Arduino

Arduino Değişkenler ve Sabitler

Değişken türlerini açıklamaya başlamadan önce, tamamen anladığınıza emin olmamız gereken çok önemli bir konu “değişken kapsamı nedir” kavramına bakmak gerekiyor.

Değişken Kapsamı

Arduino’nun kullandığı C programlama dilinde değişkenler, kapsam olarak adlandırılan bir özelliğe sahiptir. Kapsam, programın bir bölgesidir ve değişken tanımlandığı kapsam arasında varlığını sürdürür.

Değişkenlerin bildirilebileceği üç yer vardır.

  • Yerel değişkenler (local variable) olarak adlandırılan bir foksiyon veya bir bloğun içinde..
  • Formal parametreler olarak adlandırılan fonksiyonun parametrelerinde…
  • Global değişkenler olarak adlandırılan tüm fonksiyonların dışında…

…tanımlanabilirler.

 

Yerel Değişkenler (Local Variables)

Bir fonksiyon veya blok içinde bildirilen değişkenler yerel değişkenlerdir. Sadece bu fonksiyonun içinde yer alan ifadeler veya kod bloğu ile kullanılabilirler. Yerel değişkenlerin kendi dışında işlev göstermemektedir.

 

Genel Değişkenler (Global Variables)

Genel değişkenler, genellikle programın üstünde olmak üzere tüm işlevlerin dışında tanımlanır. Global değişkenler, programınızın ömrü boyunca değerlerini koruyacaktır.

Global bir değişkene herhangi bir işlevle erişilebilir. Yani, global bir değişken, bildiriminin tamamlanmasından sonra tüm programınızda kullanılabilir.

 

Formal Değişkenler

fonksiyonun parametrelerinde tanımlanan değişkendir. Fonksiyon boyunca geçerliliklerini korurlar.

 

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.