Teknoloji Web Tasarım

Web Sitesi için Arama Motoru Optimizasyonu

Bu yazımızda ki konumuz SEO – Web Siteleri için Arama Motoru Optimizasyonu. Adım adım talimatlarla birlikte SEO’nun temellerini ele alacağız. SEO konusunda yeniyseniz ve bazı temel bilgiler için bu makale şüphesiz SEO’nun temellerini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Web Sitesi için Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Web sitenizi veya bloglarınızı Google, Bing, DuckDuckGo, Yahoo vb. arama motorlarında konumlandırmak için gerekli olan SEO (Arama Motoru Optimizasyonu). ücretli trafik

SEO, ziyaretçileri ve müşterileri Arama Motorları aracılığıyla yönlendirmemize yardımcı olabilir ve bu, işimizi çevrimiçi olarak da büyütebileceğimiz anlamına gelir. Sadece bir web sitesi oluşturmak, pazarlama yönü üzerinde de çalışmanız gereken daha fazla müşteri alacağınız anlamına gelmez.

Arama Motoru Optimizasyonu nasıl çalışır?

Web Sitesi için Arama Motoru Optimizasyonu
Web Sitesi için Arama Motoru Optimizasyonu

SEO, bu alanda çalışmaya başladığınızda yeni başlayanlar için zorlu bir iştir. Farklı taktiklere bağlıdır, arama motorunda web sitesinin görünürlüğünü artırmak için anahtar kelime araştırmasına, içerik oluşturmaya, sayfa hızı optimizasyonuna bağlıdır.

  • Emekleme
  • Indeksleme
  • Anahtar Kelime Araştırması
  • Sayfa İçi SEO
  • Sayfa Dışı SEO
  • Teknik SEO
  • Geri bağlantılar
  • Sıralama

Şimdi burada, temel bilgilerin yanı sıra SEO’nun omurgası olan bazı temel stratejileri ele alacağım.

İçerik Önemlidir

SEO Danışmanları / İş Danışmanları / Blogcular / Yazarlar arasında içerik, web sitesinin kralı olarak görülür. Bir bakıma kesinlikle haklılar. İçerik, bir web sitesinin kralıdır. İçerik pazarlaması, dijital pazarlamacılar veya arama motoru uzmanı için ana stratejilerden biridir. Bir siteyi optimize etmenin tek yolu, uygun şekilde araştırılmış ve yazılmış içeriğe sahip olmaktır.

İçeriğin araştırılması ve yazılması için SEO Araçları ve Teknikleri bulunmaktadır. Aşağıda, bir web sitesi için içerik pazarlaması veya içerik yazarlığı üzerinde çalışırken kullanılacak Arama Motoru Optimizasyonu Teknikleri yer almaktadır.

Nişinizle ilgili en son haberleri web sitenizdeki bir blogda yayınlayabilirsiniz.

Web sitenizde podcast veya vlog yayınlarsanız okuyucularınızın dikkat etmesi daha olasıdır.

Varsa, vaka çalışmalarını dahil edin.

Bir blogunuz varsa, okuyucularınıza yardımcı olacak ve onlardan da keyif alacak olan nasıl yapılır kılavuzları ve öğreticiler yazabilirsiniz.

İçerik pazarlamasının önemli bir kısmı infografiktir.

Bir içerik parçasıyla başlayın ve ardından onu optimize etmeye ve resim eklemeye vb.

Sayfa İçinde SEO

Sayfa içi SEO, bir web sitesindeki bir sayfayı optimize etmeyi ifade eder. Sayfanın kendisini optimize ederek yapılır. Sayfaya geçmeden önce Sosyal Medya, Banner Reklamlar vb. gibi diğer pazarlama yöntemleriyle başladığınızı varsayalım. Bu doğru bir yaklaşım değil.

İçeriğiniz ulaşmaya çalıştığınız kitle için hedeflenmediği ve etkili olmadığı için bu etkili bir şekilde çalışmayacaktır. Başarılı olmak için sayfa içi SEO üzerinde çalışmak ve diğer stratejileri kullanmak esastır. Bu bölümde, birkaç sayfa SEO stratejisini tartışacağız.

Başlık Etiketi Optimizasyonu

Web sitesi başlık etiketinin optimize edilmesi gerekiyor, burada ikincil anahtar kelimelerin yanı sıra odaklanmış anahtar kelimelerinizi de koymalısınız. Bir arama motorunda indekslenen başlık etiketi olan sarı vurgulu metinle aşağıdaki resmi görebilirsiniz.

Meta Açıklaması

Meta açıklama, arama motorlarına web siteniz, çevrimiçi olarak tam olarak ne yaptığınız hakkında kısa bir bilgi verir. Bu, sizi arayan okuyucular tarafından görüleceği anlamına gelir. Bu sarı vurgulanmış metin, meta açıklamasının örneğidir. Web sitenizle ilgili anahtar kelimelerle birlikte geçerli meta açıklamalar koymalısınız.

Bu iki şey, herhangi bir web sitesinin SEO’sunu yaparken optimize etmek için zorunludur. Ayrıca, optimize edilmesi gereken birkaç şey daha var.

Başlık Etiketi (H1, H2, H3, H4, H5, H6)

Başlık etiketinin altı düzeyi vardır ve web sitesi yapısı da başlık etiketlerine dayanmalıdır, çünkü başlık etiketi metnin düzeyini temsil eder. H1 – makalenin veya web sitenizin birincil başlığı olduğunu gösterin, bu da sıralamada daha yüksek önceliğe sahip olacağı anlamına gelir.

Arama motoru robotları da sıralama için H1 etiketlerini tarar, üzerlerinde uygun yapıya ve anahtar kelimelere sahiplerse bundan daha etkili olur, aksi takdirde her şeyi mahvolur.

Resim ALT Metin optimizasyonu

Görseller içerikten daha büyük bir etki yaratabilir ama onları sıralamak için gerçekten görsel optimizasyonu üzerinde çalışmanız gerekir. Arama Motoru botları görsel resimler içeren görseli tanıyamazlar ancak görselin adını vereceğiniz ve görseli arama motorunda en üste yerleştirmenize yardımcı olabilecek isim veya ALT metni ile o görseli tanıyabilirler ve bu da benzersizdir. kendin gibi.

Google da Görsel Arama Motoru olarak değil mi? Görselinizi Görsel arama motorunda sıralayabilirseniz, bu da daha fazla trafik çekmenize yardımcı olabilir. Bu, o görsel için koyduğum alternatif metin ve Görsel arama motorunda sıralamama yardımcı oldu.

Resim ALT Metin optimizasyonu
Resim ALT Metin optimizasyonu

Bu nedenle, web sitenizin resimlerinde ALT metni kullanarak resim optimizasyonunu düşünmeniz gerekir. Sayfa içi SEO’nuzu bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olabilmesi için resimleri optimize etmek zorunludur. Yukarıdaki resim, resimleri ALT metinle optimize etme ayarına sahip WordPress’ten. WordPress bize görüntüleri optimize etmek için kolay.

Kalın/İtalik/Altı Çizgili Metin

Sayfa içi SEO, aynı zamanda dikkat çekme ile ilgili teknik bir şey anlamına gelmez. Kalın/İtalik/Altı Çizili metin, ziyaretçilerinizin ilgisini çekmenize yardımcı olabilir. Ancak kalın/italik/altı çizili metinleri toplu olarak kullanamazsınız, bu kurala aykırıdır, bu nedenle bunları yalnızca optimizasyon için kullandığınızdan emin olun.

Sayfa Dışı SEO

Genel olarak sayfa dışı SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), web sayfasının dışında uygulanması gereken teknikler olarak bilinir. Site gönderimi, bağlantı oluşturma, basın bülteni, blog gönderimleri, forum gönderimi vb. gibi birçok konuyu kapsar.

Bağlantı Oluşturma

Sayfa içi SEO ile işiniz bittiğinde, şimdi sayfa dışı SEO için çalışma zamanı. Burada, bir PR (Halkla İlişkiler) oluşturmanıza yardımcı olabilmesi için diğer web sitelerinden web sitenize bağlantılar almanız gerekir.

Bu PR veya OR (Çevrimiçi İlişki) ile birlikte, web sitenizi bir arama motorunda pinglemenize de yardımcı olabileceğini söyleyebiliriz. Arama Motoru Botları da URL’nizi tarayacak ve orijinal ve geçerli bir bağlantı oluşturmanız gerekiyorsa web sitenizi daha iyi bir yerde sıralayacaktır.

Link Building, arama motorunda daha iyi bir sıralama elde etmek için SEO’da en çok konuşulan ve uygulanan tekniklerden biridir.

  • Basın bülteni, haber sitelerinden bazı kaliteli bağlantılar almanıza yardımcı olabilir.
  • Konuk bloglama, yüksek otorite sitelerinden bağlantı kurmanın en önemli yollarından biridir.

Web sitenize bağlantılar oluşturmak için daha birçok fikir var. Ancak bu üçü nihai yoldur ve bu üç yol üzerinde egzersiz yapabilirseniz, başlamak için bu yeterli olacaktır.

Sonuç

Bu iki sayfa içi ve sayfa dışı arama motoru optimizasyonu tekniği, daha iyi SEO için temeldir. Sadece bunlarla başlayın ve analitik izleme sitenizdeki trafiğin yanı sıra harika sonuçları da görün. Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen bu blogun yorum bölümünde bize bildirin, sorularınızı kesinlikle cevaplayacağız.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.