Teknoloji

Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir?

Türkiye’de her yıl milyonlarca kötü amaçlı yazılım saldırısı gerçekleşiyor. Bu saldırılar yalnızca bilgisayar kullanıcılarını değil, akıllı telefon kullanıcılarını da etkiliyor. Mobil reklamcılık Truva atları ve takip yazılımları, akıllı telefon kullanıcılarının kişisel verilerini tehdit ediyor.

Akıllı telefona virüs bulaştığı nasıl anlaşılır?

Akıllı telefonları hedef alan virüsler, indirilen dosyalara, multimedya veya metin mesajlarına eklenebiliyor. Kaynağı belirsiz uygulamalar akıllı telefona virüs bulaşmasına sebebiyet veriyor. Virüs ve kötü amaçlı mobil uygulamalar,  banka bilgileri gibi verileri toplamasının yanı sıra fotoğraf veya dosyaları kilitleyip istenmeyen sonuçlara yol açabiliyor.

Cep telefonunun ekran kilidi aktif durumda olduğu halde ekranda reklam gösterilmesi, sosyal medyadaki arkadaş listenize şüpheli mesajlar gönderilmesi, sipariş etmediğiniz ürünler için bildirim gönderilmesi, telefon faturasının kabarık olması telefonda virüs olduğunu gösteriyor. Telefonda virüs belirtileri; veri kullanımında artış, uygulamaların kilitlenmesi, daha hızlı pil tüketimi ve aşırı ısınma şeklinde de ortaya çıkabiliyor.

Telefondan virüs temizleme yapmak zorunda kalmamak için uygulama indirirken geliştirici ismi, indirme sayısı, indirme izni ve yapılan yorumlarına dikkat etmeniz gerekiyor. Telefonunuzun ayarlar sekmesindeki bilinmeyen kaynaklardan yükle seçeneğini devre dışı bırakmanız ve her linke tıklamamanız telefonunuza virüs bulaşmaması için önem taşıyor.

Telefondan virüs nasıl temizlenir?

Telefondan virüs nasıl temizlenir sorusu iki mobil işletim sistemi için farklı yanıt buluyor.

Apple telefonlarda güvenlik ve gizlilik; veri minimizasyonu, cihaz zekâsı, güvenlik ve şeffaflık ilkeleri etrafında şekilleniyor. App Store’da iOS 14 ile birlikte gizlilik önem kazanıyor. Bununla birlikte gerekli olması halinde iPhone virüs temizleme için şu adımları uygulayabilirsiniz:

  • İstenmeyen pop-up reklamları varsa geçmişi ve verileri temizleyin.
  • Cihazınızı güç düğmesinden kapatıp bir süre sonra yeniden başlatın.
  • Yedekten geri yükleme yapın.
  • Yukarıdaki yöntemlerden sonuç alamadıysanız cihazınızı tamamen silin ve yeni cihaz olarak geri yükleyin. 

Android virüs temizleme işlemihem manuel hem çeşitli uygulamalar aracılığıyla yapılıyor. Manuel temizlik için şu adımları uygulayın:

  • Tüm üçüncü taraf uygulamalarına erişimi durdurmak için Güvenli Mod’a geçin.
  • Şüpheli görülen tüm uygulamaları tespit edin ve kaldırın.
  • Yönetici erişimini kaldırın.
Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir?
Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir?

Telefon Virüs Temizleme Programları

Telefondan virüs nasıl temizlenir konusunda manuel yöntemler yeterli gelmiyorsa antivirüs programları indirebilirsiniz.

Avira Mobile Security

Avira’nın iOS uygulaması, Siri’nin verilerinizi Apple ile paylaşmasını engelleyen Gizlilik Yöneticisi özelliği ile dikkat çekiyor. Ücretsiz antivirüs uygulaması, hızlı ve şifrelenmiş internet erişimi sağlayan günlük 100 MB’lık kotalı VPN ile geliyor. Hırsızlığa karşı koruma araçları, çağrı engelleyici gibi özellikleri de bulunuyor.

TotalAV Mobile Security

Türkçe dahil olmak üzere 12 dilde sunulan uygulama, ele geçirilmiş e-postalar için ihlal veri tabanlarını tarayan ihlal tarama özelliğiyle dikkat çekiyor. Fotoğraf temizleme ve cihaz bulucu gibi özellikleri de bulunuyor. TotalAV Mobile Security Premium versiyonu sınırsız VPN sunuyor.

Bitdefender Antivirus Free

Otomatik pilot özelliği yeni uygulamaları ve indirmeleri gerçek zamanlı tarıyor. Güvenlik sunarken pil ömrünü kısaltmıyor. Programın hırsızlığa karşı koruma, kamera ve mikrofon koruması gibi özellikleri bulunuyor.

ESET Mobile Security & Antivirus

ESET Mobile Security&Antivirus, virüslere ve diğer kötü amaçlı yazılımlara karşı tarama yaparak internette güvenle gezinmenizi sağlıyor. GPS yardımıyla cihazların yerini tespit etmenize imkân tanıyor. Premium versiyon güvenlik denetimi ve gelişmiş hırsızlık önleme özellikleri sunuyor.

McAfee Mobile Security

McAfee’nin ücretsiz Android uygulaması, biri telefona izinsiz erişmeye çalıştığında ön kamerayla fotoğraf çekiyor. GPS konumu çalınan veya kaybolan telefonunuzu bulmanızı sağlıyor. Uzaktan silme özelliği ile telefon çalındığında hassas verileri uzaktan silmenizi sağlıyor. Premium uygulamasında sanal özel ağ (VPN) ve reklam engelleyici de bulunuyor.

*Kaynak: Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği’nin (MOBİSAD)

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.