Java

JAVA İndir ve Yükle

Java Geliştirme Seti (JDK), Java programlarını kodlamanıza ve çalıştırmanıza izin verir. Aynı bilgisayarda birden fazla JDK sürümü kurmanız mümkündür. Ancak sadece en son sürümü yüklemeniz önerilir.

Java’yı Windows’a yükleme adımları aşağıdadır.

Adım 1) Bağlantıya tıkla. JDK’yı İndir’e tıklayın. Java son sürümü için.

Adım 2) 

Lisans Sözleşmesini Kabul Et
Windows için java sürümü (32 veya 64 bit) için en son Java JDK’yı indirin.

 

Adım 3) İndirme tamamlandığında, JDK’yı yüklemek için exe’yi çalıştırın. Next tıkla

 

Adım 4) Kurulum tamamlandıktan sonra Close’a tıklayın.

 

Java Ortam Değişkenleri Ayarlama: Path ve Classpath

PATH değişkeni, javac, java vb. gibi yürütülebilir konumların yerini verir. PATH’yi belirtmeden bir program çalıştırmak mümkündür ancak yürütülebilir java yolunu yazarak vermek yerine basit javac A.java yazmak daha mantıklıdır. Basit bir şekilde uygulamayı çalıştırmak için işletim sistemine javanın yüklü olduğu yolu belirtmek yani  Java path tanımlama ve java classpath ayarları yapmak gerekir. Bunun için aşağıdaki adımları yaparak path ve classpath ayarlarını yapabilirsiniz.

JDK’nın ortam değişkenlerinden yüklü olup olmadığını görmek için arama paneline CMD yazıp gelen komut istemine javac yazın. Eğer aşağıdaki gibi bir uyarı gelirse JDK ortam değişkenlerinde yüklü değildir.

 

Adım 1) Bilgisayarım sembolü üzerinde sağ tıklayıp özellikleri seçiyoruz.

 

Adım 2) Bilgisayar adı bölümünden Ayarları Değiştir bağlantısına tıklayın

 

Adım 3) Geşişmiş Sekmesinden Ortam değişkenleri butonuna tıklayın

Adım 4) Yeni butonuna tıklayın.

 

Adım 5) Değişken adı kısmına PATH yazıp, değiken değeri kısmına ise JDK’nın yüklü olduğu klasördeki bin dosyasının yolunu yazın.

DİKKAT: Bilgisayarda hali hazırda yüklü bir path değeri varsa, path üzerine aşağıdaki yolu; koyarak eklemelisiniz.

PATH değişkenini bulup üzerine çift tıklayın yada düzenle butonuna basın.

 

 

Adım 6) Benzer adımları izleyerek CLASSPATH yolunu da ekliyoruz. Unutmayın bilgisayarınızdaki yol farklı olabilir. Bilgisayardaki konuma gidip uygun yolu kopyalayıp yapıştırın.

 

Adım 7) Ortam değişkenlerinin doğru olarak ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol etmek için arama paneline CMD yazın. Komut istemi ekranında javac komutunu verin. Aşağıdaki gibi ekran gelirse JDK doğru olarak ayarlanmış demektir.

 

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.