Teknoloji

Flash Bellek Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Teknoloji, hayatımızı kolaylaştırmak için geliştirilen bir disiplindir. Son yüzyılın en önemli icatlarından biri de kuşkusuz USB flash bellek dediğimiz depolama aygıtlarıdır. Bavullar dolusu veriyi parmak kadar bir cihaza sığdıran mucitlere ne kadar teşekkür etsek az.

Hızlı çalışan ve seyyar olarak taşınabilen hafıza anlamına gelen flash bellek, bilgisayar alt yapısı olan birçok cihazda kullanılabilir. Yüksek çözünürlüklü fotoğraf, video, sunum, belge, müzik ve film gibi çeşitli formatlardaki veriyi yanınızda taşıma, istediğiniz zaman istediğiniz yere götürme şansı verir. İçindeki verilerin cihazdan cihaza aktarılabilmesi ve bu işlemlerin hızlı şekilde tamamlanması, güncel hayatımızın küçük mucizeleri arasında sayılabilir.

İşlevindeki öneme binaen hemen herkesin sahip olması gereken harici bellek hakkında bilmek istediklerinizi sizin için derledik.

Flash Bellek Çeşitleri Nelerdir?

Orjinal ismi Flash Memory olan belleklerin en avantajlı tarafı, tekrar kullanılabilir olmalarıdır. İhtiyacınız olmayan eski verileri silerek depolama alanını boşaltabilir, arıza halinde diski yeniden yapılandırabilir ve yeni bilgiler yükleyebilirsiniz. Diğer bir önemli avantaj ise pil ya da elektrik ihtiyaçları olmadığı için, durdukları yerde enerji tüketimi yaratmazlar. İş yapmaları için bağlandıkları cihazın çalışır konumda olması yeterlidir. İki ayrı teknolojinin harmanıyla ortaya çıkan Bluetooth flash bellek, pil desteğiyle çalışmak zorunda olduğu için bu kapsamın dışındadır fakat yakın mesafede oldukça düşük pil tüketirler. En çok tanınan tiplerden biri olan USB 3.0 flash bellek, seri çalışma konusunda yüksek verimlilik sağlayan aygıtlardır. Tak ve çalıştır kolaylığı sunan USB, Universal Serial Bus yani Evrensel Seri Yol’un kısaltması anlamına gelir.

Flash Bellek
Flash Bellek

Soketler dünya çapınca belirli bir standarta sahip olduğu için tüm bilgisayar, akıllı tv ve oyun konsolu tipi cihazlarla uyumludur. Telefon soketleri daha küçük ve ince olduğu için telefona takılan flash bellek ürünleri de bulunur. Telefon içerisindeki verileri kişisel arşivlerinize taşımak için bu ürünlerden faydalanabilirsiniz. Bilgisayar ve telefon arasında sürekli veri aktarımı yapıyorsanız, farklı aygıtlarla uğraşmayı gerektirmeyen çift taraflı flash bellek kullanabilirsiniz. Bilgisayar için standart, telefon için daha küçük olan iki ayrı uçlu fonksiyonel özelliği ile telefon hafızasını doldurmadan güvenli depolama işlemlerinizi hızlıca gerçekleştirir. Ters-düz ayrımı olmayan ve yeni nesil akıllı telefonlarla birlikte hayatımıza giren Type-C girişler, depolama aygıtlarına uyarlanmakta gecikmedi. Bu tip bir konnektör sistemi arıyorsanız USB Type-C flash bellekkullanabilirsiniz. Yongaları ve güç yönetim sistemleriyle performansları on kata kadar arttırılan USB teknolojileri daha ne kadar küçülür ve ne gibi kolaylıklar sağlar, ilerleyen dönemlerde hep birlikte göreceğiz.

Flash Bellek Kapasiteleri Ne Kadardır

Dosya formatlarının nitelikleri arttıkça, kapladıkları alan da artar. Yıllar önce Kilobayt ve Megabayt ile başlayan hafıza kartları bugün Terabayt ile devam ederken bulut teknolojisi devreye girdi. Kişisel verilerin güvenliğine titizlik gösterenler buluttan şüphe duyduğu için iş ya da özel belgelerini fiziksel aygıtlarda saklar. İş sunumlarınız, ders dosyalarınız, güncel belge ve fotoğraflarınızı taşımak için 16 GB flash bellek veya 32 GB flash bellek işinizi görebilir. Aracınızda dinleyeceğiniz müzikleri bile aynı aygıt içerisinde barındırıp gittiğiniz her yerde kullanabilirsiniz. Film ya da video arşivi daha geniş dosyaları arşivlemek için ihtiyacınız kadar sayıda 64 GB flash bellek ya da 128 GB flash bellek edinebilirsiniz. Bu alanlara sığmayacak kadar çok veriyi bir arada tutmanız gerekiyorsa GittiGidiyor’da 1 TB flash bellek ürünlerini bulabilirsiniz.

Tıpkı kitaplıktaki dosyalar gibi verileri kategorize etmek için farklı renklerde birçok bellek kullanmak, aradığınız bilgiye ulaşmanızı kolaylaştırır. Dilerseniz hepsini tek tip alıp, üzerlerine alfabetik ya da numerik işaretler yazabilirsiniz. Verileri parça parça depolamak, kolay ulaşımdan başka bir avantaj daha sağlar. Bilindiği gibi her türlü elektronik cihazın bozulma riski vardır. Kazayla sıvı teması, herhangi bir kaynak nedeniyle aşırı ısınma, aşırı soğukta kalma gibi nedenlerle çalışmayabilir. Kaybolma ve çalınma gibi durumlar da önemli riskler arasındadır. İhtiyacınız olan tüm verileri tek bir aygıtta saklamak, söz konusu risklerin meydana gelmesi halinde sizi zor durumda bırakabilir. Dosyalarınızı içerik ya da formatlarına göre bölümlere ayırarak saklarsanız, kalan verileri kurtarma şansını yakalayabilirsiniz. Yatırım uzmanlarının dediği gibi ‘Tüm yumurtaları aynı sepete koymamalısınız!’

USB Belleklerin Fiyat Aralıkları Nedir?

USB bellek kullanmanın birçok avantajı vardır ki, birkaç tanesini yukarıda belirtmiştik. Tamamen elektronik olan bu aygıtlar mini levhalar üzerine sabitlenen parçalardan oluştuğu için oynar bir eleman barındırmaz. Bu nedenle durağan, mekanik olmayan, Solid-State cihazlardır. Aksi halde harekete karşı hassasiyet gösteren duyarlı yapıları nedeniyle sık sık bozulurlar. Cihaz ömrünü uzatan bu özellik sayesinde en iyi flash bellekdiye ince bir arama yapmanıza gerek yoktur. Hemen hemen her markanın belleği, belirli standartlar dahilinde üretilir.

Renk, materyal ve fonksiyonlarına göre seçim yapabilirsiniz. Flash bellek fiyatları üzerinde etkili olan en önemli şey depolama alanı değerleridir. Alan büyüdükçe fiyat da artar. Boyutlarının küçük olması mobil kullanımı yaygınlaştırırken sessiz ve hafif olmaları da önemli avantajlardır. Verilere hızlı şekilde erişim, hızlı aktarım, düşük enerji tüketimi, sağlam yapıları gibi temel özellikler, fiyat etkileyen faktör değildir. Çalışma biçimi ve yonga yapısı olarak kompakt, multimedya, smart (akıllı) medya ve SD olarak bilinen Secure Digital (güvenli dijital) seçenekleri tercih edilebilir. GittiGidiyor’da size zaman ve yer kazandıran, birçok işi yormadan halleden birçok yardımcı dijital eleman bulabilirsiniz.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.