Teknoloji

AirTag Nedir, Ne İşe Yarar?

Apple farklı ürün gruplarıyla kullanıcı deneyimini üst düzeye çıkardığı gibi sektöre de yön veriyor. Markanın deneyimi işlevsel hale getirdiği ürünlerinden biri olan Air Tag, eşya takibi yapmak için teknolojiden yararlanmayı sağlıyor. Bu sayede teknoloji tutkunları için iyi bir hediye alternatifi de oluşturuyor.

AirTag Nedir?

AirTag nedir ne işe yarar konusundaki detaylara değinmeden önce cihazın bazen AirTags olarak adlandırılmasına açıklık getirilelim. AirTag cihazının AirTags şeklinde –s takısı alması birden fazla cihazı ifade ediyor. Air Tag, slogandan anlaşılabileceği üzere takip cihazı işlevi görüyor. Tag kelimesi Türkçede etiket olarak karşılık buluyor. Adını buradan alan izleme cihazı, küçük daire şeklinde bir etiket ve yalnızca iPhone kullanıcıları için fayda sağlıyor.

0,8 cm kalınlığında ve batarya dâhil yalnızca 11 gram ağırlığındaki AirTag cihazını, özel ikonlar, metinler veya emojilerle kişisel cihaz haline getirmek mümkün. AirTag izleme cihazı; yerleşik bir hoparlör, ivmeölçer, Bluetooth LE ve en az bir yıl kullanım ömrü sunan pil içeriyor. Muadillerinden farklı olarak hassas artırılmış gerçeklik yön oklarını etkinleştiriyor.

AirTag Nedir?
AirTag Nedir?

AirTag nasıl kullanılır?

AirTag nedir ne işe yarar öğrenenler kullanım konusundaki detaylara ihtiyaç duyuyor. Apple AirTag, Bluetooth LE teknolojisi sayesinde 128-bit şifreli tanımlayıcılar aracılığıyla Apple cihazlarla iletişim kuruyor. Bu sayede gizliliği güvence altına alan AirTag cihazının çalışması için iPhone modelinin iOS 14.5’e güncellenmiş olması ve U1 Ultra Geniş Bant yongasına sahip olması gerekiyor. Air Tags desteği veren iPhone’lar şunlar:

  • iPhone 6S, iPhone 6S Plus ve iPhone SE
  • iPhone 7 ve iPhone 7 Plus
  • iPhone 8S ve iPhone 8 Plus
  • iPhone X, iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR
  • iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max
  • iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max

iPhone 11 ve 12 modelleri, navigasyon modu aracılığıyla AirTag’e ulaşma konusunda ayrıntılı talimatlar veriyor. AirTag; cüzdan, valiz, uzaktan kumanda, sırt çantası, bisiklet, hatta otomobili bile bulmayı sağlıyor. Harita üzerinde sesli takip özelliği sayesinde kayıp eşyanın yerini tam olarak tespit ediyor.

AirTag eklemek için iki alternatif yol bulunuyor. iPhone’unuza yaklaştırıp ana ekrandan bağla komutu vererek veya Bul uygulamasında Yeni Nesne Ekle’ye dokunarak ekleme yapılıyor. AirTag cihazının adını değiştirmek için Nesneler/Nesnenin Adını Değiştir/ Özel Ad/Bitti adımlarını izlemek yeterli oluyor.

Başka biri AirTag ve eşyalara ulaştığında kullanıcının telefonuna uyarı gidiyor. Bir yılın sonunda pil değiştirmek için Apple mağazalarından CR2032 pil satın alıp AirTag’in arka plakasını çıkararak pili değiştirmek gerekiyor.

AirTag cihazı uzun süre sabit kaldığında bip sesi çıkarmaya başlıyor. Apple kimliğine bağlı olmayan bir Air Tag, kullanıcıyla birlikte hareket ederek konumunu takip etmeye çalıştığında da kullanıcı bilgilendiriliyor. Bu özellik cihazdan kaynaklanan güvenlik endişesini ortadan kaldırıyor.

AirTag, Türkiye’de tekli paket ve 4’lü paket şeklinde satılıyor. Bir Apple ID’ye 16 farklı AirTag cihazı tanımlamanın mümkün olması kullanımda seçenek yaratıyor. AirTag hırsızlığa karşı güvence vermemekle birlikte eşyaları bulmayı kolaylaştırıyor. Bu da AirTag fiyatı için bütçe ayırmayı gereklilik haline getiriyor.

Tags

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.