Teknoloji

Smart TV, Android TV Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Smart TV ya da Akıllı TV olarak tanımlanan yeni nesil televizyonlar, uydu üzerinden standart kanalları izlemenin yanı sıra çevrimiçi dünyayı da ekrana taşır. Akıllı cihaz teknolojileriyle donatılan Smart TV ve Android TV modellerini yakından inceleyerek, yepyeni bir televizyon deneyimi için ihtiyacınıza en uygun televizyonu seçebilirsiniz.

Smart TV
Smart TV

Smart TV, Android TV nedir konusuna daha yakından bakalım. Smart özellikli televizyonların üç ana bileşeni bulunur. İnternet, işletim sistemi ve tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi uygulamalar içerir. İşletim sistemi olarak yaygın kullanılan sistemlerden biri Android sistemdir. Android işletim sistemine sahip smart televizyonlara Android TV denir. Android televizyonlarda çevrimiçi dünyanın eğlenceli dünyasının yanı sıra tıpkı mobil cihazlarınızda olduğu gibi Google Play üzerinden dilediğiniz uygulamaları indirerek TV deneyiminizi kişiselleştirebilirsiniz.

Günümüz akıllı televizyonları artık standart kanalları izlemenin çok ötesinde  bir mobil cihaz ve bilgisayar gibi kullanma imkanı sunan multimedya özelliklere sahiptir. Smart TV’ler internet üzerinden bağlantıyla sosyal medya, çevrimiçi yayın yapan dizi, film ve müzik kanallarına televizyon konforunda ulaşma avantajı sunar. Smart televizyonlar modellerine ve işletim sistemine göre değişen uygulamalarla görüntülü arama, oyun, spor gibi eğlenceli aktiviteleri de televizyon deneyimine taşır.

Akıllı televizyonlara özelliğine göre mobil cihazlarınızı Bluetooth ya da Wi-Fi üzerinden bağlayabilir, telefonunuzu televizyon ekranından kullanabilirsiniz. Evden çalışanlar için PC ve laptop bağlantısı imkanı sunan Smart TV çeşitleri de vardır. Çalışmak için olduğu kadar oyun tutkunları için görüntü ve ses kaliteyle dev bir ekran oluşturan akıllı televizyonlar çok yönlü kullanım avantajına sahiptir. USB girişine sahip olan akıllı televizyonlar, bilgisayara gerek kalmadan USB ile televizyon ekranına dilediğiniz içerikleri aktarmanızı sağlar. Gelişmiş modellerde tıpkı mobil telefonlar ve akıllı ev aletlerinde olduğu gibi programlama ve sesli komut özellikleri de bulunur.

Smart TV ve Android TV’ler gelişmiş 4K çözünürlüğe sahip görüntü kalitesi, ekran ve ses teknolojileriyle sinema ortamındaymış gibi film izleme konforunu evlerinize taşır. İnce ve zarif tasarıma sahip olan akıllı televizyonlar bulundukları mekanda estetik bir görünüm oluşturur.

Smart TV, Android TV Nedir, Özellikleri Nelerdir?
Smart TV, Android TV Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Android TV, Smart TV Aksesuarları Nelerdir?

Android TV ve Smart televizyonlar için geliştirilen özel aksesuarlar daha işlevsel bir kullanım avantajı sunar. Smart kumanda ve smart klavye Android TV ve Smart TV aksesuarları arasında öne çıkan ürünlerdir.

Smart TV kumandası tamamen akıllı televizyonlar için geliştirilmiş çok fonksiyonlu özelliklere sahiptir. Sensörleri sayesinde akıllı kumandaları bir mouse gibi hareket ederek televizyon ekranını yönetebilirsiniz. Üzerinde veya arka kısmında klavye ekranı bulunan Smart kumandalar çevrimiçi ortamda harf ve rakamları  kolayca kullanmanızı sağlar. Kısayol tuşlarıyla ekranlar arasında hızlıca geçiş yapabilir, oturduğunuz yerden akıllı televizyonunu rahatça kullanabilirsiniz.

Smart TV klavyesi bluetooth veya USB girişine takılan bir alıcı-verici aparatıyla kablosuz olarak televizyona bağlanır. Akıllı televizyonlarda özel geliştirilmiş klavye modelleri oyun, eğlence,eğitim ya da iş amaçlı kullanımda bilgisayar konforunu sunar. Smart TV klavyeleri televizyonun yanında oyun konsolu ve bilgisayarınızda da kullanabilirsiniz.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.