Teknoloji

ASMR Nedir, Nasıl Yapılır?

Mesai saatlerinden boş zamanlarına kadar pek çok kişi, zamanının büyük çoğunluğunu ekranlara bakarak geçirir. Mavi ışık yayan tablet, telefon ve bilgisayar ekranları, uyku problemlerinde artışa sebep olur. Bu durumdan şikayet edenlerin özellikle ilgi gösterdiği bir takım uyku çözümleri mevcuttur.

Bunlardan en popüleri olan ASMR ise, artık yalnızca dijital medyaya ait niş bir zevk değil, ana akım medyada dahi kendine yer bulan bir kavram haline gelmiştir. Peki ya son dönemlerde, televizyon reklamlarında dahi karşılaşılan ASMR nedir?

ASMR Nedir, Nasıl Yapılır?

ASMR nedir?

Açılımı Autonomous Sensory Meridian Response olan, Türkçe’ye ise otonom duyusal meridyen tepki şeklinde çevrilen ASMR, düşük desibelli belli seslere, beynin otomatik verdiği bir tepkidir. ASMR duygusu, kişinin kontrol ettiği bir durum değildir. Herkes için bu etkiyi yaratan unsurlar değişkenlik gösterir. Kimi zaman sayfa çevirme sesi gibi desibeli düşük, tekrar eden çeşitli sesler çıkarmak gibi işitsel biçimde, kimi zaman ise günlük bir aktiviteyi ekstra yavaş gerçekleştirmek gibi görsel yöntemlerle sağlanabilen bu his, verdiği rahatlama sebebiyle uykuya dalmayı kolaylaştırır.

ASMR, herkes için aynı işlemez. Bazı insanlara çok rahatlatıcı gelen sesler, bazılarını irite edebilir. Aynı şekilde, bu duyguyu hayatı boyunca hiç hissetmemiş insanlar olduğu gibi, belli seslere çocukluğundan beri ASMR tepkisi verenlerin sayısı oldukça fazladır. Sakız çiğneme sesi, pek çok kişi için tahammül edilemez bir durum iken, ASMR tutkunlarının büyük bir bölümü, uykuya dalabilmek için, sakız çiğneme videoları izler. O halde doğru ASMR nasıl yapılır?

ASMR nedir?
ASMR nedir?

ASMR nasıl yapılır?

İyi ASMR yapabilmenin temel kriterlerinden biri, ASMR kitlesinin büyük çoğunluğuna hitap eden sesleri tespit etmektir. Sayfa çevirme sesi, fısıltı sesi, paket açma sesi, saç tarama sesi gibi günlük seslerin yanı sıra, tapping gibi yeni moda olan ASMR teknikleri de mevcuttur. Tapping, çeşitli obje ve yüzeylere tırnaklarla tekrar eden biçimde hafifçe vurularak ses çıkarılması işidir. Tüm bu örneklerin ortak özelliği, seslerin düşük desibelde ve tekrar eden nitelikte olmasıdır. Bununla beraber, bazı insanlar bu işlerin hızlı ve agresif biçimde yapılmasından hoşlanır; bazıları ise sakin ve yavaş tempoda rahatlar.

ASMRtist, yani Asmr sanatçısı olan kişiler videolarında, genellikle bu aktiviteleri hem hızlı hem de yavaş olarak sergiler ve iki bölümün de hangi dakikada başladığını videoda belirtir. Bu sayede her dinleyici, kendine hitap eden bölümü izler. Bunun yanı sıra, ses tonu ASMR’a özellikle uygun olan pek çok ASMRtist mevcuttur. Bu kişiler, bazen yalnızca fısıltılı sohbet ederler, bazen de fısıltılı roleplay yaparlar. Roleplay  ASMR dünyasında, kuaför salonu, bekleme odası, doktor, arkadaş muhabbeti gibi gündelik ortamların, rol yapılarak yeniden canlandırılmasını ifade eder. Bu sayede daha gerçekçi bir nitelik kazanan ASMR videosu, bazı kişiler için daha etkili olur.

ASMR nasıl daha etkili yapılır?

ASMR’ın daha etkili olmasını sağlayan çok kritik bir teknik detay vardır; mikrofon. ASMR ilk popülerleştiğinde yaka mikrofonu ile video çekenlerin sayısı oldukça fazla olmakla beraber, son dönemlerde yalnızca ASMR için özel mikrofonlar geliştirilmiştir.

Binaural, yani iki taraftan farklı duyulan frekanslardaki sesleri eş zamanlı ileten mikrofonlar, ASMR ürünleri arasında ilgi çeken seçeneklerdir. Hatta alıcıları, gerçek insan kulağına benzetilerek, ortalama insan kulağı mesafesinde ikili şekilde üretilen mikrofonlar mevcuttur. Bu durum ASMRtist’lerin, her iki kulağa çeşitli sesler ileterek etkiyi üç boyutlu olarak artırabilmesini sağlar. Tekli üretilen standart Youtube mikrofonu çeşitlerinin pek çoğu da aynı etkiyi yaratacak şekilde tasarlanmıştır.

Profesyonel stüdyo ekipmanları ile yapılanlar kadar lo-fi seçeneklerin de ilgi gördüğü bir kategori olan ASMR’ı doğru yapmanın pek çok yöntemi vardır. ASMR’da başarılı olmak için, profesyonel bir ASMRtist olmaktan ziyade, kitlenizin istekleri doğrultusunda hareket etmeniz daha doğru olabilir.

Tags

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.