Teknoloji

Deep Nostalgia Nedir, Nasıl Kullanılır?

Türkiye’de 55 milyonun kullanıcı olduğu sosyal medya, bazı dönemlerde belirli uygulamaların popüler olmasını sağlıyor. Sosyal medyanın çok konuşulan uygulamalarından biri de Deep Nostalgia. Peki, Deep Nostalgia nedir , nasıl kullanılır, Deep Nostalgia ücretsiz mi? Sizin için yanıtladık.

Bir dönem Mona Lisa’nın “konuşturulduğu” yapa zekâ temelli bir teknoloji olarak gündeme gelen Deepfake teknolojisi, bu defa Deep Nostalgia programı ile konuşuluyor. Çok kısa bir süre içerisinde 8 milyon kişi tarafından kullanılan Deep Nostalgia popülerliğini artırıyor.

Deep Nostalgia nedir?

Deep Nostalgia, İsrailli D-ID şirketi tarafından geliştirilen bir uygulama olup mizahi ortam yaratma değil, özlem duyulan yakınların fotoğrafını hareketlendirerek özlem giderme amacı taşıyor. Öyle ki deep nostalgia, Türkçede derin nostalji olarak karşılık buluyor.

Deepfake teknolojisi barındıran uygulamalar kötü amaçlı kullanılabiliyor. Deep Nostalgia uygulamasının geliştiricilerinin bu durumun önüne geçmek için aldığı önlem ile uygulama, fotoğrafın arkasına müzik veya ses eklemeye izin vermiyor. Bu özellik sayesinde fotoğraf daha orijinal hale geliyor.

Deep Nostalgia sayesinde fotoğraftaki kişi göz kaş ve ağız hareketlerinde bulunuyor. Gerçekten hareket ediyormuş hissi uyandırması nedeniyle hayatını kaybetmiş yakınlarını özleyenler bu uygulamayla yakınlarını adeta canlandırıyor. Bazıları özelliği ürkütücü buluyor.

Deep Nostalgia
Deep Nostalgia

Deep Nostalgia nasıl kullanılır?

Aile ağacı oluşturulabilen Deep Nostalgia ücretsiz olmakla birlikte 15 dönüştürme işleminden sonra site ücret talep ediyor. Site diyoruz çünkü Deep Nostalgia ile fotoğrafları videoya çevirmek için https://www.myheritage.com.tr/deep-nostalgia adresine kayıt olmak gerekiyor. Kayıt için ad soyad, e-posta adresi, anne ve baba adı ile soyadlarını girmek gerekiyor. Facebook ve Gmail adresi üzeren birkaç saniye içinde giriş yapmak da mümkün.

Web sitesi yerine MyHeritega’ın Apple Store ve Google Play Store mobil uygulamalarını yükleyerek de bu nostaljik teknolojiden yararlanmak mümkün. MyHeritage önceden kaydedilmiş sürücü videolarıyla animasyondaki hareketleri yönlendiriyor. Birden fotoğraf için işlem yapılabiliyor. 30 saniye kadar beklemeniz gerekiyor. MyHeritage Fotoğraf Geliştirici’den geçirilen fotoğraflara uygun sürücü seçilip kısa video animasyonu üretiliyor. 30 saniyenin sonunda fotoğraf sağa sola ya da yukarı aşağı hareket ediyor.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.