Bilişim Teknolojilerinin Temelleri Teknoloji

AMD Smart Access Memory Nedir ve Oyunu Daha İyi Hale Getirir mi?

AMD Akıllı Erişim Belleği(Smart Access Memory) Nedir ve Oyunu Daha İyi Hale Getirir mi?

Oyuncular her zaman performans artışı ararlar ve AMD’nin tam da bileti olabilir.

Şirketin donanımını bilgi işlem yığınının en üstüne geri ittiği AMD için birkaç yıl kasırga oldu. AMD’nin Ryzen CPU’ları ve yeni 5000 ve 6000 serisi GPU’ları ile son zamanlardaki başarıları, inovasyon tarafından yönlendiriliyor.

Böyle bir yenilik, donanımının “GPU belleğinin tüm potansiyelinden yararlanmasına” olanak sağlayan bir süreç olan AMD Akıllı Erişim Belleğidir. Kulağa harika geliyor, değil mi? Ancak AMD Akıllı Erişim Belleği nedir? Ayrıca, AMD Akıllı Erişim Belleği nasıl çalışır?

Hadi bir bakalım.

AMD Smart Access Memory Nedir?

Bir Windows sisteminde, işlemciniz aynı anda yalnızca belirli bir miktarda grafik belleğini (VRAM) adresleyebilir. Tipik olarak, CPU bir seferde 256MB VRAM’a erişebilir. Sınırlama, artık çok daha büyük miktarlarda grafik belleğine sahip daha güçlü donanımlara sahip olduğumuz 64-bit çağa taşınan 32-bit çağının bir tuhaflığıdır.

AMD Akıllı Erişim Belleği (SAM), AMD’nin bu tuhaflığa yönelik çözümüdür ve GPU belleğinin tamamını işlemciye açar. Mevcut tüm VRAM’e hitap edebilen CPU ile bazı oyunlar yüzde 10 hatta yüzde 15’e varan bir performans artışı elde edebilir.

AMD’nin testlerinde Assassin’s Creed Valhalla, 4K Ultra ayarlarında oyun oynarken yüzde 9 performans artışı elde ederken, Ashes of the Singularity: Escalation yüzde 13 artış gördü.

AMD Sonsuz Önbellek

AMD Akıllı Erişim Belleğinin başarısı, AMD 6000 serisi GPU’lara (en yeni RDNA2 mimarisini kullanan) özel bir özellik olan AMD Infinity Cache olarak bilinen bir grafik kartı yeniliğiyle bağlantılıdır.

AMD Infinity Cache, GPU’nuzdaki L1 ve L2 bellek önbellekleri arasında etkin bir şekilde oturur ancak etkin bir şekilde dev bir L3 önbelleği gibi çalışır. Genel etki, daha geniş bir yerleşik bellek havuzuna daha verimli erişimdir ve bu da AMD Akıllı Erişim Belleğinin daha fazla VRAM’e hitap etmesine olanak tanır.

MD’nin Sonsuz Önbelleği, bu mimarinin bir GPU’daki ilk örneğidir. L3 önbellekleri CPU mimarisinde yaygındır. Karşılaştırma için, NVIDIA’nın yüksek dereceli Ampere GPU’ları, L3 yerine artırılmış bir L2 önbelleği kullanır.

Bu farklılık nedeniyle, NVIDIA GPU’ları, AMD 6000 serisinde bulunan 256 bit arabirime kıyasla daha geniş bir 384 bit veya 320 bit bellek arabirimi (daha fazla güç gerektirir ve üretimi daha pahalıdır) kullanır.

Bu, NVIDIA’nın 30 serisi GPU’larını devirmek değil. NVIDIA 30 Serisi, kendi başlarına açıkça olağanüstü GPU’lardır.

Üst Düzey Donanımda Bulunan AMD Akıllı Erişim Belleği
AMD SAM’ın başarısı sorgulanamaz. Akıllı Erişim Belleğini açmak performansı gözle görülür şekilde artırır.

Ancak bu özellik yalnızca AMD’nin en üst düzey donanımlarında kullanılabilir. Resmi AMD belgeleri, AMD Akıllı Erişim Belleğinin aşağıdaki donanımları gerektirdiğini belirtir:

  • AMD 500 Serisi anakartlar
  • AMD Ryzen 5000 Serisi İşlemci
  • AMD Radeon RX 6000 Serisi GPU

Bunların hepsi birinci sınıf bilgi işlem donanımıdır. Ancak, pek göründüğü gibi değil.

Lansman sırasında AMD, Akıllı Erişim Belleğinin yalnızca 5000 serisi CPU’larla çalışacağını belirtti. Bununla birlikte, hem Asus hem de MSI, ilgili donanımında SAM’ı etkinleştirerek, Akıllı Erişim Belleğinin Ryzen 3000 CPU’lar ve Ryzen 4000G APU’lar ile çalışır durumda olduğunu gösteren ekran görüntülerini paylaşıyor.

İlk olarak Wccftech tarafından görülen görüntüler, SAM’ın tüm AMD kullanıcıları için ulaşılmaz olmadığını doğruluyor. Bununla birlikte, ne MSI ne de Asus, Ryzen 3000 CPU’lar ve Ryzen 4000 APU’lar ile Akıllı Erişim Belleği kullanımını etkinleştirmek için sisteminizde ince ayar yapmayı düşünmüyor.

Şimdilik, AMD Smart Access Memory (AMD Infinity Cache ile birlikte) için en iyi bahis, yukarıda listelenen donanımdır.

AMD Rage Modu Nedir?

Böylece, Akıllı Erişim Modu ve Sonsuz Önbellek’in ne olduğunu biliyorsunuz. Ama AMD Öfke Modu nedir? Elbette AMD’nin yeni donanımına başka bir kare hızı artırma özelliği gizlice girmedi mi?

Rage Mode’un tam olarak bu olduğunu bilmekten memnun olacaksınız: GPU’yu ayarlayan, güç ve fan seviyelerini buna göre ayarlayan entegre performans ön ayarları.

Daha iyi bir kelime istemek için, AMD Rage Mode, önceden ayarlanmış performans seviyelerine sahip entegre bir hız aşırtma aracıdır. Şu anda, Öfke Modu yalnızca AMD’nin GPU listesinin en üstteki iki kartı olan AMD RX 6800 XT ve AMD RX 6900 XT için kullanılabilir.

Rage Modu ön ayarları şu anda şunları içerir:

  • Balanced: Performans ve gücü dengeleyen varsayılan ön ayar.
  • Quiet: Hayranları sessiz tutarken en iyi oyun performansını sunar. AMD, oyun performansının “fan hızı neredeyse yüzde 10 azalırken yalnızca yüzde 2 civarında düştüğünü” iddia ediyor.
  • Rage Mode: Kartın sınırlarını zorlayan en üst düzey, maksimum performans.

Rage Modu resmi olarak desteklenmediğinden, mesafenizin değişebileceğini ve bu süreçte donanımınıza zarar verme olasılığınız olduğunu lütfen unutmayın.

Feragatname bitti, hadi Rage Mode’u biraz daha inceleyelim. Öfke Modu, önceki donanımlarda görülen aynı “oyun modlarından” biraz daha fazlası gibi görünüyor. Çeşitli donanım çıkışlarından yapılan birkaç test, Öfke Modu’nu etkinleştirirken çok az gerçek kazanç buldu.

Donanımınızın yeteneklerine odaklanmak ne kadar kullanışlı olursa olsun, sisteminiz ve GPU’nun kendisi, buna zorlanmadan oyun içi gereksinimleri karşılayabilir. Donanımınızdan gerçekten maksimum işlem gücü elde etmek istiyorsanız, manuel GPU hız aşırtmasından çok daha fazla yol alırsınız.

AMD Akıllı Erişim Belleği Verdiği Paraya Değer mi?

AMD Akıllı Erişim Belleğine yeni donanımı için tek bir satış noktası olarak bakmak ideal değil. Akıllı Erişim Belleği, AMD’nin yeni GPU nesline getirdiği birçok yenilikten yalnızca biridir. Şimdi, daha iyi ve daha hızlı bir deneyim sunmak için Akıllı Erişim Belleği ile çalışan AMD Infinity Önbelleğinde başka bir tane daha okudunuz.

SAM’ın tanıtılmasının yaptığı en büyük şeylerden biri, eksiksiz bir AMD sistemi oluşturmayı daha kolay bir seçim haline getirmektir. Önceki donanım nesillerinde, Intel ve AMD donanımı arasında sistem geliştiriciler için genellikle bir uzlaşma vardı.

Artık AMD’nin mükemmel Ryzen CPU’ları ve yeni Radeon RX 6000 serisi GPU’ları ile, özellikle belirli bir bütçeyle çalışanlar için seçim yapmak çok daha kolay.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.