Teknoloji

İnternet Hızlandırma Yolları Nelerdir?

Soluksuz izlediğiniz filmin en heyecanlı sahnesinde, arama motoru tam da istediğiniz sonucu gösterdiğinde, kritik bir banka işlemini gerçekleştirirken internetiniz yavaşladığında internet hızlandırma yolları konusundaki bilgisizliğinize hayıflanabilirsiniz. Bilgisayar internet hızlandırma gereği doğan durumlarda pek çok alternatif yöntemden yararlanabilir ve çeşitli ekipmanlar kullanabilirsiniz.

İnternet hız testi nasıl yapılır?

Türkiye’de fiber optik altyapısının diğer internet bağlantı seçeneklerine göre daha yeni oluşu nedeniyle yaygın olmaması internetin yavaş olmasının sebebi olabiliyor. Bunun yanı sıra altyapı sorunu, modemin konumu, ağa bağlanan cihaz sayısının fazla olması, internet sitesi yoğunluğu, yerel internet sıkışıklığı, internet hizmet sağlayıcısı veya şirket ağı koruması, IP ve DNS ayarları ve kanal değerleri, bilgisayar sorunları internetin yavaş olmasına neden olabiliyor.

İnternet hızınızın yavaş olduğunu düşünüyorsanız internet nasıl hızlandırılır sorusuna yanıt aramadan önce internetin gerçekten yavaş olduğunu ve hızlandırmak için müdahale etmeniz gerektiğini teyit etmelisiniz. Bunun için de internet hız testi yapmalısınız. Birçok internet sağlayıcı, internet hızını ölçmek amacıyla internet sitelerinde hız kontrolü yapmaya olanak tanıyor. İnternet hız testi yapmak için site arayışındaysanız pek çok siteyle karşılaşabilirsiniz. Hız testi aracı kullanabileceğiniz sitelerin yanı sıra yazılımlardan da yardım alabilirsiniz. İnternet hızını ölçmek için en çok kullanılan internet hızı test servislerinden biri olan Fast.com’dan yararlanabilirsiniz. Netflix tarafından sunulan bu servisin mobil uygulama desteği de bulunuyor. 9 Mbps civarı bir bağlantı ile 480p videoları takılmadan izleyebilirsiniz.

İnternet Hızlandırma Yolları Nelerdir?
İnternet Hızlandırma Yolları Nelerdir?

İnternet hızlandırmaya yarayan ekipmanlar

Modeme giren kabloların ve kablolu internet bağlantısı esnasında kullanılan, modem ile bilgisayarın arasında kalan kabloların uzunluğu internet bağlantı hızı üzerinde etkili oluyor. Kablonun uzunluğu arttıkça direnç değeri de Ohm cinsinden artıyor ve iletilecek veriler bir miktar kaybolabiliyor. Dolayısıyla internet hızı artırma için Cat5 kablo türü yerine Cat6 kablo tercih etmeli ve kablonun olabildiğince kısa olmasını sağlamalısınız. Uzun kablonun dezavantajı yalnızca bağlantı hızını yavaşlatması da değil.  Uzun kablo, dış etkenlere bağlı kopma, ısınma, yırtılma gibi kablo arızalarının yaşanma olasılığını artırıyor.

Mobil telefonların kullanımındaki artışla birlikte sabit telefon kullanımının ortadan kalktığı düşünülse de ev telefonu halen kullanılıyor. Telefon hattı ile internet hattını aynı kablo üzerinden kullanan kullanıcılar, modemle birlikte verilmesi veya uygun fiyatlı olması nedeniyle basit switch cihazları tercih ediyor. Oysa profesyonel olmayan switch cihazlarında şebekeden gelen kablo ikiye bölünüyor ve bir ucundan internet, diğer ucundan telefon çıkışı alınıyor. Bu durum da internetin yavaşlamasın neden oluyor. Elektrik ile çalışan switch box cihazları ise modeme gelen kablodaki sinyalin daha kaliteli olmasını sağlıyor. Bu nedenle pc internet hızlandırma için elektronik devreye sahip profesyonel switch box kullanmalısınız.

Bundan yalnızca bir sene önce aldığınız ve beğenerek kullandığınız akıllı telefonun bugünlerde günümüz teknolojisindeki bazı servisleri desteklememesi nedeniyle “yaramaz” olarak nitelendirilmesi durumu modem için de geçerli olabiliyor. Örneğin, 5Ghz destekli kablosuz modemler ve bu teknolojiyi destekleyen cihazların kullanımı oldukça yaygınlaşırken geleneksel 2Ghz destekli olan modem kullananlar internet neden yavaş sorusuna cevap arayabiliyor. İnternet bağlantı hızıyla ilgili sorun yaşamamak için modem alırken bütçenizin elverdiği ölçüde bant aralığı en yüksek modemi tercih etmelisiniz.

Bağlantıyı mümkün olan en uzak noktaya ileten bir Wi-Fi sinyal yükseltici cihaz ile bağlantı kopması sorununu ortadan kaldırabilirsiniz; fakat cihazı kurmak istediğiniz yerde modem sinyali yoksa Wi-fi yükseltici cihaz işe yaramayacaktır.

İnternet hızlandırma için diğer yöntemler

İnternet hızlandırma için kısa kablo, sinyal güçlendirici, son teknolojiyi destekleyen yeni bir modem ve profesyonel switch box cihazdan yardım alabileceğiniz gibi birkaç küçük ve basit işlem yaparak da sorunu çözebilirsiniz. Modemden kaynaklanan sorunlar genellikle modemin doğru konumlandırılmamış olmasından kaynaklanıyor. Modemi, ağa bağlı bilgisayarınızı genellikle kullandığınız odada; önünde duvar, başka bir elektronik cihaz olmayacak şekilde konumlandırın ve ısınma sorununun önüne geçmek için modemi günde bir defa kapatıp açın. Dinamik IP kullanıyorsanız bu yöntem IP adresinin değişmesi anlamına gelecektir.

İnterneti hızlandırma çözüm yolları söz konusu olduğunda antivirüs programı kullanmak büyük önem taşıyor. Çünkü zararlı yazılım olarak ifade edebileceğimiz virüsler bilgisayarın kaynaklarını tüketiyor ve internet hızını yavaşlatıyor. Bu nedenle gelişmiş seçenekler sunan bir virüs programı kullanın.

Cat6 kablo ile sağlanmış internet bağlantısı, Wi-Fi bağlantısından daha hızlı olacağından kablolu çalışmak çok sorun olmuyorsa kablolu internet bağlantısı tercih edebilirsiniz. Daha hızlı internet erişimi için güncellemeleri almayı unutmayın. İnternet ağınıza bağlanan her davetsiz misafir, bağlantı hızınızı azaltabilir hatta bilişim suçu işleyerek kişisel bilgilerinize izinsiz erişebilir. Bu durumları yaşamamak için uzun harf, rakam ve sembollerden oluşan güçlü bir şifre kullanın.

Kullandığınız DNS adreslerini değiştirerek interneti hızlandırabilirsiniz. DNS adresini değiştirmeniz internet hızlandırma için yeterli olmadıysa internet üzerinde yayımlanan, kullanıma açık farklı DNS adreslerini deneyin. Bilgisayarı hızlandırmak ve internet hızını yükseltmek için cache temizliği (önbellek temizleme) yapabilirsiniz. Arka planda çalışan programlar internet ve bilgisayarın kaynaklarını tüketeceğinden arka planda çalışan uygulamalarınızı CTRL+ALT+DEL tuş takımını kullanarak kontrol edin ve gereksiz olanları sonlandırın. Arama moturu olarak çok alternatif bulunuyor; fakat internet hızını düşürmesi nedeniyle Google Chrome dışındaki motorları tercih edilmiyor. Dolayısıyla internet hızlandırma için Google Chrome gibi işlevsel ve az eklentili bir tarayıcı kullanmaya dikkat edin.

Tags

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.