SQL

SQL Server’da Veritabanını Silme

SQL’de bir veritabanını ya “DROP DATABASE” deyimini kullanarak veya doğrudan SQL Server Management Studio’dan gereksinimlerimize göre bir veritabanını silebiliriz.

SQL Drop Database Sözdizimi

DROP Database” deyimini kullanarak SQL veritabanını bırakabilir veya silebiliriz. Genel olarak veritabanını SQL’e bırakmak için söz dizimimiz aşağıda gösterildiği gibi olacaktır.

SQL Drop Database Örneği

Aşağıda, DROP DATABASE deyimini kullanarak SQL’deki mevcut veritabanını silmek için sözdizimi verilmiştir.

DROP DATABASE databasename

Burada, databasename , SQL Server’dan silmek istediğimiz veritabanının adıdır.

SQL Drop Database Örneği

SQL sunucusunda mevcut “Test” veritabanını silmek için örnek sorgu aşağıdadır.

DROP DATABASE Test

Bir veritabanını silmek için, yönetici erişim haklarına sahip olmanız ve veritabanının listenizden silinip silinmediğini kontrol etmek için yukarıdaki sorguyu çalıştırdıktan sonra veritabanı bölümünüzü Refresh etmeniz gerekir.

SQL Server Management Studio kullanarak Veritabanı Silme

Diğer yöntem olarak SQL Management Studio’ da silmek istediğiniz veritabanı üzerinde sağ tıklayarak, Delete komutunu tıklayın

Delete Seçeneğini tıkladığımızda, aşağıda gösterildiği gibi SQL sunucusunda bir veritabanını silmek için aşağıdaki pencere açılır.

Ok butonuna tıkladığınızda veritabanı kaldırılacaktır.

İşlem bittikten sonra veritabanları bölümünüzü yenileyin ve SQL server’da veritabanınızın silinip silinmediğini kontrol edin.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.