Teknoloji

Wi-Fi Ağının Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Giderek artan teknolojik yenilikler ile evlerin internet bağlantısı gerektiren kameralar, elektronik ürünler, beyaz eşyalar, akıllı TV’ler, telefonlar ve bilgisayarlara olan ihtiyacı ön plana çıkar. Bu anlamda ev, ofis gibi bulunduğunuz ortamların Wi-Fi ağının güvenliğini sağlamak için bazı temel adımlar atmak, cihazlarınızın saldırıya uğramasını ve bilgilerinizin çalınmasını önlemeye yardımcı olur.

Wi-Fi ağı nasıl çalışır?

Wi-Fi ağınız, ortamınızın kablosuz internet bağlantısıdır. WiFi, tıpkı tüm kablosuz cihazlar gibi çalışır. Radyo frekansları sayesinde cihazlarınıza sinyal iletimi sağlar. Radyo frekansı olan Gigahertz, çevrimiçi verilerinizi alıp vermenizi sağlar. Ağınız korumasız ise, ağınıza bağlanan yakındaki diğer kişiler, kişisel bilgilerinizin yanı sıra çevrimiçi olarak ne yaptığınızı da görebilir. Bu da güvenliğinizi riske atan bir durumdur.

Wi-Fi Ağının Güvenliği Nasıl Sağlanır?
Wi-Fi Ağının Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Wi-Fi ağınızı nasıl güvenli hale getirebilirsiniz?

Kötü amaçlı kişileri uzak tutma ve verilerinizi koruma amacıyla wi-fi ağının güvenliği son derece önemli bir konudur. Bununla ilgili atabileceğiniz çok sayıda adım bulunur. Bu adımlardan bazıları aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Varsayılan Kullanıcı Adınızı ve Şifrenizi Değiştirin:
  • Hazır halde gelen Wi-fi ağı kullanıcı adı ve şifresini değiştirmeniz güvenliği sağlamak için yapmanız gereken ilk ve en temel adımdır. Hackerlar otomatik olan bu şifreleri internette rahat bir şekilde bulma ihtimaline sahiptir. Ağınıza giriş yapabilirlerse, şifrenizi istedikleri gibi değiştirebilir, hesaplarınızı ele geçirebilirler. Hackerlar, çok sayıda parolayı ve kullanıcı adını bulabilmek için yeterli materyale ve deneyime sahiptirler. Bu açıdan hesaplarınıza girişi zorlaştırmak için büyük, küçük harfleri, simge ve sayıları içeren karmaşık ve güçlü parolalar seçmeniz hayati önem taşır.
 • Kablosuz Ağ Şifreleme Ayarlarınızı Yükseltin:
  • Şifreler, ağ verilerini korumanız için olmazsa olmazdır. Bu, diğer insanların ne yaptığınızı görmesini veya kişisel bilgilerinizi almasını zorlaştırır. Wi-Fi ayarlarınızı WPA2 ve WPA3 olarak güncelleyebilir, ağınızı şifreleyebilirsiniz. Kullanımda her ikisi de başarı göstermektedir. 10 yıla kadar eski cihazlarınız varsa, bunlar WPA2 ve WPA3 ile uyumlu olmayabilir, bu nedenle gelişmiş güvenlik ve performans için ev cihazlarınızı yükseltmeniz hayati önem taşır.
 • VPN Kullanın:
  • VPN, güvenli olmayan ve şifresiz bir ağ üzerinden iletişim sağlayan bir ağdır. İnternette ne yaptığınızı veya nerede bulunduğunuzu göstermemek için verilerinizi şifreler. VPN aynı zamanda IP adresinizi değiştirir. Teknolojik aletinizi bulunduğunuz yerin dışında bir yerden kullanıyor görünümü verir. Masaüstü bigisayarların dışında, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar veya tabletler ile de kullanılabilir.
 • Ağınızı Gizleyin:
  • Ağınız, ilk kurulumda herkesin görebileceği bir şekilde ayarlanır ve cihazlar çoğunlukla kullanıcılarına, hazır halde gelen bir ağ adıyla verilir. Ağınızı görünümden gizleme, ağ adınızı çevredeki kişiler listesinden gizlemenizi sağlayacak bir özelliktir.
 • Evde Olmadığınızda Wi-Fi Ağınızı Kapatın:
  • Ağınızı bilgisayar korsanlarının gerçekleştirebileceği saldırılara karşı güvende tutmanın en basit yolu, evinizde olmadığınızda kapatmaktır.
 • Yazılımınızı Güncel Tutun:
  • Ağ güvenliğini korumak için Wi-Fi yazılımı güncel olmalıdır. Diğer tüm yazılım türleri gibi, Wi-Fi yazılımları da güvenlik açıkları içerebilir. Genellikle bu yazılımlarda otomatik güncellenme seçeneği bulunmaz, bu nedenle korunmak için yazılımı manuel olarak yüklemeniz gerekir.
 • Güvenlik Duvarı Kullanın:
  • W-Fi ağları, verilerinizi koruyan ve davetsiz misafirlerin çevrimiçi saldırılarını önleyen güvenlik duvarı ayarlarına sahiptir. Aynı zamanda bu özelliği devre dışı bırakma seçeneğine de sahip olurlar. Ek güvenlik ayarları için güvenlik duvarı ayarlaması önemlidir.
 • Uzaktan Erişimi Devre Dışı Bırakın:
  • Wi-Fi ağları, dışarıdan uzaktan erişim sağlamayı kolaylaştıran özelliklere sahiptir. Ancak ağınıza başka bir yerden yönetici düzeyinde erişime ihtiyacınız yoksa bu özelliği kapatmanız doğru olur. Genellikle yönlendirici ayarları panelinden güvenle kapatmaya imkân tanınır.
 • Misafir Özelliğini Kullanın:
  • Ağınızın misafir ağı varsa bundan yararlanmalısınız. Misafirlerinizin ağınızın tamamına erişmesine izin vermeden sadece Wi-Fi bağlantınıza erişmelerine izin verebilirsiniz. Bu sayede istemediğiniz dosyalara erişebilmelerinin veya yanlışlıkla size sorun çıkaran bir ayarı değiştirmelerinin önüne geçebilirsiniz.
 • Elektronik Cihazlarınızı Kilitleyin:
  • Korumasız olan ağlar verilerinize erişimi kolaylaştırır. Bunun yanında korumasız ve güncel olmayan cihazlar da ağınıza erişime fırsat yaratır. Bu nedenle cihazlarınızı kilitlemeyle ilgili ipuçları hakkında bilgi edinebilirsiniz.
Tags

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.