SQL

SQL Veritabanı Adını Değiştirme

SQL’de, SQL veritabanının adını ALTER DATABASE bildirimini veya SP_RENADEDB ifadesini kullanarak veya SQL Server Management Studio’yu kullanarak değiştirebiliriz.

SQL ALTER Database Sözdizimi

“ALTER Database” deyimini kullanarak SQL veritabanının adını değiştirebiliriz. ALTER Database deyimini kullanarak SQL veritabanını değiştirmek veya değiştirmek için kullanılan sözdizimi aşağıdadır.

ALTER DATABASE eskiAd MODIFY NAME= yeniAd

SQL SP_RENAMEDB Sözdizimi

In SQL, SQL’de, veritabanının adını değiştirmenin başka bir yolu daha vardır. SP_RENAMEDB deyimini kullanarak. Bir SQL veritabanını değiştirmek veya yeniden adlandırmak için EXEC sp_renamedb ifadesini kullanan sözdizimi aşağıdadır.

EXEC sp_renamedb ‘eskiAd’, ‘yeniAd’

Burada “eskiAd“, mevcut veritabanının adıdır ve “yeniAd“, veritabanının yeni adıdır.

SQL Alter Database Örnekleri

Aşağıdaki SQL ifadeleri, ‘Sqldersleri‘ olan veritabanı adını ‘Sqlornekleri‘ olarak yeniden adlandıracak veya değiştirecektir.

Example1

Following is the example to alter database name using ALTER DATABASE statement in SQL server

ALTER DATABASE Sqldersleri MODIFY NAME= Sqlornekleri

Example2

SQL sunucusunda EXEC sp_renamedb deyimini kullanarak veritabanı adını yeniden adlandırma veya değiştirme örneği aşağıdadır. Bu defa Sqlornekleri isimli veritabanının yeni adını Sqldersleri olarak değiştireceğiz.

EXEC sp_renamedb ‘Sqlornekleri’, ‘Sqldersleri’

Yukarıdaki sorgulardan herhangi birini çalıştırdıktan sonra, aşağıda gösterildiği gibi yeni bir adla veritabanını kontrol etmek için SQL veritabanı bölümünüzü yenileyin (Refresh).

SQL Server Management Studio ile Veritabanı Adını Değiştirme

Veritabanı adını değiştirmek için, SQL Server Management Studio da değiştirmek istediğiniz veritabanı üzerinde sağ tıklayarak Rename komutunu tıklayın.

SQL Management Studio kullanarak bir veritabanını yeniden adlandırmak için herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, bu sorun başka bir işlemden veya bir uygulama veritabanını eski adla kullanıyor olabilir. Bu sorunu çözmek için SQL Server çalışan hizmeti yeniden başlatmanız gerekir. Bu işlem sonucu geçerli veritabanını kullanan tüm uygulamaları veya hizmetleri iptal edecektir.

Değişikliklerle işimiz bittiğinde, aşağıda gösterildiği gibi olacak. Burada “Sqlornekleri” veritabanını “Sqldersleri” olarak yeniden adlandırdık.

Bu şekilde SQL sunucusundaki veritabanı adını ALTER DATABASE, SP_RENAMEDB deyimlerini kullanarak veya gereksinimlerimize göre doğrudan SQL Server Management Studio ile yeniden adlandırabilir veya değiştirebiliriz.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.