Teknoloji

Bilgisayarı Satmadan Önce Yapılması Gerekenler

5 yıldan daha eski bilgisayarlarda işletim sistemi çalıştırmayla ilgili sorunlar olabilir. Bilgisayarınız bu durumdaysa sabit diskini çıkarıp parçaların diğerlerini geri dönüşüme verebilirsiniz. Bu sayede kadmiyum ve kurşun gibi ağır metallerin çevreye zarar vermesini önleyebilirsiniz. Bilgisayarda sorun yoksa ve yeniyse, üst modelde bilgisayar almak için satmak istiyorsanız bilgileri taşınabilir diske aktarma, uygulamaları kaldırma, bilgileri tamamen silme, işletim sistemi yükleme gibi bazı işlemleri yapmalısınız.

Virüs taraması yapın

Bilgisayarınızı satma niyetiniz olmasa da düzenli olarak virüs taraması yapmalısınız. Bu sayede virüsler, solucanlar, casus yazılımları ortadan kaldırabilirsiniz. Virüs taraması yaparak bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz. Anti virüs programı faydaları sayesinde bilgisayarınızı satmaktan bile vazgeçebilirsiniz.

Eski bilgileri taşınabilir diske aktarın

Eski bilgisayarınızdaki bilgilere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu nedenle bilgileri taşınabilir bir sürücüye kaydetmelisiniz. Bilgileri kopyala yapıştır yaparak taşınabilir sürücüye aktarabilirsiniz. Verileri farklı bir diske taşımak için çeşitli programlardan da yararlanabilirsiniz. Yeni bilgisayarınız Mac bilgisayar olacaksa verileri aktarmak için sürücü olmadan da veri aktarımını yapabilirsiniz. FireWire veya ThunderBolt kablo bağlantısıyla doğrudan aktarma yapabilirsiniz.

Uygulamaları kaldırın

Eski bilgisayarı satmadan önce uygulamaların tamamını kaldırın. Lisanslı bilgisayardaki uygulamaların lisansını kaybetmeden yeni bilgisayarda kullanabilmek için önce lisansını aldığınız yüklü uygulamaları kaldırın. Daha sonra diğer uygulamaları kaldırın. 

Verileri tamamen silin

Uygulamaları kaldırdıktan sonra, sabit diskteki verileri tamamen, yani geri getirilemeyecek şekilde silmelisiniz. Böylece bilgilerinizin başka kişilerin eline geçme olasılığını ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için çeşitli programlardan yardım alabilirsiniz. Örneğin, DBAN disk aracını kullanabilirsiniz. DBAN disk imajını CD veya USB’ye yazdırıp bilgisayarı bu medyadan açtığınızda sabit diskinizdeki tüm verileri imha etmiş olursunuz.

Tüm hesaplardan çıkış yapın

Bilgisayarı satmadan önce yapılması gerekenler arasında en önemli aşamalardan biri de tüm hesaplardan çıkış yapmak. Format işlemi bilgisayarı fabrika ayarlarına geri döndürmek gibi bir işlem olup tüm hesaplardaki verileri otomatik olarak siler. Bilgisayarınıza format attırmadıysanız gmail, icloud gibi hesaplardan ve sosyal ağdaki hesaplarınızdan çıkış yapmalısınız.

Bluetooth aygıtların eşlemesini kaldırın

Bilgisayarın Bluetooth kapsama alanında kalması yanlış uygulamalara sebebiyet verebilir. Bu nedenle Bluetooth aygıtlarınızın eşlemesini kaldırın. 

İşletim sistemi yükleyin

Bilgisayarı satmadan önce veri aktarımı ve diski tamamen temizleme işlemlerini yaptıktan sonra bilgisayara işletim sistemi yükleyin. Eski bilgisayarı satmadan önce işletim sistemi yüklemeniz bilgisayarı satarken sizin için kolaylık olur. Karşıdaki kişi için de bu kolaylık sağlayacaktır.

Satış sözleşmesi yapın

Bilgisayarın faturası sizin adınıza olduğu için bilgisayar üzerinden yapılan illegal işlemlerde sorumluluk size ait olacaktır. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için satış sözleşmesi imzalayıp bir kopyasını da alıcıya vermelisiniz. Satış sözleşmesi için A4 kâğıdına model, seri numarası, alıcı ve satıcı isimlerini yazıp imzalamalısınız.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.