Teknoloji

Fotoğraf Makineniz için Kolay Bakım Rehberi

Büyük umutlarla bütçe ayırıp satın aldığınız veya yakın zamanda alma planları yaptığınız dijital fotoğraf makinenize doğru biçimde bakım yaparak ömrüne ömür katacağını ve hep yeni kalmasını sağlayabileceğinizi biliyor muydunuz? Mini rehberimizde bu konuya göz atıyoruz.

Fotoğraf makinenize herhangi bir bakım ve temizleme çalışması yaparken, ilk olarak, fotoğraf makinesini kapatın ve pillerle birlikte bellek kartını çıkarın. Ardından makinenizin dışını yumuşak, kuru bir pamuklu bezle silerek tozunu alın. Lekeleri ve hareketli parçaların altlarını hafifçe ovalayın. Çatlak hatlarda veya deliklerde toz veya kir varsa, ince bir tornavidayla bunları çıkarın ve bezle tekrar ovalayın.

Tornavidayla kameranın yüzeyini çizmemeye dikkat edin ve çizilme ihtimaline karşı, kesinlikle lensin etrafında tornavida kullanmayın. Fotoğraf makineniz otomatik bir lens kapağına sahipse lense erişmek için makineyi açmanız gerekebilir. Bu durumda makineyi çalışır konuma getirin ve lensi nazikçe temizleyin. Lensi temizledikten sonra temizliğe devam etmek için makineyi kapatın, pilleri ve bellek kartını tekrar çıkarın. Lensi temizlemek için mikrofiber temizlik bezine sahipseniz bunu kullanmanızı öneririm (fotoğraf ürünleri mağazalarından temin edilebilir). Yoksa pamuklu bir bez kullanabilirsiniz. Elbette bez temiz olmalı ve toz barındırmamalı. Kağıt mendil, normal mendil veya sofra peçetesi lensi çizebilir, bu nedenle bunları kullanmamalısınız.

Lens üzerindeki parmak izlerini ve diğer lekeleri temizlemek için lensi bezle hafifçe ovalayın. Tüm lekeler çıkana kadar dairesel hareketlerle ovalamayı sürdürün ve sert hareketler yapmamaya çalışın. Aynı işlemi diğer cam yüzeyler, vizör ve LCD ekran için de tekrarlayın. Havalandırma, pil ve bellek kartı kapaklarını açın ve oyuklara bir miktar hava üfleyin. Pil ve kart yuvalarındaki toz parçacıklarından kurtulmak için makineyi baş aşağı çevirin ve yavaşça sallayın. Yuvalara hava üflemenin en iyi yöntemi “üfleme fırçası” kullanmaktır.

Özel temizlik aletleri alabilirsiniz

Bir pompa ve pompanın başında bulunan bir fırçadan oluşan, piyasada “üfleme fırçası” olarak isimlendirilen bu ürünler, fotoğraf stüdyolarından temin edilebilirler. Bu alet lense direkt olarak üflemekten çok daha güvenlidir. Çünkü makineye tükürük veya başka partiküllerin kaçma riskini or- tadan kaldırır. Tabii ki, lense ve vizöre gelebilecek hasarlar kasaya ve düğmelere gelecek kozmetik hasarlar- dan daha ciddidir. Herhangi bir problemle karşılaşmamak için lens çevresinde çalışırken daha dikkatli davranmalı ve temizlik bezlerinizin temiz ve tozsuz olduğuna emin olmalısınız.

Fotoğraf makinenizi saklamak için bir saklama çantası edinmenizi de öneriyorum. Makinenizle birlikte bir çanta gelmemişse bile uygun bir çanta satın alabilirsiniz.

Fotoğraf Makineniz için Kolay Bakım Rehberi
Fotoğraf Makineniz için Kolay Bakım Rehberi

Özel fotoğraf makinesi çantası alın

Ekstra lens, flaş gibi aksesuarlara sahipseniz bu aksesuarlarınızın tümünü taşıma kapasitesine sahip bir çanta almanız daha kullanışlı olabilir. Profesyonel çantaların bir kısmı kendi bölmelerinizi oluşturmaya yarayan Velcro yastıklara sahiptir. Bu yastıkları ayraç olarak kullanıp ekipmanlarınızı ayırabilirsiniz. Makinenizi çantaya yerleştirmeden önce tüm aksesuarlarını çıkardığınızdan emin olmalısınız. Ekipmanlarınızı taşımak istediğinizde bu çantalar imdadınıza yetişecek, hem de istediğiniz parçalara erişmenizi kolaylaştıracaktır. Fotoğraf ekipmanlarınızla sık sık seyahat etmeniz gerekiyorsa “valiz tipi” bir çanta edinmeyi düşünebilirsiniz. Bu çantalar metal bir valize benzer ve keserek ekipmanlarınıza uygun boşluklar açabileceğiniz bir miktar köpükle birlikte gelir.

Saklama ortamına dikkat edin

Ev ortamında genel saklama için, makineyi kendi çantasında ve oda sıcaklığındaki kuru bir ortamda saklamanız yeterli. Bazı inanışların aksine, makineyi soğuk bir ortamda saklamanın hiçbir avantajı yoktur. Hatta pillerin etkinliği azalacağı için elektronik aletler soğukta daha verimsiz çalışabilir. Aşırı sıcak veya aşırı soğuk ortamlar makinenize zarar verir. Bu nedenle saklama ortamının oda sıcaklığının birkaç derece altında veya üstünde olması normaldir ama daha fazlasına asla izin vermeyin. Uzun süreli bir saklama yapacaksanız pilleri ve bellek kartını çıkarmalısınız. Bellek kartını kendi plastik kasasına koyduktan sonra kartın piller ve diğer sivri cisimlerle birlikte kalmasında sakınca yoktur. Fakat piller, çıplak bellek kartlarına veya lenslere temas etmemelidir.

Fotoğraf Makineniz için Kolay Bakım Rehberi
Fotoğraf Makineniz için Kolay Bakım Rehberi

Kompakt fotoğraf makinesi temizliği

Fotoğraf makinenizin kasa yüzeyini yumuşak bir bezle silin. Bunun için bir mikrofiberli bez veya pamuklu bez kullanabilirsiniz. Makineyi kullanmadığınızda çantasında saklayın.

Lense erişmek için makineyi çalıştırmanız gerekiyorsa pilini takıp çalıştırın. Daha sonra temiz bir mikrofiberli veya pamuklu bezle lensin ön yüzündeki lekeleri hafifçe ovalayın. Sert hareketler yapmayın, lekeler çıkana dek hafifçe ovalamaya devam edin.

Pil kapağını açın, makineyi baş aşağı çevirin ve içindeki parçacıkların düşmesi için yavaşça sallayın. Diğer tozları temizlemek için makineye üfleyin. Aksesuarlarını çıkardıktan sonra makineyi kendi çantasına yerleştirin. Makineyi birkaç hafta boyunca kullanmayacaksanız pilleri ve bellek kartını da çıkarıp makineyle birlikte saklayın.

Temizlik sıvılarına dikkat

Piyasada kimyasal bileşenler içeren çeşitli temizlik sıvıları bolca bulunuyor. Genelde bu sıvılar, makinenizi aşındırabilecek ve bazen lensi kaplayan özel yüzeyi bozacak maddeler içerdiği için kullanmanızı önermiyorum. Bazı fotoğraf dükkanlarında lensler için tasarlanmış likit temizleyiciler satılsa da bence bunların kullanımı da çok şart değil. Çoğu zaman, makinenizi oluşturan parçaları temiz bir mikrofiberli veya pamuklu bezle nazikçe ovalamanız yeterli olacaktır.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.