyon mu televizyon mu kıyaslamasında televizyonlar özellikle kontrast ve parlaklık konusunda avantaj sağlıyor. Projeksiyonların LED TV’ler kadar parlaklık sunması için fazla çalışmak zorunda olmaları kararma gibi ampul sorunlarına sebebiyet veriyor. Televizyonlar, projektörlerden farklı olarak ortam ışığını algılayıp kontrastı artırabiliyor. Premium 4K TV’ler geniş renk gamı ve yüksek dinamik aralığı sunuyor ve 4K HDR projektör modellerinden daha uygun fiyat etiketine sahip olabiliyor. Dahili olarak gelen kaliteli sese sahip modeller projeksiyon mu televizyon mu kıyaslamasında televizyonu öne çıkarıyor.

Projeksiyon mu televizyon mu almalıyım?
Projeksiyon mu televizyon mu almalıyım?

Projeksiyon mu televizyon mu almalıyım?

Sorunun yanıtını ihtiyaçlar belirliyor. Çok büyük bir odanız yoksa, gündüz koşullarında da aydınlatmayı ayarlamak sorun olmuyorsa, kamp alanlarında da sinema keyfi yapabilmek istiyorsanız projeksiyon cihazı tercih edebilirsiniz. Yapay zeka teknolojisi destekli TV modelleri, kaynak, renk, kontrast, hareket ve keskinlik arasında denge kuruyor. Bu sayede daha gerçekçi ve doğal bir görüntü sunuyor. Televizyonlar HDMI ve USB girişleri sayesinde hafıza kartı, MP3 çalar, dijital kamera gibi pek çok cihazla bağlantı kurmayı sağlıyor.

About the author

admin

1 Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.