Teknoloji

Oyunlarda Galibiyetin Yeni Yolu: Xbox series X

Microsoft’un yeni nesil oyun konsolu Xbox Series X güçlü bir oyun konsolu. Işık efektleri, güçlü işlemcisi ve tüm özellikleriyle çarpıcı bir oyun konsolu ile karşı karşıyayız.

Xbox series X ve zarif tasarım

Xbox Series X zarif monolitik tasarlanmış. Xbox paralel soğutma mimarisi sayesinde bileşenlerin neden olduğu sıcaklığı eşit olarak dağıtarak konsolu serin ve sessiz tutuyor. Isı emici kasasıyla dikkat çeken Xbox series X’deki bölünmüş anakart, konsolun iç kısımlarının sıcaklığını eşit derecede tutuyor. Bu sayede konsolun performansı artıyor. Kumandasında yer alan yerel bir paylaşım düğmesiyle kullanıcılara ulaşan Xbox Series X, yatay ve dikey olmak üzere iki şekilde kullanılabiliyor.

Xbox series X
Xbox series X

Hız ve güçlü grafik

AMD Navi-based ekran kartına sahip olan Xbox Series X, gücünü 3.8 GHz hızında çalışan 8 çekirdekli AMD Zen 2 işlemciden alıyor. Grafik tarafında gerekli gücü AMD RNDA 2 GPU’dan güç alıyor. İşlemciye 16 GB GDDR6 RAM ve 1 TB NVME SSD depolama alanı eşlik ediyor.

4K çözünürlükte 60 fps oyunu

Konsolda iki anakart kullanılmış. Üstüne yerleştirilen 130 mm fan ile serin tutuluyor. 4K çözünürlükte 60 fps oyunu standart hale getirebiliyor. Hatta bazı oyunlarda 4K 120 fps seviyesine çıkabiliyor.

Artırılabilen depolama alanı

4K UHD Blu-Ray bir optik sürücü barındıran oyun konsolunun depolama alanı 1 TB harici depolama kartı ile artırılabiliyor. Ayrılmış depolama genişletme bağlantı noktası aracılığıyla doğrudan konsolun arkasına yerleştirilebilen 1 TB kart sayesinde yüksek hızda ve performansta ek oyun depolanabiliyor.

Güçlü ses ve aydınlatma

USB 3.2 üstünden harici HDD desteği de sunuyor. Ray tracing desteği sayesinde gerçeğe yakın aydınlatma, doğru yansımalar ve gerçekçi akustik sunabiliyor. Otomatik Düşük Gecikme Modu (ALLM) ve Değişken Yenileme Hızı (VRR) özelliğini de destekliyor. Atmos ile Dolby TrueHD ses teknolojisi sayesinde yüksek kaliteli surround ses sunuyor.

Oyunlara hızlı erişim

Modern tasarımlı oyun kumandası dokulu kavrama ve hibrit bir D-pad ile PC’ler ve mobil cihazlarla eşleştirmeyi ve oyunlar arasında geçiş yapmayı sağlıyor. Xbox Game Pass Ultimate’a abone olunduğunda 100’ün üzerinde yüksek kaliteli oyuna erişilebiliyor. Xbox series X’in Kasım 2020’de satışa sunulması bekleniyor.

Sonuç değerlendirmesi

Xbox Series X’in yükleme sürelerinde önemli bir iyileştirme yapılmış. Örneğin, State of Decay 2 oyunu Xbox One X’e kıyasla 40 saniye daha önce yükleniyor. Işın izleme teknolojisi sayesinde gerçekçi aydınlatmalar görülebiliyor. Değişken Frefresh Rate sayesinde minimum gecikme ve duyarlı oyun deneyimi mümkün oluyor. Ses ve aydınlatma konusunda da oldukça iyi performans gösteriyor. Geriye dönük uyumlu Xbox 360 ve orijinal Xbox oyunları dahil olmak üzere mevcut Xbox One oyunları daha iyi görünüyor. Kontrolün üzerinde ekran görüntülerini diğer oyunculara göndermeyi sağlayan bir düğme de bulunuyor. Oyun konsolunda depolama ve görüntüdeki gecikme süresinin az olmasının önemi düşünüldüğünde sektörde çağ atlatabilecek gibi görünüyor.

Xbox series X teknik özellikleri

 • CPU: 8x Zen 2 Cores – 3.8GHz (3.6GHz SMT)
 • GPU: 12 TFLOPs, 52 CUs – 1.825GHz, Özel RDNA 2
 • Ölçü: 360.45mm2
 • Üretim: TSMC 7nm Enhanced
 • Bellek: 16GB GDDR6
 • Bant genişliği: 10GB – 560GB/s, 6GB – 336GB/s
 • Depolama birimi: 1TB NVMe SSD
 • Veri transferi: 2.4GB/s (Raw), 4.8GB/s
 • Artırılabilir depolama: 1TB Harici Kart
 • Harici depolama: USB 3.2 HDD Desteği
 • Optical okuyucu: 4K UHD Blu-ray Drive
 • Performans hedefi: 4K – 60fps – 120fps

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.