Python

Python If Else Deyimi Kullanımı

Python programlama dilinde diğer programlama dillerinde olduğu gibi matematiksel mantıksal karşılaştırmalar yapılabilir. Bir çok programda if -elif – else yapısı kullanmak zorunda kalırız. Bu yazıda Python dilinde if elif else yapısının amacı ve kullanımını inceleyeceğiz.

a Eşittir b: a == b 
a Eşit Değil b:  a! = b 
a Küçük veya Eşit b:  a <= b
a Büyük b : a> b
a büyük veya eşit  b : a> = b

Bu koşullar, çoğu zaman ‘if ifadeleri’ ve döngüler içinde kullanılabilir.

Bir ‘if ifadesi’, if anahtar sözcüğü kullanılarak yazılır.

Örnek:

Yukarıdaki örnekte b nin a dan büyük olup olmadığı kontrolünü if içerisinde yapıyoruz. b değişkeninin içeriği (5) a değişkeninin içeriğinden (3) büyük olduğundan (true) ekranda “b, a’ dan büyüktür.” yazacaktır. Aksi bir durum için herhangi bir kod satırı yazılmadığından ekranda bir şey görünmeyecektir.

Girinti

Python, koddaki kapsamı tanımlamak için boşluk kullanarak, girintiye göre davranır. Diğer programlama dillerinde genellikle bu amaç için küme parantezleri kullanır.

if ifadesi girintisiz olarak kullanılırsa hataya neden olacaktır. Örnek olarak yukarıdaki kodları şu şekilde yazarsak hata olacaktır.

 

Elif

Elif anahtar sözcüğü, ‘önceki koşullar doğru değilse, o zaman bu koşulu dene’ demenin yoludur. Diğer programlama dillerinde “Else if” olarak kullanılan “elif” birden fazla koşul kontrol etmek zorunda kaldığımız zaman kullanılabilir.

Bu örnekte a, b’ye eşittir, bu nedenle ilk koşul doğru değildir, ancak elif koşulu doğrudur, bu nedenle ‘a ve b’nin eşit olduğunu’ ekrana yazdırırız.

Else

Else anahtar sözcüğü, önceki koşullardan yakalanmayan her şeyi yakalar.

 

if Koşulu Kısa Yazım

Yürütülecek tek bir ifadeniz varsa, bunu if ifadesiyle aynı satırda yazmak mümkündür. Tek satıda if ifadesinin yazımı aşağıdaki gibidir.

if … else Koşulu Kısa Yazım

if else ifadesini de tek bir satırda yazmak mümkündür. Aşağıdaki gibi bir kullanım yapabilirsiniz.

 

And

And anahtar sözcüğü birden fazla mantıksal sınamayı birleştirmek için kullanılır. Aşağıdaki örnekte and ifadesinin if içinde kullanımını görüyorsunuz.

Örnekte a sayısının en büyük sayı mı olduğunu kontrol edeceğiz. a sayısının en büyük sayı olabilmesi için “b” sayısından ve “c” sayısından büyük olması gerekmektedir.

 

Or

or anahtar kelimesi’ de and gibi koşulları birleştirmek için kullanılır. Arasındaki fark koşullardan herhangi birinin doğru olması durumunda geriye true değer dönmesidir. Yani her iki ifadeden biri doğru olması durumunda koşul doğru olacaktır.

Örnek olarak a nın en küçük olmadığını kontrol edelim. a sayısı b sayısından veya c sayısından büyükse bu onun en küçük sayı olmadığını gösterir. Bu mantıkta kodlarımızı oluşturursak.

 

About the author

admin

1 Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.