Teknoloji

2022’de Öğrenilecek En İyi Programlama Dilleri

Programlama alanında kariyer yapmak isteyen kişilerin karşılaştığı zorluklardan biri, hangi dilleri öğreneceklerine karar vermektir. Farklı amaçlar için kullanılan bu kadar çok dil ile, çalışmak istediklerinizi seçmek, iş talebinin yanı sıra sizi en çok ilgilendiren uzmanlığa bağlı olacaktır.

Kodlamanın veri ve mantık tarafı sizi heyecanlandırıyorsa Python, Java, C, C++ veya C# öğrenmek isteyebilirsiniz. Görsel tasarım ve kullanıcı arayüzleri konusunda çekiciyseniz, TypeScript tam size göre olabilir. Mobil uygulamalar geliştirmek istiyorsanız, Android için Java’ya ve Apple’ın iOS’u için Swift veya Objective-C’ye göz atmak istersiniz.

Kendi mesleki çıkarlarınızı karşılamanın yanı sıra, doğal olarak işverenler arasında talep gören ve iyi bir maaş vaat eden bir dil seçmek istersiniz. Bu bağlamda, CodingNomads iş ilanları ve maaş bazında en popüler dilleri inceledi.

ABD ve Avrupa genelinde LinkedIn’deki en fazla sayıda iş ilanına bakıldığında, CodingNomads en üst sırayı Python’a verdi. İkinci sırada Java, JavaScript, C++, C#, C, TypeScript, PHP, Perl ve Ruby ilk 10’u tamamladı.

TypeScript, sınırlı maaş verisine sahip olduğundan ayrı olarak listelenmedi. Ancak CodingNomads, maaşını JavaScript işleri için verilen maaşa benzer buldu. Ayrıca, bu rakamlar ortalama maaşlar olarak kabul edilir ve yeni başlayan programcıların kazanacağı miktar değildir. Ancak rapora göre, başarılı kodlayıcılar bu maaşları birkaç yıl içinde karşılamayı veya geçmeyi bekleyebilirler.

Python

Genel amaçlı, sunucu taraflı bir dil olan Python, basit komut dosyası oluşturmadan gelişmiş web uygulamalarına ve yapay zekaya kadar çeşitli görevler için kullanılır. CodingNomads’a göre veri bilimi veya makine öğrenimi ile genel yazılım geliştirme ve web geliştirme ile ilgilenen geliştiriciler için Python öğrenilecek en iyi dildir.

CodingNomads’ın kurucu ortağı ve baş eğitmeni Ryan Desmond, “Python on yıllardır piyasada olsa da, 2022’de Python becerilerine olan talep, veri bilimi, makine öğrenimi ve yapay zekanın gelişen endüstrilerinde kullanımı sayesinde katlanarak artmaya devam edecek” dedi. . “Ayrıca Python, öğrenilmesi en kolay, en güçlü ve en çok yönlü dillerden biri olarak kabul ediliyor ve bu da onu şirketler, geliştiriciler ve gelecek vadeden geliştiriciler arasında popüler hale getiriyor.”

Java

Saygın ve zaman içinde kendini kanıtlamış bir dil olan Java, dünya çapındaki kuruluşlar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Java, mobil pazarın %85’ine sahip olan Android’in arkasındaki ana dildir. Aynı zamanda Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları için en popüler dildir.

CodingNomads’a göre Java’yı öğrenmenin Python’dan daha zor, ancak C veya C++’dan daha kolay olduğu düşünülüyor. Bunun ana nedeni, Java’nın C’de, Python’un Java’da gelişmesidir. Artı tarafta, Java’da ustalaştıktan sonra Python gibi bir şey öğrenmek çok daha kolay olacaktır. Genel bir yazılım mühendisi veya mobil geliştirici olarak kariyer yapmak isteyen ve bu zorluğu umursamayan herkesin Java öğrenmesi iyi olur.

JavaScript

Dünyadaki web sitelerinin %97’sinden fazlasında kullanılan JavaScript, web üzerinde dinamik ve etkileşimli içerik, hareketli grafikler ve diğer karmaşık özellikler oluşturmanıza olanak tanır. Aynı zamanda GitHub’a katkıda bulunanlar arasında en popüler dildir.

Raporda ele alınan diğer dillerden farklı olarak JavaScript, bir web tarayıcısında yürütüldüğü için öncelikle istemci tarafı bir dildir. Ancak, Node.js ve Frameworks gibi çalışma zamanı platformları ile sunucu tarafında giderek daha fazla kullanılmaktadır. Genel olarak, görsel tasarım ve kullanıcı arayüzleri için kodlamayı seviyorsanız, JavaScript öğrenmek için en iyi dildir.

SQL

Raporda açıklanan popüler dillerden biri SQL’dir. Bir programlama dilinden çok bir sorgulama dili olduğu için ilk 10’da listelenmeyen SQL, hem ABD’de hem de Avrupa’da listedeki diğer tüm dillerden daha fazla iş ilanıyla övündü. Hangi programlama dilini kullanırsanız kullanın, veritabanlarıyla konuşmak için genellikle SQL kullanırsınız. Bu nedenle, bu dili öğrenmek çoğu yazılım geliştiricisi için iyi bir fikirdir.

Hangi dili öğrenmeyi ve sürdürmeyi seçerseniz seçin, CodingNomads özellikle faydalı bir tavsiye sunar.

CodingNomads, “Bu listedeki dillerin birçoğu öğrenmek için harika programlama dilleri olsa da, kodlamayı öğrenirken yapabileceğiniz en önemli ve etkili şeylerden biri, başka bir dili öğrenmeye çalışmadan önce bir dili gerçekten iyi öğrenmektir.” Dedi. “Zamanınızı aynı anda birden fazla dil öğrenmeye ayırmaya çalışırsanız, bunlardan herhangi birinde uzmanlaşmanız çok uzun zaman alacaktır. Oysa odaklanırsanız ve bir dilde gerçekten iyi olursanız, ek ders almak daha kolay olacaktır. gelecekte diller.”

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.