Teknoloji

Mobil Veri Nasıl Tasarruflu Kullanılır?

Akıllı telefon kullanıcıları için internet tasarrufu oldukça önemlidir. Akıllı telefonlar birçok yeniliği beraberinde getirdi. Ancak internet olmaması durumunda bu yeniliklerden yararlanılabilmesi mümkün değil. Akıllı telefonda mobil veriyi idare edebilmenin yolları nelerdir? Akıllı telefon kullanımında en büyük problemlerden biri mobil veridir. Peki hiç ummadığınız bir anda bitebilen mobil veriyi tasarruflu kullanabilmek için neler yapmak gerekir? Gelin birlikte mobil internet tasarrufu ipuçları detaylarına bakalım.

Veri kullanım ayarı

İnternet tasarrufu için veri kullanım sınırlarını ayarlamak mümkündür. Android telefonda veri kullanımı ile ilgili uyarı bildirimi gönderen bir özellik bulunur. Belirli bir miktar internet kullanıldığında bu özellik uyarı verir. Bu özelliğin etkinleştirilmesi için ayarlar kısmından veri kullanımını açmalısınız. Menüde ‘Hücresel Veri Sınırını Ayarla’ özelliğini aktifleştirin. Alttaki grafikte hücresel verinin kullanımı gösterilir. Hangi durumlarda uyarı verileceğiyle ve hücresel verinin kullanımının sınırlanmasıyla ilgili menüden internet tasarrufu moduna geçebilirsiniz.

Mobil Veri Nasıl Tasarruflu Kullanılır?
Mobil Veri Nasıl Tasarruflu Kullanılır?

Çok fazla veri harcayan uygulamaların sınırlandırılması

Telefonlardaki bazı uygulamalar kullanılmadığı zamanlarda bile çalışır ve internet kullanır. Bunun için uygulamaları belirleyip internet harcamalarını sınırlandırabilirsiniz. Ayarlar menüsünden veri kullanımı bölümünden uygulamalarla ilgili olarak ne kadar veri harcandığını gösteren bir menü bulunur. İnternetinizi çok fazla tüketip internet tasarrufu yapabilmenizi engelleyen bir uygulamayı seçin. Uygulamanın arka plan verilerini bu bölümden kısıtlayarak internet erişimini kesebilirsiniz. Bu işlem yapıldıktan sonra uygulamalar artık paketlerden harcamaz.

Otomatik senkronizasyonu kapatmalısınız

Uygulamaların verileri sanal depolama ile yedeklenir ve kaybolması engellenir. İhtiyaç olduğunda bu verileri otomatik bir şekilde geri yüklemek mümkündür. Fakat bu işlem ile siz fark etmeseniz bile internet paketiniz bitebilir. İşlem nedeniyle şarj ömrü konusunda olumsuz sonuçlarla karşılaşabilmek mümkün olur. Otomatik senkronizasyonu kapatabilir ve internet paketini de cihazın şarjını da koruyabilirsiniz. Ayarlar menüsünden hesapları açın. Sol üstte bulunan seçeneklere dokunarak otomatik senkronizasyonu devre dışı bırakmanız gerekir.

Otomatik uygulama güncellemesi kapatılmalıdır

Mobil veri nasıl tasarruflu kullanılır sorusunun bir diğer yanıtıyla karşınızdayız. Yüksek boyutlu uygulamalar otomatik olarak güncellenir ve veri kullanılarak internet tasarrufu yapılması engellenir. Google Play Store uygulamasını açtıktan sonra ayarlar kısmına giriş yapın. Uygulamaların otomatik güncellendiği seçeneği devre dışı bırakın. Bundan sonra otomatik güncellemeyi engelleyebilir ve internet tasarrufu yapabilirsiniz. Google Play Store kullanan akıllı telefonlar ile bu menüyü kolaylıkla devre dışı bırakabilirsiniz.

Chrome veri tasarrufu etkinleştirilebilir

Chrome tarayıcı çoğu Android telefon markaları ile yüklü olarak elinize ulaşır. Ayrıca Apple telefonlar ile Chrome uygulaması da kullanılabilir. Chrome en kaliteli ve iyi tarayıcılardan biridir. Chrome %70’e kadar veri tasarrufu imkânını size sunar. Bu durum bağlantı hızını biraz azaltır ancak daha az veri harcanır. Chrome tarayıcıda yer alan ayarlar menüsüne girin. Veri tasarrufu başlığına dokunarak açılacak menüden kapalı olan özelliği açın. Böylece Chrome ile veri tasarrufu yapmaya başlarsınız.

Sosyal medya uygulamalarının otomatik video oynatma özelliğini kapatın

Özellikle Facebook gibi sosyal medya uygulamaları otomatik olarak videoları oynatır. Bu özellik nedeniyle internet tasarrufu yapamazsınız ve internetinizin hemen bittiğini fark edersiniz. Otomatik video oynatmayı devre dışı bırakarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Ayarlar menüsüne girin. Otomatik oynatmaya dokunarak Wi-Fi bağlantıları kutucuğunu işaretleyin. Facebook artık videoları otomatik olarak oynatmayacaktır.

Veri kullanımını sürekli olarak takip edin

Mobil veri kullanımını sürekli olarak takip etmek gerekir. Bu sayede hangi uygulamaların daha çok veri harcadığını öğrenebilirsiniz.

Wi-Fi kullanımına alışın

Uygulama indirirken ve kurarken çok yüksek mobil veri harcarsınız. Bu nedenle işlemleri Wi-Fi üstünden yapmaya çalışmalısınız.

Harita uygulamalarına dikkat

Harita uygulamaları açılınca konum ve adres tekrar yüklenir. Belirli bölgelere seyahat etmeniz durumunda bunları haritadan önceden indirebilirsiniz.

3G daha az veri kullanır

Uzun zamandır 4G kullanılmaktadır. Fakat 4G ve 4.5G çok yüksek mobil veri harcar. Bu nedenle mobil veriyi 3G’yi ayarlayarak daha az tüketim yapabilirsiniz.

Dinlediğiniz şarkıları telefona indirin

YouTube gibi uygulamalar üzerinden şarkı dinlemek yüksek mobil veri harcanmasına neden olur. Bu nedenle Wi-Fi üstünden sevdiğiniz şarkıları indirebilirsiniz.

Çevrimdışı uygulamaları tercih edin

Çok sayıda çevrimdışı uygulama akıllı telefonlar için bulunmaktadır. Mobil veri gerektirmeyen bu uygulamaların kullanılması durumunda internetiniz daha uzun süreli olarak dayanacaktır.

Wi-Fi noktalarını kontrol edin

Önemli yerlerdeki Wi-Fi noktalarını kesinlikle kullanmalısınız. Kafelerde, parklarda çok sayıda Wi-Fi noktası bulunur.

Akıllı telefon mobil veriyi çok fazla harcayabilir. İnternet paketleri sınırlı olduğu için bu durum soruna neden olabilir. Yukarıda listelenen ayarlarla ve işlemlerle siz de internet tasarrufu yapabilir ve mobil veriyi en verimli şekilde değerlendirebilirsiniz.

Tags

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.