Scratch Dersleri

Scratch Kurulumu ve Kullanımı

Scratch blok tabanlı en popüler programlama dillerinden biridir. Başlangıçta kullanımı basit görünmesine rağmen yapabildiklerinizi öğrendikçe oldukça zor olduğunu öğrenirsiniz. Belirli teknikler üzerinde zaman ve bilinçli uygulama gerektirir. Pek çok insan nereden başlayacağını ve buna göre çiziklerden nasıl ilerleyeceğini bilmiyor.

İnternette binlerce kaynak mevcut ve bu sitedekiler de bunlardan bir tanesi olacak. Özetle biz tekerleği yeniden icat etmeye çalışmayacağız. Ancak sizlere nasıl çizileceğini öğrenmeye ve hızlı bir şekilde orta ve ileri seviyeye nasıl ilerleyeceğinize dair bazı ek yorumlar içeren bir başlangıç ​​olmasını sağlayacağız. Neyse lafı daha fazla uzatmadan scratch programını nasıl indireceğinizi ve kuracağınızı açıklamaya başlayalım.

 

Scratch İndirme

Scratch programını online kullanabileceğimiz gibi indirip de kullanabiliriz. Scratch programını indirmek için arama motoruna scrach yazmak  yada aşağıdaki bağlantıya tıklamak yeterli olacaktır.

https://scratch.mit.edu/download

scratch indir 1
scratch indirme

 

Scratch Kurulum

İndirme işlemi bittikten sonra dosyaya çift tıklayarak kurulum aşamasına geçebiliriz. Çift tıkladıktan sonra aşağıdaki adımları izleyerek scratch programını kuruyoruz. Kurlum bittikten sonra scratch programının bir kısayolu masaüstüne eklenecektir. Çalıştırmak için masaüstündeki kısayola tıklayıp programı çalıştırabilirsiniz.

 

Online Scratch Kullanımı

Yukarıdaki kuruluma rağmen online olarak da scratch programını kullanabilirsiniz. Online kullanarak hazırladığınız projeleri internette tutup, istediğiniz yerden internet bağlantısı ile açma şansınız da olur. Online olarak kullanmak için http://scratch.mit.edu/ bağlantısını açıp sayfadaki Scratch Katıl butonuna tıklayınız. Kayıt işlemi için sizden bir kaç tane bilgi alacaktır. Kullanıcı adını tercih ederken Türkçe diline özgü karakterleri kullanmamanız gerekir. Ardından kalan bilgileri de tamamlayıp üyeliğinizi tamamlayın.

Oluştur butonuna basarak programın arayüzüne ulaşabilirsiniz.

 

Scratch Kullanımı (İlk Program)

Scratch programını açtıktan sonra aşağıdaki gibi bir sahne bizi karşılayacaktır. Öncelikle sahneyi biraz inceleyip ilk basit uygulamayı hazırlayalım.

Aşağıdaki adımları izleyerek kediyi 3 adım ileri hareket ettirecek blokları ekleyin.

 

Blokları ekledikten sonra şimdi “kedi”nin hareket ettirilmesine geldi.  Yeşil bayrağa her tıkladığımızda kedi 3 adım ileri doğru hareket edecektir.

 

 

 

 

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.