Teknoloji

Çocuklar İnternetteki Tehlikelere Karşı Nasıl Korunur?

Çocukların çevrimiçi ortamda sosyalleşmek için sahip oldukları fırsatlar, faydaları ve riskleri ile birlikte gelir. Yetişkinler, çocuklarla güvenli ve sorumlu kararlar alma konusunda konuşarak riskleri azaltmaya yardımcı olabilir. Çocukları güvende tutmanın en etkili yolu, internet riskleri, onlardan nasıl kaçınılacağı ve bir şeyler ters gittiğinde nasıl iletişim kurabilecekleri hakkında onlarla konuşmaktır. Bu sayede çocuklar internetteki tehlikelere karşı nasıl korunur sorusunun yanıtı olarak çocukların risklerden korunmasına ve interneti kullanmanın faydalarından yararlanmasına yardımcı olunabilir.

Çocukları İnternette Korumak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Teknolojinin artan kullanımı ve gelişimi ile birlikte günümüzde çok küçük çocuklar dahi internete erişim şansına sahip olmaktadır. Bu nedenle çocukların ve gençlerin internet ortamında ne yaptığını anlamak, onları dijital tehditlerden korumak için hayati önem taşır. Çocuğunuzu internette güvende tutmak için yapmanız gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

İnternetteki tehlikelere karşı en iyi koruma, bilgi sahibi olmak ve internete aşina olmaktır. Genellikle çocuklar yeni teknolojiler hakkında yetişkinlerden daha fazla bilgi sahibidir, bu nedenle çocukların internette nasıl dolaştığını bilmek önemlidir. Böylece onların çeşitli internet tehlikelerinden korumalarına yardımcı olunabilir.

Herhangi bir web sitesinin güvenli olup olmadığını tek bir harfe bakarak anında anlamak mümkündür. Her web sitesi adresi “http” harfleriyle başlar, “https” görüldüğünde ise, bir sitenin güvenli olduğu anlaşılır.  Buradaki ”s” harfi, web sitesinin kullanıcıları ve bilgilerini güvende tutmak için önlemler aldığı anlamına gelir.

Çocukları internet ortamında güvende tutmanın en iyi yollarından biri akıllı telefon, tablet, laptop gibi tüm cihazların ve donanım yazılımlarının güncel olduğundan emin olmaktır. Güncellemeler zahmetli gibi görünebilir, ancak şirketlerin yeni sürümler çıkarmasının en büyük nedenlerinden biri, mevcut en yeni tehditlere yönelik güvenlik yamalarını dağıtmak olduğu unutulmamalıdır.

Bilgisayar, evde ekranın her zaman görülebileceği bir bölümünde tutulmalıdır. Çocuklara bilgisayardaki etkinliklerinin denetleneceği söylenmelidir. Çünkü çocuklarınızın internet etkinliklerini onlara söylemeden gözetlemek, size olan güvenlerini sarsabilir.

Çcuklar internetteki tehlikelere karşı nasıl korunur sorusunun bir diğer yanıtı olarak çocukla birlikte internet kullanılmalı ve onların liderlik etmelerine izin verilmelidir. Uygun şekilde kullandıklarından emin olana kadar onlarla birlikte bu rutin tekrar edilmelidir.

Çocuk ile ebeveynin iletişimi açık olmalı, onlarla internetin yararları ve tehlikeleri hakkında konuşulmalıdır. İnternette kimlerle ve ne hakkında konuştuklarını sormaktan ebeveynler çekinmemelidir. Aileler tarafından çocukların internet etkinliklerine her zaman  ilgi gösterilmesi son derece doğru bir davranıştır.

Çocukların hangi cihazları kullandıklarını ve şifrelerini bilmek önemlidir. Aile tarafından çocukların girdiği siteler, oynadığı oyunlar sürekli izlenmeli ve bunlar hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

Ebeveynlerin çocuklarının bilgisayar deneyimini yönetmelerine yardımcı olan mevcut yazılımlar hakkında bilgi edinerek bu yazılımlar bilgisayar yüklenmelidir. Ebeveyn denetimi yazılımları yalnızca birkaç dakika içinde uygunsuz web sitelerini engelleyebilir, çocukların internet kullanma süresini kısıtlayabilir. Aynı zamanda kötü niyetli kişilerden korunma sağlamak için sohbetlerini izleyebilir.

Uygun sitelere eriştiklerinden emin olmak için internet tarayıcı geçmişinin kontrol edilmesi ihmal edilmemelidir. Tarayıcı veya servis sağlayıcı ayarları ile gizlilik özellikleri etkinleştirilmelidir.

Yukarıda sıralanan ve ebeveynler tarafından yapılması gereken bu maddeler, çocukların potansiyel tehlikelere maruz kalmadan internetten faydalanmasına yardımcı olur.

Çocukları İnternette Korumak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Çocukları İnternette Korumak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Çocuklar İçin En Önemli İnternet Tehlikeleri Nelerdir?

İnternette bir dizi potansiyel tehlike bulunur. Ancak aşağıda belirtilenler çoğu çocuğun karşılaştığı en önemli internet güvenlik riskleridir. Bunlar:

Siber Zorbalık: Özellikle 12-17 yaş arası çocukların hayatlarının bir noktasında siber zorbalığa maruz kalmış ve internet ortamında başka birine zorbalık yapmış olma olasılığı yüksektir. Siber zorbalık, e-posta, sosyal medya gönderileri, kısa mesajlar yoluyla gerçekleştirilen her türlü saldırgan, tehdit edici veya kötü niyetli faaliyetlerdir.

Uygunsuz İçeriklere Maruz Kalma: Uygunsuz içerikler, çocukların karşılaştığı en yaygın çevrimiçi tehditlerden biridir. Kaba dil ve nefret söyleminden, şiddet içeren veya cinsel görüntülere kadar olan her şey, bir çocuk üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir.

Ebeveynler, çocukların çevrimiçi etkinliklerini izlemek için en uygun kişilerdir. Ayrıca, çoğu çocuğun çevrimiçi tehlikelerle karşılaştıklarında başvuracağı en güvenilir yetişkinlerdir. Sonuç olarak, çocuğunuzu korkutmak veya internetin birçok eğitici, eğlenceli, sosyal ve diğer faydalarını deneyimlemesini engellemek yerine, ona internetten en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğini öğretmek için ihtiyaç duyduğu bilgi ve becerileri kazandırmaya odaklanmalısınız.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.