Teknoloji

Kripto Cüzdanı ve Soğuk Cüzdan Nedir?

Kripto paralar teknolojideki hızlı gelişmeler ve pandeminin de etkisiyle yatırım aracı olarak görülüyor. Bununla birlikte ülkemizde milyonlarca vatandaşın yatırım yaptığı kripto paralar yasal altyapıya sahip olmaması nedeniyle yatırımcılara kötü sürpriz yaşatabiliyor. Bu durum, internete bağlı olmayan kripto para birimi cüzdanını ifade eden soğuk cüzdanları öne çıkardı.

Soğuk cüzdan nedir?

Soğuk cüzdan nedir, soğuk cüzdan avantajları nelerdir sorularını yanıtlamadan önce sıcak cüzdanı tanımlayalım. Sıcak cüzdan, internete bağlı kripto para cüzdanını ifade ediyor. Sıcak cüzdanlar; kurulumu, erişimi ve daha fazla jetonu kabul etmesi nedeniyle kullanıcılar için tercih sebebi olsa da güvenlik açıklarına karşı hassasiyet gösteriyor. Günlük kripto para birimi kullanıcıları, kripto para saklamak için telefon veya bilgisayarla birkaç tuşa basarak kısa sürede işlem yapabileceği sıcak cüzdanları tercih ediyor.

Soğuk cüzdan sıcak cüzdandan farklı olarak çevrimdışı, yani internete bağlı olmayan kripto para cüzdanı anlamına geliyor. Soğuk paranın gündeme gelmesi de çevrimdışı olması nedeniyle daha güvenli olmasından kaynaklanıyor. Soğuk cüzdanlar, özel anahtarı USB bellek şeklinde fiziksel bir ortam kullanarak saklıyor. Bu da kötü niyetli kişiler için erişim engeli oluşturuyor.

Soğuk cüzdan çeşitleri

Soğuk cüzdanda güvenlik için kullanıcının hesap anahtar numarasını kimseyle paylaşmaması gerekiyor. Soğuk cüzdandan takas adresine kripto göndermek için cüzdanın özel yazılımı aracılığıyla internete bağlanıp özel anahtarınızla imzalamanız gerekiyor.

Soğuk cüzdan, kâğıt ve donanım cüzdan olmak üzere iki şekilde karşımıza çıkıyor. Soğuk cüzdan çeşitleri şu özellikleri taşıyor:

  • Donanım cüzdan: Soğuk cüzdanların en çok tercih edilen çeşidi olan donanım cüzdan, hardware olarak da biliniyor. Rastgele sayı üreticileri kullanan fiziksel, elektronik cihazlar olarak tanımlayabileceğimiz donanım cüzdan, içindeki kripto para biriminin internetten bağımsız olarak saklanmasına olanak tanıyor.
  • Kâğıt cüzdan: Kâğıt cüzdan, üzerinde açık ya da özel bir anahtarın QR kodunun bulunduğu fiziksel belgeyi ifade ediyor.

Soğuk saklama türlerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Özel anahtarı kâğıda yazmak
  • USB sürücüsünde saklamak
  • Çevrimdışı cüzdan yazılımında saklamak

Soğuk cüzdan ve sıcak cüzdan karşılaştırma

Soğuk cüzdan hızlı ve düzenli gerçekleştirilen kripto para işlemleri için uygun olmaması ve fiyatının fazla bulunması nedeniyle tercih edilmiyor. Bununla birlikte çevrimdışı olduğu için daha yüksek düzeyde güvenlik sağlayarak en güvenli seçenek olarak öne çıkıyor.

Sıcak cüzdanlar, ücretsiz sunulması ve mobil uygulama ile kontrol edilmesi avantajları nedeniyle tercih ediliyor. Ancak sıcak cüzdanlar bilgisayar korsanları, olası yasal düzenlemeler ve teknik güvenlik açıklarından önemli ölçüde etkileniyor.

Hodler, yani uzun vadede kripto paraya dokunmayı düşünmeyen yatırımcılar soğuk cüzdan; kısa ve orta vade yatırımcılar ise sıcak cüzdan tercih ediyor. Soğuk ve sıcak cüzdanın bahsettiğimiz üzere farklı dezavantaj ve avantajları bulunuyor. Bu noktada tercihinizi yaparken erişim ve işlem yapma kolaylığınızı göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Soğuk cüzdan fiyatı desteklediği coin’ler, bataryası ve depolama seçeneği doğrultusunda değişkenlik gösteriyor.

En iyi soğuk cüzdanlar ve en iyi sıcak cüzdanlar hangileri sorusunu ise şöyle yanıtlayabiliriz:

  • En iyi soğuk cüzdanlar: Trezor (BTC, BCH, BTG, ETH, ZCash, Dash’i depolar), Ledger Wallet (BTC, BCH, BTG, ETH, ZCash, Ripple, Dash, ARK, Stellar ve daha fazlası)
  • En iyi sıcak cüzdanlar: Coinbase, Blockchain.info

Bilinen kripto para borsaları ise şunlar: Binance, Coinbase PRO, Kraken, OKEx Borsası, BtcTurk (Yerli), Paribu (Yerli).

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.