Java for Döngüsü – Bilişim & Programlama
Java

Java for Döngüsü

Döngüler, belirli bir koşul karşılanana kadar bir dizi ifadeyi tekrar tekrar yürütmek için kullanılır. Java’da üç tür temel döngüye sahip: while, do-while ve for. Bu derste Java’da “for loop” un nasıl kullanılacağını öğreneceğiz.

for Yazım Kuralı:

 

Basit bir for örneği:

DİKKAT:  Döngü ifadelerinde dikkat edilmesi gereken temel nokta döngünün bir noktada kırılması (break) yada şart  kısmının döngünün bir aşamasında gerçeklemek zorunda olduğudur. Eğer şart gerçekleşmezse yada döngü kırılmazsa, döngü sonsuz döngüye girecek ve programın kilitlenmesine sebep olacaktır.

 

Örnek:Aşağıdaki örnekte i>1 şartı sürekli sağlandığı için döngü sonsuz döngüye girmiştir.

 

Java foreach Kullanımı

Foreach: Java’da foreach anahtar kelimesi kullanılmaz. Bunun yerine, bir koleksiyondaki her öğe üzerinde yinelemek için for-anahar kelime ifadesini kullanırız. Bunu yapmak için bir endekse ihtiyacımız yok.

Örnek: meyveler dizisindeki tüm meyveleri for-anahtar kelime deyimi ile sırayla ekrana yazdırılmıştır.

 

Java for continue Kullanımı

continue ifadesi ile döngü bir sonraki adımdan döngüyü yinelemektedir. Çalıştırıldığı aşamadan sonraki kodlar yürütülmemektedir.

Örnek: sayilar dizisinde çift olan sayılar continue ifadesi ile atlanıp dizi bir sonraki endeks üzerinden devam etmektedir.

 

Java for break Kullanımı

break ifadesi kullanıldığı aşamadan sonra döngü kırılmaktadır. continue ifadesinde döngü yinelenmesine rağmen, break ile her hangi bir şarta bakmadan döngüden çıkılmaktadır.

Örnek: Döngüde 5 sayısına ulaştığında break ile kırılıp program bitirilemektedir.

 

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.