Scratch Dersleri

Scratch ile Üç Sayının Ortalamasını Yazdırma

Bu scratch programında kullanıcı tarafından sırayla girilen üç sayının ortalamasını hesaplayan programı yapacağız. Üç sayının ortalaması için gerekli olan benzer algoritma için üç sayılı notunun ortalamasını hesaplama isimli yazıyı inceleyerek ulaşabilirsiniz.

Uygulamanın yapılış adımları ve yapılış videosu aşağıda gösterilmiştir. İster adım adım bakarak kendiniz yapın isterseniz de Youtube üzerinden yapılışını izleyin.

Öncelikle üç sayının ortalamasını hesaplamak için gerekli algoritmaya bakalım. Scratch programı ile yazmadan önce bu algoritmadan faydalanacağız. İşte üç sayının ortalaması algoritması

Yukarıdaki algoritma dikkat ettiyseniz. yazili1, yazili2, yazili3 ve ortalama isimli değişkenlerimiz mevcut. Öncelikle scratch ile bu değişkenleri aşağıdaki gibi oluşturuyoruz.

Adım 1: Değişkenler bloğuna tıklıyoruz.

Değişkenlere sırasıyla sayi1, sayi2, sayi3,toplam ve ortalama isimlerini veriyoruz.

scratch değişken oluşturma
scratch değişken oluşturma

 

Adım 2: Programdaki yeşil bağrağa tıklandığında çalışması için olay bloğundaki yeşil bayrak tıklandığında bloğunu ekliyoruz.

scratch yeşil bayrak tıklandığında
scratch yeşil bayrak tıklandığında

 

Adım 3: Şimdi kullanıcıdan bir sayı alma işlemine geldi. Önce kullanıcıdan veri almak için bilgilendirme yazısı ekliyoruz.  Algılama bloğuna gidip sor ve bekle bloğunu ekle. “Adın ne?” yazısını “Bir Sayı Gir” olarak değiştir.

 

Adım 4: Sırasıyla değişken bloğuna gidip değişkene değer atamak için aşağıdaki gibi bloğu ekle. Ardından 0 (sıfır) yazan yere kullanıcıdan gelen değeri yazdıracağız.

 

Adım 5: Şimdi kullanıcın cevabını yazmak için algılama bloğuna geçip aşağıdaki gibi cevabı ekleyiniz.

 

Adım 6: Sırasıyla sayi2 ve sayi3 için adım 3, adım 4 ve adım 5 işlemlerini gerçekleştiriniz. Yapacağınız adımlara göz atmak için aşağıdaki şekli inceleyebilirsiniz.

 

Adım 7:  Şimdi 3 sayıyı toplayıp ortalaması için 3’e böleceğiz.

Adım 7.1: Değişkenler bloğundan aşağıdaki gibi değişkenim bloğunu ekleyip toplam yapıyoruz.

Adım 7.2 :  Ardından değişkenim bloğuna sırasıyla operatörler bloğundan üç sayının toplamı için gerekli alanları oluşturuyoruz.

 

Adım 7.3 : Boş olan hücrelere değişkenler bloğundaki değişkenleri sırasıyla ekliyoruz.

 

Adım 8: Ardından sırasıyla değişkenlerden ortalama değişkenini ekleyip ardından toplam / 3 işlemi için gerekli operatörleri ekliyoruz.

 

Adım 9: Ortalamayı bulduk artık sonucu yazdırma işlemini yapabiliriz.

 

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.