PHP

PHP Klavyeden Veri Okuma

Sunucu taraflı çalışan dillerde FORM içindeki verinin sunucuya gönderilmesi zorunludur. Gönderme işlemi sayfayı POST yada GET yöntemi ile göndererek yapılır. Tabi güncel teknoloji olan AJAX yönteminde de post ve get kullanılabilir.

Sunucuya veri gönderildikten sonra (POST yada GET ile) PHP motoru tarafından bunun alınıp işlenmesi gerekir. Gelen veri PHP’de süper global olan iki dizi tarafından tutulabilir. $_POST yada $_GET. İsimlerinden de belli olduğu gibi get  yada post ile gönderilen verilere göre değişkenlerin kullanımları değişmektedir.

PHP verileri dizi içinde tutmak için name özelliklerini kullanır. Sonuç olarak veriyi HTML ile gönderirken name özelliği vermek zorunludur.

Aşağıdaki örnekte kullanıcı adını girip formu kendi içinde POST ediyor. Gönderilen verilen sayfada POST ile gelen var mı kontrolü yapıldıktan sonra ekrana yazdırılıyor.

Örnek Kod: Aşağıdaki örnekte bir name değeri post edilmektedir. Eğer gönderilen bir değer varsa $_POST var mı kontrolünden sonra ekrana basılmaktadır.

Çıktı:

 

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.