JavaScript

Javascript Diziden Eleman Silme

JavaScript dizileri değerleri gruplamanıza ve üzerinde yinelemenize izin verir. Dizi öğelerini farklı yollarla ekleyebilir ve kaldırabilirsiniz. Ne yazık ki, basit bir Array.remove yöntemi yoktur.

Peki, bir elemanı JavaScript dizisinden nasıl silersiniz?

Silme yöntemi yerine, JavaScript dizisinin dizi değerlerini temizlemenin çeşitli yolları vardır.

Bir dizinin sonundan pop kullanarak, shift kullanarak baştan veya splice kullanarak ortasından öğeleri çıkarabilirsiniz. İstenilen öğeleri kaldırmak için daha gelişmiş bir yol olan istenen öğelerle yeni bir dizi oluşturmak için JavaScript filitreleri kullanabilirsiniz.

JavaScript Dizininin Öğelerini Kaldırma

JavaScript Dizi öğeleri, uzunluk özelliğini geçerli değerden daha düşük bir değere ayarlayarak bir dizinin sonundan kaldırılabilir. Dizini yeni uzunluğa eşit veya daha büyük olan herhangi bir öğe kaldırılacaktır.

Pop yöntemi dizinin son öğesini kaldırır, o öğeyi döndürür ve length özelliğini günceller. Pop metodu çağrıldığı diziyi değiştirir, Bu, silme işleminin aksine son elemanın tamamen kaldırılması ve dizi uzunluğunun azaltılması anlamına gelir.

Öğeleri JavaScript Dizinin Başından Kaldırma

Bir JavaScript dizisinin ilk öğesini nasıl kaldırırsınız?

Shift yöntemi, en çok bir JavaScript dizisinin ilk öğesini kaldırması dışında pop yöntemine çok benzer.

Shift yöntemi yalnızca ilk dizi öğesini kaldırdığından hiçbir parametre yok. Eleman çıkarıldığında, kalan elemanlar aşağı kaydırılır.

Shift yöntemi, kaldırılan öğeyi döndürür, kalan öğelerin dizinlerini günceller ve length özelliğini günceller. Çalıştığı diziyi değiştirir.

Eleman yoksa veya dizi uzunluğu 0 ise, yöntem tanımsız döndürür.

Dizi Öğelerini JavaScript’te Kaldırmak için Splice Kullanma

Ekleme yöntemi bir diziden öğe eklemek veya kaldırmak için kullanılabilir. İlk argüman, öğeleri eklemeye veya kaldırmaya başlayacağınız yeri belirler. İkinci argüman kaldırılacak öğe sayısını belirtir. Üçüncü ve sonraki argümanlar isteğe bağlıdır; diziye eklenecek öğeleri belirtirler.

Burada, üçüncü konumdan (sıfır tabanlı dizin) başlayan iki öğeyi kaldırmak için splice yöntemini kullanıyoruz:

Kaldırılan elemanları içeren bir dizi splice metodu ile döndürülür. Kaldırılan dizinin [3, 4] içerdiğini ve orijinal dizinin kalan değerleri içerdiğini görebilirsiniz.

Ekleme yöntemi, bir diziden bir dizi öğeyi kaldırmak için de kullanılabilir.

Dizi Öğelerini Splice Kullanarak Değere Göre Kaldırma

Bir diziden kaldırmak istediğiniz değeri biliyorsanız, splice yöntemini kullanabilirsiniz. İlk önce, hedef öğenin indeksini tanımlamanız gerekir. Daha sonra dizini başlangıç elemanı olarak kullanır ve sadece bir elemanı kaldırırsınız.

Öğeleri Değerine Göre Kaldırmak için Dizi filtresi Yöntemini Kullanma

Splice yönteminin aksine, filtre yeni bir dizi oluşturur. filter () çağrıldığı diziyi değiştirmez, ancak yeni bir dizi döndürür.

filter() ‘in bir geri arama yöntemi olan tek bir parametresi vardır. Filtre yöntemi, dizi öğeleri arasında yinelenirken geri arama tetiklenir. Geri aramaya üç değer iletir: geçerli değer veya öğe, geçerli dizi dizini ve tam dizi.

Geri çağırma yöntemi doğru veya yanlış olarak dönmelidir. Kriterlerinizi karşılayıp karşılamadığını görmek için değeri (element) test etmek sizin sorumluluğunuzdadır. Eğer öyleyse, doğru geri dönebilirsiniz. true döndüren öğeler yeni, filtrelenmiş diziye eklenir.

delete İşlecini Kullanarak Dizi Öğelerini Açıkça Kaldırma

 

delete işlecini kullanmak, uzunluk özelliğini etkilemez. Ayrıca sonraki elemanların indekslerini de etkilemez. Dizi seyrekleşir; bu, silinen öğenin kaldırılmadığını, ancak tanımlanamadığını söylemenin süslü bir yoludur. Silme işlemini aşağıda açıklanan ekleme yöntemi ile karşılaştırın.

delete işleci, dizileri nesne olan JavaScript nesnelerinden özellikleri kaldırmak için tasarlanmıştır.

Öğenin diziden gerçekte kaldırılmamasının nedeni, silme işleci, bir öğeyi silmekten çok belleği boşaltmakla ilgili olmasıdır. Değere daha fazla referans olmadığında bellek serbest kalır.

JavaScript Dizisini Temizle veya Sıfırla

Tüm diziyi boşaltmak ve tüm öğelerini boşaltmak istiyorsanız?

Boş veya yeni bir dizi oluşturmak için kullanabileceğiniz birkaç teknik vardır.

En basit ve en hızlı teknik, bir dizi değişkenini boş bir diziye ayarlamaktır:

 

Özetle

JavaScript Dizi öğelerini kaldırmak, verilerinizi yönetmek için önemlidir. Tek bir ‘remove’ yöntemi yoktur, ancak istenmeyen dizi öğelerini temizlemek için kullanabileceğiniz farklı yöntem ve teknikler vardır.

Bu makale, bu yöntemleri ve nasıl kullanıldıklarını gözden geçirdi. Ayrıca, bir dizideki öğeleri kaldırmayı biraz daha kolay ve tutarlı kılan bir yardımcı yöntemin nasıl oluşturulduğunu da gördünüz.

 

 

 

 

 

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.