Teknoloji

Python, TIOBE programlama dili endeksinin üst sırasında

En popüler programlama dillerinin Şubat TIOBE Endeksi çıktı ve TIOBE’nin hesaplamalarının arka planında devam eden çalışmalar değişirken, sıralama biçiminde pek bir değişiklik olmadı.

Python, C ve Java’nın doğrudan arkasında olduğu dizinin en üstünde yer almaya devam ediyor. Şubat 2021’de bu üçü de en üst sırada yer aldı, ancak Python üçüncü sırada, C en üstte ve Java ikinci sırada yer almıştı.

İlk üçün ötesinde, endekste fazla bir hareket olmadı ve dördüncü ile sekizinci sıralar geçen yılın aynı dönemine göre değişmedi. Bu yuvalar sırasıyla C++, C#, Visual Basic, JavaScript ve PHP tarafından doldurulur. 9. ve 10. konumlar 21 Şubat’tan bugüne değiştirildi, Assembly Dili ve SQL artık birbirlerinin konumlarını işgal ediyor.

Şubat 2021 ile Şubat 2022 arasındaki en önemli hareket, Java için nesne yönelimli bir dil olan Groovy programlama diliydi. Yıl boyunca, Groovy 12. sıradan 20. sıraya düşerek onu “diğer programlama dilleri” listesine tehlikeli bir şekilde yaklaştırdı.

TIOBE CEO’su Paul Jansen, Groovy’nin düşüşünü CI/CD alanındaki büyümeye bağlıyor. Groovy, Jenkins’te senaryo yazmak için kullanılan tek dildi ve Jansen’in erkenden “CI/CD alanındaki tek gerçek oyuncu” olarak tanımladığı dildi. Artık GitHub, Azure DevOps ve GitLab gibi Groovy gerektirmeyen platformlarla Groovy masadaki yerini kaybediyor.

“Groovy daha da büyüyebilirdi çünkü aynı JVM’de çalışan Java’nın ana betik tabanlı alternatifiydi. Ancak şu anda bu pozisyonu Kotlin devralıyor, bu yüzden Groovy’nin zor zamanlar geçireceğini düşünüyorum” dedi Jensen.

TIOBE endeksi bu ay sürprizlerle dolu olmayabilir, ancak Jansen’in bu ay endeksin kendisi hakkında söyleyecek çok şeyi vardı, çünkü bu ilk kez Alexa yerine Similarweb’in trafik analiz platformu kullanılarak derleniyor.

“Arama motorlarını seçmek için bu ay ilk kez Similarweb’i kullandık ve neyse ki bu takas nedeniyle dizinde büyük bir değişiklik yok. Tek çarpıcı fark, ilk 3 dil olan Python, C ve Java’nın hepsinin sıralamada yüzde 1’den fazla kazanmasıdır,” dedi Jansen.

TIOBE, Amazon’un Aralık 2021’de Alexa web sıralama hizmetini kapattığını, 1 Mayıs 2022’den itibaren 25 yıllık programı sona erdirdiğini açıklamasının ardından bu ay geçiş yapmaya karar verdi.

Jansen, her web sitesinin dahil edilmediğini, ancak Similarweb’e geçişin, Java uygulamalarının sayfaları çağırmasına, formları doldurmasına ve diğer standart web tarama etkinliklerini yapmasına izin veren, GUI olmayan bir web tarayıcısı olan HtmlUnit’i kullanmaya geçişi içerdiğini belirtti. Bu anahtar, sonunda TIOBE’nin, puanlar üzerinde daha büyük bir etkisi olabilecek Stackoverflfow ve Github gibi daha önce tarayamadığı web sitelerini dahil etmesine izin verecek.

Python neden zirvede kaldı ve kalacak?

Jansen, herhangi bir dilin Python’u tahtından indireceği yakın bir gelecek görmediğini ve Python’a atfettiği sadece iki şeyin kendi lehine çalışmadığını söyledi. “Python’un tek dezavantajı performans ve yazma eksikliğidir. Ancak bu sorunlar bile zaman içinde bir noktada ele alınabilir” dedi Jansen. İkinci ve üçüncü sırada kimlerin kalacağına gelince, Java ve C, Python’un kuyruğuna yakın kalacaklarını söyledi.

Bu ilk üçün arkasında, sıralarda kimlerin yükseldiğini görebiliriz? Jansen, “Önümüzdeki yarım yılda bazı yeni programlama dillerinin ilk 20’ye gireceğini düşünüyorum” dedi. Rust, Dart, Kotlin ve TypeScript’in terfi adayları olduğunu söyledi. Jansen, “Bu herhangi bir bilimsel veriye dayanmıyor” dedi, “sadece piyasada neler olduğuna dair hislerim.”

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.