Teknoloji

OPPO Enco Air İncelemesi

OPPO, kulaklık modelleriyle de pazarda adından söz ettiriyor. En iyi Bluetooth kulaklık modellerinden biri olan Enco Air modelini tüm detaylarıyla inceledik. Bluetooth kulaklık satın almadan önce OPPO Enco Air inceleme yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Kablosuz kulaklıklar, kablo karmaşası olmadan yüksek ses kalitesiyle müzik keyfi vadediyor. En yeni kablosuz kulaklık modellerinden biri olan OPPO Enco Air, teknik özellikleriyle dikkat çekiyor. OPPO Enco Air inceleme yazımız geçmeden önce kulaklığın Alman teknik test şirketi TÜV Rheinland’dan “yüksek performans/düşük gecikme sertifikası” alan ilk kablosuz kulaklık olduğunu da belirtmeliyiz.

Kâğıt gibi hafif

Silikon başlıklı kulaklarla rahat edemiyorsanız bu model size hitap ediyor. Açık tasarımlı kulaklık yapısıyla gelen kulaklığın siyah ve beyaz renk seçenekleri bulunuyor. Sap kısmının uzunluğu rahat kullanım sağlıyor. 3,75 gram ağırlığa sahip olan kulaklıkların şarj kutusu da plastikten yapılmış. Premium hissiyatı vermese de şık duruyor. Şarj kutusuyla birlikte toplam ağırlığın 40 gram olması, kulaklığın konforlu olduğuna dair ipucu veriyor. Kapak tek harekette açılıp kapanabiliyor. Ön kısımda şarj durumunu gösteren LED lamba, alt kenarda USB-C portu bulunuyor. Bluetooth eşleştirme düğmesi ise mevcut değil.

Su sıçramalarına dayanıklı

Enco Air’in tasarımında en önemli noktalardan biri IPX4 sertifikasına sahip olması. Yani, kulaklık sıvı sıçramalarına karşı dayanıklılık gösteriyor. Bu da kulaklığı yağmur yağarken veya yoğun egzersiz yaparken kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

En son Bluetooth

OPPO Enco Air özellikleri arasında en dikkat çeken detaylardan biri en son sürüm Bluetooth teknolojisini desteklemesi diyebiliriz. Bluetooth 5.2 sürümü, gecikme konusunda ve şarj tüketiminde avantaj sağlıyor. Ayrıca 10 metrelik mesafeye kadar kesintisiz veri iletimi sağlıyor. 80 ms’lik gecikme süresi PUBG gibi oyunlarda avantaj sağlayacaktır.

Dokunmatik kontroller

OPPO Enco Air kulaklığı eşleştirmek için  Enco Air’ın şarj kutusunun kapağını açıp Bluetooth cihazları listesinden seçim yapmak yeterli oluyor. İkinci bir alternatif ise her iki kulaklığın sap kısmına hafifçe bastırmak. OPPO Enco Air, ColorOS işletim sistemine sahip olan cihazlarda AAC veya SBC HD ses kodlayıcıları arasında seçim yapmaya ve dokunmatik kontrollerini özelleştirmeye olanak tanıyor. Enco Air’in kulaklıklarının üzerine 2 defa hafifçe dokunmak sonraki şarkıya geçmek için yeterli oluyor. Sol kulaklığa basılı tuttuğunuzda ses seviyesi azalırken; sol kulaklığa basılı tuttuğunuzda ses seviyesi artıyor. Sol kulaklığa 3 kez dokununca sesli asistan etkinleşiyor.

Güçlü ses performansı

OPPO Enco Air inceleme yazımıza ses performansıyla devam ediyoruz. Kulaklıktaki 12 mm dinamik sürücü bas sesleri ayrıntılı işitmeyi sağlıyor. Enco Air’ın yapay zekâ destekli ortam gürültüsü azaltma özelliği olsa da aktif gürültü engelleme özelliği bulunmuyor.

24 saatlik pil ömrü

OPPO kulaklık modellerinde uzun pil ömrü vadediyor. Enco Air, 24 saatlik pil ömrüyle dikkat çekiyor. Tek seferde 4 saatlik kesintisiz müzik dinle imkânı tanıyor. Kutunun kablosuz şarj özelliği yok; fakat 10 dakika şarj ederek 8 saate kadar müzik dinleme imkânı sunması ve sadece 1,5 saatte tam kapasite şarj olması açığı kapatıyor.

Sonuç değerlendirmesi

Enco Air, şarj kutusunun kablosuz şarj özelliği olmaması gibi eksik yönleri olsa da TWS kulaklıklar arasında öne çıkan bir model. Enco Air, Bluetooth 5.2 desteği, yapay zeka destekli çağrı kalitesi, pil ömrü ve IPX4 sertifikası sayesinde en iyi Bluetooth kulaklıklar arasında fark yaratıyor. OPPO Enco Air fiyat etiketinin hakkını veriyor. Özetle, OPPO Enco Air modelini rahatlıkla satın alabilirsiniz.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.