Windows

Windows 10 Püf Noktaları

Dikkat dağıtan bildirimleri kapatma

Bilgisayarda önemli bir iş yapıyorken uygulamalardan bildirim gelmesi dikkat dağıtabiliyor. Siz de bu bildirimlerden rahatsız oluyorsanız Focus Assist özelliğini kullanabilirsiniz. Bildirim ayarlarını yapabilmek için şu adımları izleyin: Ayarlar/Sistem/Odaklanma. Son aşamada sadece belirli uygulamalardan bildirim gelmesini istiyorsanız Öncelik seçeneğini; alarmlar hariç tüm bildirimleri gizlemek için ise Yalnızca Alarmlar seçeneğini tıklayın.

Cortana sesli asistan sistemi açma ve kapama

Adını Microsoft Halo video oyun serisinden alan Cortana kişisel asistan bilgisayarı sesli yanıt sistemiyle kullanma imkânı tanıyor. Bu sistemden yararlanman için arama ikonuna Cortana yazın ve kurulumu yapın. Bu sistemi kapatmak ve kaldırmak için ise programın Ayarlar sekmesinde off butonuna basın. Uygulamanın topladığı bilgileri silmek istiyorsanız kişisel bilgileri yönetme bağlantısına tıklayın ve açılan internet sitesinde kişisel verilerinizi silin.

Ekran görüntüsü alma

Bilgisayar kullananların bilmesi gerekenler arasında en önemli detaylardan biri de ekran görüntüsü alma diyebiliriz. Ekran görüntüsü almak için birden fazla yöntem bulunuyor. Windows tuşu ile birlikte Print Screen tuşuna basarak ekran görüntüsü alabilirsiniz. Ekran görüntüsünü almak için, Resimler/Ekran görüntüleri klasörünü tıklayın. Ekranın sadece bir kısmının görüntüsünü almak için ise Windows tuşu + Shift + S tuş takımını kullanabilirsiniz.

Karanlık mod deneyimi

Windows’un Karanlık Mod’u, ekranın ışıksız ve loş ışıklı ortamlarda daha net görünmesini sağlıyor. Siz de bu avantajdan yararlanmak itiyorsanız modu etkinleştirmek için Ayarlar/ Kişiselleştirme/Renkler adımlarını takip edin. Ardından Renkler kısmındaki açık ve koyu seçeneğinden koyu olanı seçin.

Başlat menüsündeki reklamları kaldırma

Windows 10 püf noktaları listemize Başlat menüsüne dair bir ipucuyla devam ediyoruz. Windows Mağazası uygulamalarının reklamları Başlat menüsünde görünebiliyor ve bu reklamlar bazen asıl ihtiyaç duyulan yere ulaşmaya engel oluyor. Siz de bu reklamlardan rahatsız oluyorsanız Ayarlar/Kişiselleştirme/Başlat/ adımlarını izleyin. Ardından Başlangıçta Ara Sıra Önerileri göster ayarını kapatın.

Hangi uygulama ne kadar yer kaplıyor görme

Bilgisayar kullanıcıları daha çok bilgisayar hızlandırma ipuçları için ihtiyaç duyuyor. Bilgisayarı hızlandırmak için çok yer kaplayan uygulamaları kaldırmak gerekiyor. Uygulamaların ne kadar yer kapladığını görüp hangi uygulamayı sileceğinize karar vermek için Ayarlar/Sistem/Depolama adımlarını izleyin. Bilgisayarı hızlandırmak için daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri yazımızı da okumanızı öneririz.

Microsoft takvimine etkinlik ekleme

Takvimi açmadan görev çubuğunu kullanarak etkinlik eklemek için sağ üstte saat ve tarihin bulunduğu kutuyu tıklayın. Ardından etkinlik tarihi seçin. Etkinlik için isim, saat ve yer bilgilerini girdikten sonra kaydedin.

Arka plan uygulamalarını kapatma

Arka planda çalışan uygulamalar pili ve verileri hızlı şekilde tüketebiliyor. Pil gücünden tasarruf etmek için Ayarlar/Gizlilik/Arka plan uygulamaları bölümünden Uygulamaların Arka Planda Çalışmasına İzin Ver seçeneğini kapalı konuma getirin.

Sanal masaüstü ekleme

Çoklu masaüstü eklemek, bir bilgisayarda farklı işlemler gerçekleştirmek için alan açmak anlamına geliyor. Sanal masaüstü eklemek için arama ikonunun yanındaki simgeye tıklamalısınız. Çoklu masaüstünün kısa yol tuş takımı ise şu: Ctrl+Win+D. Ctrl+Win+Sağ veya Sol tuşlarını kullanarak çoklu masaüstü geçişi yapabilirsiniz.

Etkin olmayan pencereleri küçültme

Windows 10 püf noktaları bilgisayar kullanırken hız kazandırıyor. Kullanıcının daha hızlı olmasını sağlayan püf noktalarından biri olan pencereleri küçültme özellikle çok araştırma yaparak çalışanlar için avantaj sağlıyor. Siz de sadece hareket ettirdiğiniz pencere açık kalsın istiyorsanız pencerenin başlık çubuğunu seçin ve fareyi aşağı doğru tutup pencereyi ileri geri hareket ettirin.

Gizli Başlat menüsü açma

Windows 10’da, ikinci bir Başlat menüsü bulunduğunu biliyor muydunuz? Komut İstemi, Denetim Masası ve Görev Yöneticisi gibi özelliklere kolay erişmeyi sağlayan gizli Başlat menüsünü açmak için Windows tuşu + X‘e basabilirsiniz. Ayrıca Windows simgesine veya Başlat düğmesine sağ tıklayarak da bu menüye ulaşabilirsiniz.

Dosya uzantılarını görme

Microsoft’un dosya uzantılarını gizlemesi JPEG’ler ve JPG’ler gibi dosya türlerini bulmayı zorlaştırıyor. Windows 10 püf noktaları arasında, Dosya Gezgini’ne yönelik ipucunu arıyorsanız yapmanız gereken dört adım bulunduğunu belirtelim. Arama çubuğunda Dosya Gezgini Seçenekleri yazıp tıklayın ve açılan penceredeki Görünüm sekmesini seçin. Ardından Bilinen Dosya Türleri İçin Uzantıları Gizle yazan kutudaki işareti kaldırın. Uygulama ve Tamam butonuna bastıktan sonra Dosya Gezgini’ndeki dosya uzantılarını görebilirsiniz.

Windows 10 sürüm öğrenme

Windows 10 sürüm öğrenme için Windows + R tuşlarına basın ve açılan pencerede winver yazın. Windows 10 güncellemelerini kontrol etmek için Başlat/ Ayarlar/Güncelleştirme ve Güvenlik adımlarını takip edebilirsiniz.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.