Teknoloji

Pil Çeşitleri ve Özellikleri

Bulunduğumuz dönemde birbirinden farklı teknolojilere sahip pil çeşitleri bulunur. Ancak cihazlarınızı çalıştırabilmeniz için hangi tür ürüne sahip olduğunuzu tespit etmeniz zor olabilir. Bu aygıtın anot uç (-) ve katot uç (+) olmak üzere iki farklı düzeyde terminal bulunur. Anot uç elektron kaynağıdır, elektrik enerjisi ile çalışan bir cihazda kullanıldığında elektron sağlayan terminal olarak çalışır. Elektron oluşması için, pili içerisinde yer alan iyonlar harekete geçerek kimyasal bir tepkime oluşur ve enerji sağlar.

Kullanım Alanlarına Yönelik Çeşitlenen Piller

Kullanım alanına yönelik belirli farklılıkları bulunur. Pil özellikleri iki ana kategoriye ayrılır. Birinci tür piller hemen herkesin bildiği tek seferlik kullanımı olan türdeki pillerdir. Bu kategorideki piller bittiğinde şarj edilemez ve kullanılamazlar. Güç kullanımı düşük olan cihazlar için tercih edilir veya sık kullanılmayan aletler üzerinde kullanılır. Bu tür çeşitlerde en bilinen pil örnekleri alkalin ve çinko karbon maddesi içeren pillerdir. Şarjlı pil kategorisinde olan ürünler ise kullanıldıktan sonra, elektrik akımının geriye çevrilmesiyle tekrardan kullanım imkanı olan pillerdir. Bu ürünler elektrikli otomobillerde kullanılan lityum pil ve genel kullanım amacına göre üretilen nikel türde şarjlı piller kullanılır.

Peki lityum pil nedir? Hangi aygıtlar için uygundur diye merak ediyorsanız sizi pil çeşitlerini anlattığımız yazımıza davet ediyoruz.

Pillerin Kullanım Alanları

Elektronik aygıtlar için kullanılan bu ürünler boyutu, kimyası, şarj edilebilir veya edilemez olması, kullanım alanına göre sınıflandırılır. Şarj edilen ve edilemeyen piller yapısı gereği farklı bir kimyaya sahiptir. Şarj imkanı bulunan pilleri bir nevi batarya olarak da adlandırabiliriz. Buna örnek olarak lityum etken maddesi bulunan bataryaların belirli bir cihaza göre üretilme şartı bulunmaz.

Bilinen cep telefonları, uzaktan kumanda edilen araçlar ve bilgisayarlar gibi elektronik cihazların marka ve modeline göre farklı boyutlarda üretilmesi mümkündür. Kullanım alanlarına göre, hafif enerji gerektiren cihazlarda genellikle AA kalem piller kullanılır. Düşük güç tüketen uzaktan kumanda gibi aletlerde saat pilleri tercih edilir. Yine bunlarda tek kullanımlık pil kategorisindedir.

Cep telefonları, otomobil araçlar ve şarj edilebilme özelliğine sahip elektronik aygıtlarda li on pilürünleri kullanılır. Yeniden kullanılabilen 6 farklı pil çeşidi bulunur. Bu tür pil isimleri,

  • Kurşun-asit pil
  • Lityum-iyon pil
  • Lityum iyon polimer pil
  • Nikel kadmiyum pil
  • Sodyum metal klorid pil
  • Nikel çinko pil
  • Erimiş tuz pili
  • Yeniden kullanılabilen alkalin piller

Olarak adlandırılır. Şarjlı pil çeşitlerinde şarj döngü sayısı şarj edilebilen bir pilin ortalama ne kadar boşaltıp tekrar doldurabileceğini belirler. Otomatik olarak boşalma süresi, pilin kullanım dışı olduğu durumlarda ne kadar bir sürede boşalacağını belirtir. Her tip pil ürünlerinin içerisinde az veya çok miktarda kendi kendine boşalma akımı vardır.

Bu durumun normal düzeyi boşalmanın uzun sürmesi ve pilin şarjının çok daha uzun süre dayanabilmesidir.

Pil Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pillerin kullanım alanlarına göre önemli noktaları bulunur. Bunları doğru ve yanlış olarak sınıflandırabiliriz. Kalem pil türleri yani AA ve AAA olarak bildiğimiz pilleri uzun süre kullanılmayan cihazlarda tutmak oldukça yanlıştır. Cihaz içerisinde olmayan pilleri karton bir kutuda muhafaza etmek daha doğrudur. Aksi halde pil içerisindeki kimyasallar cihaza zarar verir. Kullanılmayan piller buzdolabı içerisinde saklanabilir. Daha uzun ömürlü olması açısından sıcak yaz günlerinde bu yöntem oldukça etkili sonuçlar verir.

Yanı sıra buzdolabından çıkan piller 1 gün normal oda sıcaklığında bekletilip öyle kullanılmalıdır. Şarjlı pillerin, alete uyumlu şarj aletleri ile şarj edilmesi doğrudur. Şarjlı pillerin uyumlu cihazlar ile şarj olması pillerin ısınmasını, alevlenmesini veya patlamasını dahi önler. Şarjlı piller cep telefonları için yaygın olarak kullanılır. Bunlar yüksek sıcaklık içeren ortamlarda bulunmaması gerekir. Atık pilleri ise uzun süreler biriktirmemek gerekir. Atık pillerin toplanıp atık pil noktalarına bırakılması her zaman daha doğrudur. Sizler için derlediğimiz bu yazımız da pil kullanımına uygun noktaları açıkladık, daha detaylı bilgi sahibi olmak için göz atabilirsiniz.

Pil Boyutları

Günlük hayatta kullanılan bu ürünler kapasiteleri dışında fiziksel büyüklükleri ile kategorize edilir. AA olarak nitelendirilen pil türü kalem pil boyutlarıdır. Bunların
yanı sıra daha büyük aygıtlarda C ve D boyutunda tek seferlik piller kullanılır. Tek kullanımlık piller için bir diğer boyut ise 9V pildir. Bu tür pil boyutlarıPP3 olarak bilinir.

Şarj edilebilen ve şarj edilemeyen modelleri bulunur. Birçok alkalin 9V pil 6 adet 1.5V maddeden oluşur. Bunların yanı sıra daha düşük güç tüketimi yapan cihazlar saat, hesap makinesi, kumanda gibi aygıtlardır. Bu aygıtlar için saat pili tercih edilir, güç kaynağında lityum ve alkalin kimyası etkilidir. Bu tür pillerin şarj edilebilen özellikte olanı da sektörde mevcuttur.

Kullanım alanına ve ihtiyacına göre seçeceğiniz pil farklılık gösterebilir. Sahip olduğunuz aygıta uygun boyut ve pil enerji yoğunluğu değişiklik gösterir. Buna örnek olarak, cep telefonları için yüksek enerji içeren küçük piller üretilir. Fakat bu ürünlerin kullanım süresi genelde kısa olur. Pil üretimi yapan firmalar sürekli olarak yeni kimyasal maddeler ile formüller oluştururlar. Bu sebeple üreticiler arası oluşan üründe farklılıklar bulunabilir, kullanıcı da bu noktada etken olabilir.

Sık Tercih Edilen Pil Türleri

Günümüzde popüler pil türlerinin belirli bir kullanıcı kitlesi mevcuttur. Tercih edilen piller sadece enerji yoğunluğu sebebi ile değil, kullanım süresi, yük durumu ve maliyet gibi buna benzer özellikler ile karşılaştırma yapılabilir. Yapılarına göre en çok tercih edilen pilleri sizler için derledik. Nikel kadmium(NiCd) uzun yıllardır sektörde varlığını koruyan bir tür pil ürünüdür.

Nikel metrat hidrat ürünü de oldukça çok kullanılan bir pil türüdür. NiCd özellikli bir pile göre enerji yoğunluğu daha yüksektir fakat kullanım süresi diğerine oranla daha az olarak bilinir. Kurşun piller, güç gereken alanlarda sık kullanılır ve oldukça ekonomik bir üründür. Lityum pil, dizüstü bilgisayar ve cep telefonları gibi aygıtlar üzerinde kullanım oranı yüksek olan bir pildir. Yeniden kullanım imkanı sağlayan alkalin özellikli piller, tek kullanımlık pillerin yerine alternatif olarak tercih edilen bir türdür. Ancak bu ürün düşük güçte çalışacak aygıtlar için uygundur.

Tags

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.