SQL

SQL Tablo Özelliklerini Değiştirme (Alter Table Komutu)

SQL’ de oluşturmuş olduğunuz tabloda çoğu zaman yapısal değişiklikler yapmak zorunda kalabilirsiniz. Örneğin tabloya sütun ekleme, sütunların tipini değiştirme ya da sütun isimleri değiştirme gibi.

Bu işlem için ALTER TABLE komutu kullanılır.

ALTER TABLE komutu; mevcut tabloya sütun eklemek, sütun silmek yada mevcut sütunun yapısında değişiklik yapmak için kullanılır. Mevcut tabloya çeşitli kısıtlamalar eklemek yada kısıtlamaları kaldırmak için de ALTER TABLE komutu kullanılır. Bu açıklamadan sonra örnekler üzerinde işlemlerin kısaca nasıl yapıldığını açıklayalım. ALTER TABLE komutu ile bir yada birden fazla sütun ile işlem yapmak mümkündür. Örneklerin olabildiğince sade olması ve konuyu anlatması için işlemleri tek sütun üzerinden gerçekleştireceğim.

Aşağıdaki şekilde bir tabloya sahip olduğumuzu düşünerek alter işlemlerini gerçekleştirelim.

 

 

SQL Sütun Ekleme: Mevcut SQL tablosuna sütun eklemek için alter komutu şu şekilde kullanılır.

 

NOT: Eğer yeni eklenen alan otomatik artan sayı olacaksa, alan oluşturulurken yapılması gerekir. Sonradan yapılması için alanın kaldırılması ve yeniden oluşturulması gerekir.

Örnek: yazarno alanını otomatik artan sayı olacak şekilde oluşturun.

 

Örnek:

yazar tablosuna tarih türünde dogumtarih ve varchar türünde yazarsoyad alanını ekleyiniz.

yazar tablosuna varchar(11) türünde tcno alanını ekleyiniz.

 

SQL Sütun Çıkarma: Mevcut SQL tablosundan sütun çıkarmak için yazılması gereken en temel SQL komutu şu şekildedir.

Örnek: yazar tablosundan dogumtarih alanını çıkarınız.

 

SQL Sütun Veri Türü Değiştirme:

*Mevcut SQL Tablosundaki bir sütunun veri türünü değiştirmek için yazılacak komut şu şekildedir.

Örnek: yazarad alanının veri türünü varchar(25) yapın.

 

*Mevcut SQL tablosundaki bir sütuna NOT NULL yada NULL kısıtlaması eklemek için yazılacak komut şu şekildedir.

Örnek: yazarad ve tcno alanlarını NOT NULL yapın.

 

*Mevcut SQL tablosundaki bir sütuna UNIQUE kısıtı eklemek için yazılması gereken komut şu şekildedir.(Not: hata mesajı almamak için alandaki verilerin eşsiz olması yada tablonun boş olması gerekiyor.)

Örnek: yazar tablosundaki tcno alanının UNIQUE (eşsiz) kısıtlaması uygulayın.

 

*Mevcut SQL tablsonundaki bir sütuna PRIMARY KEY (Birincil Anahtar) kısıtı eklemek için yazılması gereken komut şu şekildedir. Kısıt isimleri önemli. Kaldırma işlemleri bu kısıt isimleri üzerinde yapılacaktır.

Örnek: yazar tablosundaki yazarno alanını önce boş geçilemez sonra da birincil anahtar yapın. -Birincil anahtar için temel kurallardan biri boş geçilemez olmasıdır.

 

*Mevcut SQL tablosundaki bir sütunun birincil anahtar kısıtını kaldırmak için yazılması gereken komut şu şekildedir. Alanlardaki kısıtları kaldırma işlemi kısıt adları ile yapılmaktadır. Diğer kısıtlamaları da kısıtlama adı ile kaldırabilirsiniz. Olmayan bir kısıtlamayı yada daha önce silinmiş olan bir kısıtlamayı silmeye çalışıyorsanız. “Could not drop constraint. See previous errors.” hatası ile karşılaşırsınız.

Örnek: yazar tablosundaki tcno alanındaki kısıtlamayı kaldırın. (tcno için UNIQUE kısıtlamasını tc_kisit olarak eklemiştik)

 

SQL Tablodaki Sütunun Adını Değiştirme

ALTER Komutu ile sütun isimlerini değiştirmek mümkün değildir. Bu işlem için sp_rename saklı yordamı ile yapmak mümkündür. Ancak SQL Server tabloyu yeniden oluşturmanızı önerir.

Örnek: yazarad alanını yazaradsoyad olarak değiştiriniz.

 

SQL Tablosunun Adını Değiştirme

ALTER komutu ile tablo adını değiştirmek mümkün değil fakat bu işlem için sp_rename saklı yordamı kullanılabilir. İlişki bağımlılığı yüzünden SQL Server tabloyunu yeniden oluşturmayı öneriyor.

Örnek: yazar tablosunu yazarlar olarak değiştirin.

 

 

 

 

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.