Teknoloji

Hızlı Video Çekme Nasıl Yapılır?

Bireyler kadar markalar ve işletmeler de video içerik paylaşımı konusunda adeta yarışıyor. Yalnızca YouTube’da her gün milyarca kullanıcı saatlerce video seyrediyor. Farklı sebeplerle hazırlanan video içerikler özel efektlerle daha ilgi çekici hale getirilerek paylaşılıyor. Hızlı video çekimi, videoları daha çarpıcı hale getiren yöntemlerin başında geliyor. Peki, hızlı video çekme nasıl yapılır , hızlandırılmış video nasıl çekilir?

Ağır çekim video ve hızlandırılmış video çekme gibi işlemler uygulanan videolar adeta kameraya veya akıllı telefona hükmetmek anlamına geliyor. iPhone ve Samsung hızlı video çekme işlemleri kamera ayarlarındaki çekim modları ile yapılabiliyor. Hızlı video çekme programları da videoları daha ilgi çekici hale getirmek üzere hızlandırmaya yardımcı oluyor.

Hızlı Video Çekme Nasıl Yapılır?
Hızlı Video Çekme Nasıl Yapılır?

Timelapse video nedir?

Akıllı telefonlarda seçilmiş aralıklarda görüntüler kaydedip videoları hızlandırarak paylaşabiliyorsunuz. Hızlı Çekim moduna gidip deklanşör düğmesine dokunduğunuzda kamera, denklaşöre dokunana kadar belirli aralıklarda fotoğraf çekiyor. Bu özellik yeni nesil  dijital kamera modellerinde de bulunuyor.

Hızlı video çekme işleminin yapıldığı videolara alternatif olarak Time lapse yöntemi tercih ediliyor. Time lapse, Türkçede aralıklı çekim anlamına geliyor. Müthiş bir seyir zevki yaratan bu yöntemde belirli aralıklarla çekilen fotoğraflar belirli sürede birleştirilip hareketli görüntü haline getiriliyor.

Time Lapse uygulamaları, shutter (perde) ömrünün azalmasına olanak tanıyor. Bu yöntem çok yüksek çözünürlükte sonuçlar üretiyor. Bu nedenle normal videodan daha kaliteli bir yöntem olarak Timelapse çekimleri tercih ediliyor. Bu tekniğin tercih edildiği videolar zaman algısını yoğunlaştırarak derin bir etki yaratıyor.

Timelapse videolar, zaman atlamalı video olarak da biliniyor. Örneğin, doğadaki büyüleyici değişimler, timelapse videolar ile etkileyici görsel bir şova dönüşüyor. Temel düzeyde fotoğraf bilgisine sahip olanlar bu yöntemle kaliteli sonuç alabiliyor. Bu teknikte geçiş hızını doğru belirlemek için küçük bir hesaplama yapmanız gerekiyor. Timelapse video saniyede bir kare olarak çekilecekse bu bir dakikada 60 kare, bir saatte 3600 kareye denk geliyor. Yani bir saatlik çekimde 144 saniye video çekiliyor. Hesaplamadaki küçük yanlışlık çok sayıda a fotoğrafı boşuna çekmiş olmanız anlamına geliyor.

Timelapse yöntemiyle hızlı video çekme

Timelapse yöntemiyle hızlı video çekme için alanı, zaman dilimini ve olayı belirleyin. Tripod ile cihazı sabitleyerek görüntünün titremesini önleyin. Otomatik çekim yapmak üzere intervalometre ayarlarını yapın. Pozlama ve parlaklık ayarını yapın ve çekim başladıktan sonra değiştirmeyin.  Fotoğraf editleme programında fotoğrafları belirli sürelerde gözükecek şekilde ayarlayın.

Timelapse programları tavsiye

Timelapse video çekimi için dijital kameralar yerine akıllı telefonları tercih edebilirsiniz. Timelapse programları arasında önerilerimiz şunlar:

Framelapse – Time Lapse Camera

Android cihazınız ile timelapse videoları oluşturmak için Framelapse uygulamasını kullanabilirsiniz. Hangi aralıklarda kaç dakikalık çekim yapmak istediğinizi ayarlayın. Program sayesinde Instagram’da fazla beğeni kazabilirsiniz.

Instagram Hyperlapse (iOS)

iOS için en iyi hyperlapse video kayıt uygulaması, uzun zaman atlamalı videolar kaydetmenize olanak tanıyor.  Uygulama sayesinde videolarınızı 12 kata kadar hızlandırabilirsiniz. 24 saat kayıt kapasitesi ve 12x’e kadar hız desteği sunan uygulama, en canlı videoları bile dengeleyebiliyor.

Microsoft Hyperlapse Mobil

Instagram’ın Hyperlapse uygulamasının basitliğini sunan bu uygulamada videonuzun oluşturma kalitesini 720p veya 1080p olarak seçmenizi sağlıyor. Köprü efektleri de uygulayabiliyorsunuz. Videoları orijinal hızın 32 katına kadar hızlandırabileceğiniz uygulama kullanım kolaylığıyla da dikkat çekiyor.

iMotion (iOS)

iOS için kapsamlı bir zaman atlamalı uygulaması arayışındaysanız hareketli videoları çekmenizi de sağlayan iMotion’ı tercih edebilirsiniz. Uygulama 10 kare / sn kare hızını kontrol etmeye, 720p ve 1080p çözünürlükte video kaydetmeye olanak tanıyor. Hem kare hızını hem de oynatma hızını ayarlama, videolara efekt ekleme, videoları otomatik kaydetme gibi özelliklerin yanı sıra Apple Watch desteği sunmasıyla da en iyi timelapse programları arasında bulunuyor.

Lapse It Zaman Atlamalı Kamera

Hem Android hem de iOS kullanıcıları için sunulan Lapse It, birçok çekim seçeneği sunuyor. Son videoyu çoklu video formatlarında geniş bir çözünürlük aralığında sunan uygulamada ağır çekim videoları kaydetmek de mümkün. Kendi ses parçalarınızı arka plan müziği olarak ayarlayabilmenize de olanak tanıyor.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.