Teknoloji

Telefon Ekranındaki Çizikler Nasıl Giderilir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte çantada ya da cepte her yere taşınan cep telefonları, çok hassas eşyalar olmaları ile bilinir. En ufak bir darbede bile hasar görebilen cep telefonları, giysi ceplerinde ya da çantalarda keskin eşyalar ile temas ettiğinde ekranında çizikler meydana gelebilir. Bu çizikler hem görünüm hem de kullanım olarak sorun yarattığından, çiziklerden kurtulmanın yolları aranır. Telefonunuzun ekranını en iyi koruma yöntemi koruyucu camlar olsa da, istenmeden oluşan küçük çizikler için evinizde kolaylıkla uygulayabileceğiniz yöntemler de vardır.

Telefon Ekran Çizikleri Nasıl Giderilir?

Günlük hayatta telefon kullanımının en büyük zorluklarından biri, telefonda oluşan hasarlardır. Özellikle telefonun dokunmatiğinin ve parmak izinin algılandığı ekranlar, herhangi bir darbeye maruz kalmadan bile kolayca çizilebilir. Özellikle çantada para veya anahtar taşınıyorsa böyle bir hasar oluşabilir. Bu tarz can sıkıcı durumlar yaşandığında, evdeki malzemeler ile uygulayacağınız birkaç küçük dokunuş ile telefonunuzu eski görünümüne kavuşturmanız mümkündür. Küçük bir çiziğin zamanla büyüyüp büyük bir problem yaratmaması için telefon cam çizik giderici yöntemleri uygulayabilir, kısa sürede kusursuz bir ekrana sahip olabilirsiniz. Telefonunuzun ekranındaki çizikleri gidermeye başlamadan önce, ekranın materyaline dikkat etmelisiniz. Cam ekrana sahip telefonların çizik giderme yöntemleri plastik ekranlı telefonlarda işe yaramayabilir.

Çizik Gidermede Etkili Yöntemler

Telefon ekran çizik giderme yöntemleri arasında en bilindik olanı, karbonattır. Her evde kolaylıkla bulunan karbonat sayesinde ekrandaki küçük çizikler saniyeler içinde kaybolur. Hem cam hem de plastik yüzeylerde sıklıkla kullanılan bu yöntem ile kusursuz bir ekrana sahip olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken yeterli miktarda karbonat ve suyu karıştırarak homojen bir karışım elde etmektir. Sonrasında bir pamuk veya kulak çubuğundan yardım alarak bu karışımla telefon ekranınızı ovalayıp küçük çiziklerin giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Yavaşça ve bastırmadan karışımı ekrana uygulamanızın ardından, mikrofiber bir bez ile telefonu silebilirsiniz. Karışımın ekran üzerinde kurumamasına dikkat etmelisiniz. Telefon çiziklerinden kurtulmanın bir diğer yolu da  bitkisel yağ yöntemidir. Her telefon modeli için önerilmeyen ancak doğru uygulandığında başarılı sonuçlar elde edilebilen bu yöntemde tek ihtiyacınız olan, bir çay kaşığı bitkisel yağdır. Kulak çubuğuna alacağınız yeterli miktar yağ ile ekranı ovalayarak minik ve derin olmayan çiziklerden kurtulabilirsiniz.

Bu yöntemin püf noktası ise yağın iyice emilmesini ve kurumasını beklemektir. İşlemin hemen ardından telefonu temizlerseniz yağ da silineceğinden yağın kurumasını bekleyerek başarı oranınızı artırabilirsiniz. Bitkisel yağın sürekli bir çözüm olmadığını göz önünde bulundurmalısınız, çizik giderme işlemini tekrar etmeniz gerekebilir. Aynı zamanda her türlü telefon modelinde kullanılması da doğru olmayacaktır. Bazı telefon modellerinin dokunmatik ekran tasarımı farklı olduğundan, ekrana yağ uygulamak görüntünün bulanıklaşmasına neden olabilir. Aynı zamanda telefonun ekranında çizik değil çatlak var ise, yağ çatlaktan içeri kaçarak telefonun iç ekranına zarar verebilir.

Bu nedenle çizik önlemek amacıyla bitkisel yağ kullanmayı düşünüyorsanız, öncesinde telefonun modeli ile ilgili araştırmalar yapmanız en doğrusu olacaktır. Daha kesin sonuçlar elde etmek isterseniz, bebek pudrası ile suyu karıştırarak karbonatta olduğu gibi kıvamlı bir karışım elde edebilir ve aynı adımları takip ederek telefonunuza uygulayabilirsiniz.

Telefon cam çizik giderici yöntemlerin en bilinenlerinden biri olan diş macunu ile ekranı eski görünümüne kavuşturabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, bir mercimek boyutunda diş macununu telefonun ekranına sıkmak ve bir pamuk yardımıyla macunu çiziklere yedirmektir. Bunu yaparken diş macununun tanecikli değil jel kıvamında olmasına dikkat etmelisiniz, aksi takdirde yeni çizikler oluşturabilirsiniz. Sıkça uygulanan ve başarı oranı en yüksek yöntem olan diş macunu ile ekranınız ilk günkü gibi pürüzsüz olabilir.

Dikkatli Olmanızda Fayda Var!

Cep telefonu cam çizik giderici uygulamaların çoğu kolaylıkla yapılsa da bazıları oldukça dikkat gerektirir. Bunlardan bazıları araba çizik kalemleri kullanmak ya da telefonun ekranını zımparalamaktır. Krem formu da bulunan araba çizik kalemleri, araçlarda oluşan çizikleri kapatmaya yarayan ürünlerdir. Araba boyasıyla aynı renk olan bu kremler, ekstra bir uğraş gerektirmeden dakikalar içinde arabalardaki çizikleri yok etmenize yardımcı olabilir. Son zamanlarda telefon ekranındaki çizikler için de kullanılan bu kremler, dikkatli uygulanmadığında olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Genellikle içeriğinde boya da bulunan bu kremler ekrana uygulandığında, boşlukların içine dolacağı için ortaya renkli çizikler çıkabilir. Bu nedenle çizik kalemi kullanmadan önce ürünler dikkatle incelenmelidir. Evlerde denenen ve oldukça tehlikeli olan bir diğer yöntem ise zımpara kullanmaktır. Telefonun ekranında deriye temas eden derin çizikler için kullanılan bu yöntem, dikkatli olunmadığında daha kötü sonuçlar ortaya çıkarabilir. Birçok markette kolayca bulabileceğiniz zımpara kağıdı, telefon arka cam çizik giderici olarak kullanılabilir.

Arka camda fazla sorun teşkil etmeyen, fakat telefon ekranı üzerinde uygulanırken son derece dikkatli olunması gereken bu yöntem, yanlış uygulandığında eskisinden daha çok çiziğe yol açabilir. Bu tarz telefon ekran çizik giderme yöntemlerinin geçici olduğu ve her zaman olumlu sonuç alınamayabileceği unutulmamalıdır. Telefon ekranını en iyi koruyan malzeme, ekran koruyucu kırılmaz camlardır.

Ekranın çizilmesini ve bunun gibi hasarları önlemek için telefonu temiz kullanmak gerekir. Cep telefonu çantaların içinde küçük ve keskin eşyalarla aynı göze konulmayarak olası yeni çizikler önlenebilir. Aynı şekilde cebinizde bozuk paralar ya da anahtarlar varsa telefonunuzu cebinizde taşımamanız da sizin yararınıza olacaktır. Telefon ekranının gün içinde mikrofiber bez yardımı ile temizlenmesi, kırılmaz cam koruyucu kılıf takılması, çiziklerin oluşumunu engellemede büyük önem taşır. Bu sayede telefonunuzun kullanım süresi uzar.

Telefon Ekranındaki Çizikler Nasıl Giderilir?
Telefon Ekranındaki Çizikler Nasıl Giderilir?

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.