PHP

WordPress – “Yüklenen Dosya php.ini Dosyasındaki upload_max_filesize Directive İle Belirtilen Limiti Aşıyor” Hatası

PHP ile çalışırken bazen dosya boyutu izin verilenlen fazla olabilir. Bunu başıma gelen bir örnekle açıklayayım.

WordPress alt yapısıyla çalışırken sisteme bir tasarım, modül ya da eklenti yüklemek isterken “Yüklenen Dosya php.ini Dosyasındaki upload_max_filesize Directive İle Belirtilen Limiti Aşıyor” diye bir uyarıyla karşılaşılaştım. İnternete biraz araştırma sonundan uyarının temel sebebi, WordPress dosyası varsayılan dosya yükleme limitini aşmaktır. Haliyle bu limiti yükseltirsek sorunumuz halolacaktır.

Bu işlemi yapmak için .htaccess dosyasına biraz düzenleme yapmak gerekecektir.

WordPress dosyalarının bulunduğu ana dizinde “.htaccess” isimli bir dosya olması gerekiyor. Eğer bu dosya yoksa dosyayı oluşturmak için iki alternatif yol göstereceğim.

.htaccess dosyası yoksa, kendiniz “.htaccess” isimli bir dosya oluşturup, birazdan sizlere sunacağım işlemi oluşturduğunuz dosyanın içinde gerçekleştirebilirsiniz.

İkincisi, WordPress yönetim paneline girerek, “Ayarlar” -> “Kalıcı Bağlantı” kombinasyonunu takip ediniz. Açılan sayfada herhangi bir kalıcı bağlantıyı seçip “Değişiklikleri Kaydet” derseniz eğer “.htaccess” dosyası otomatik olarak ana dizinde oluşturulmuş olacaktır

Sonuç olarak “.htaccess” dosyanızın içine aşağıdaki komutları yerleştirirseniz eğer sorununuz ortadan kalkacaktır.

Bu komutlar eşliğinde ne yapmış olduk merak ediyorsanız eğer yukarıda adresi verilen bağlantıda bulabilirsiniz.

İyi çalışmalar…

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.