Scratch Dersleri

Scratch İlk Program

Scratch ile ilk tanıştığımda nereden başlayacağım konusunda pek fikrim yoktu. Kendi kendime zaman içinde kurcaladıkça öğrenme sağlıyor ve bu bilgilerimi bir yere not alıyor noktasına geldim. Özetle kendi kendime öğreniyordum.

Bu yazı size etrafı göstererek size çok zaman kazandırmama izin verin, böylece doğrudan oyun yapımına atlayabilir ve çalışma alanı çevresinde tökezlemeyi atlayabilirsiniz.

Scratch programını açın ve sizi aşağıdaki gibi bir program karşılasın.

Scratch çalışma alanı beş alandan oluşur. Araç Çubuğu ekranın üst kısmı boyunca ilerler. Sahne, kedinin bulunduğu büyük beyaz kutudur. Blok Menüsü ekranın ortasından aşağı doğru ilerler. Komut Dosyası Alanı, ekranın ortasındaki tarafındaki büyük açık gri kutudur. Son olarak, Sprite Bölgesi, ekranın sağ alt köşesindeki alandır.

 

Sahnenize bakın – ekranın sağ tarafındaki büyük, beyaz kutu. Şu anda tek bir hareketli grafikiniz var, yeni bir projeyi her açtığınızda Sahne Alanı’nda görünen varsayılan kedi. Aşağıdaki kediyi Sahne boyunca hareket ettirelim.

Bunu yapmanın yolu, bilgisayara kediyi hareket ettirmesini söyleyen bir program yazmaktır ve Scratch’te bir programı yazma şekliniz Blok Menüsünden Komut Dosyası Alanına blokları tıklayıp sürüklemektir.

Başlangıç Bloğunu Ekleme

Başlamak için Blok Menüsüne gidin:

1- Olaylar blok menüsüne geçmek için “Olaylar” kelimesine tıklayın.
2- Bayrak Tıklandığında öğesini tıklayın.
3- Fareyi basılı tutun ve bloğu Komut Dosyası Alanında herhangi bir alana sürükleyin.
4- Fareyi bırakın.
Aşağıda Blok Menüsünden Komut Dosyası Alanına yaptığı yolu görebilirsiniz.

Artık programınıza Sahne’in üzerindeki yeşil bayrak tıklandığında başlamasını söylediniz. Şimdi yeşil bayrak tıklandıktan sonra ne yapmasını istediğinizi söylemeniz gerekiyor.

 

Kediyi hareket ettirme

Kedi orada Sahne Alanı’nda duruyor ve bu biraz sıkıcı. Kediyi hareket ettirelim. Programınızda bir sonraki adımı yazmak için Blok Menüsüne geri dönün:

1- Hareket bloğu menüsüne geçmek için “Hareket” kelimesine tıklayın.
2- 10 Adımı Taşı’yı tıklayın.
3- Fareyi basılı tutun ve Komut Dosyası Alanında Tıklandığında Bayrak Tıklandığında bloğunun altındaki bloğu sürükleyin.
4- Bayrak Tıklandığında Altında bir beyaz boşluk formu görmek için 10 Adım Taşı bloğunu Bayrak Tıklandığında bloğunun yakınına taşıyın. Aşağıdaki görsel yardımcı olacaktır.

İki blok arasında beyaz boşluk göründüğünde, fareyi bıraktığınızda birbirlerine yapışmaya hazır olduklarını bilirsiniz.

Tekrar tekrar tıklayarak kediyi sahneden çıkartabiliriz. Ancak bu işlem biraz uzun sürecektir. Bunun yerine tekrar eden bir komut yazarak butona tıkladığımızda kedi kendiliğinden sahneden çıkmasını sağlayabiliriz.

 

Kedinizi program bitene kadar yürütmek

Kedinizi program bitene kadar yürümeye devam edecek şekilde programlayacaksanız çok fazla odaya ihtiyacınız olacak, bu yüzden kediyi tıklayıp Sahne Alanı’nda yeni bir yere sürükleyerek Sahne Alanı’ndaki en sola hareket ettirin.

Kedinin tek bir tıklama ile hareket etmeye devam etmesini sağlamak için:

1- Kontrol bloğu menüsüne geçmek için “Kontrol” kelimesine tıklayın.
2- Sonsuza Kadar Tıklayın Bir timsah kafasına benziyor, bu uygun çünkü onu 10 Adım Taşı bloğunu yutturacaksınız.
3- Fareyi basılı tutun ve Komut Dosyası Alanında Tıklandığında Bayrak Tıklandığında bloğunun altındaki bloğu sürükleyin.
4- Bayrak Tıklandığında Altında bir beyaz boşluk formu görmek için Sonsuza kadar bloğunu Bayrak Tıklandığında bloğunun yakınına taşıyın 10 Adım Taşı bloğu Sonsuza kadar bloğunun altında olacaktır, bu nedenle onu bir an için göremeyebilirsiniz.
5- 10 Adım bloğunu Sonsuz kadar bloğu içine yerleştirin.

Aşağıdaki görüntü yardımcı olacak.

 

Programınızı test etmek için Sahne Alanı’nın üzerindeki yeşil bayrağa tıklayın ve kedinin ekranda yumuşak bir şekilde kaymasını izleyin.

İlk programımızı yaptık. Diğer programlar içinde  blok sekmesinden istediğiniz blokları ekleyerek ve üzerinde ufak düzenlemeler yaparak program geliştirebiliriz.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.