Java

İlk Java Programı : Merhaba Dünya

İlk Java Programınızı oluşturmak için aşağıdaki 2 yazılıma ihtiyacınız var.

Java SE Development Kit –Java SE Geliştirme Seti

Bir önceki eğitim yazısında bu işlemin nasıl yapıldığı açıklanmıştı. Bir önceki yazıyı okuyabilirsiniz.

Bir Metin Editörü

İkinci olarak da bir metin editörüne ihtiyaç var. Bu örnekte NotePad ++ editörünü kullanacağım.   Eclipse’nin JAVA gibi farklı bir metin düzenleyicisi kullanabilirsiniz.

Adım 1) Ekran görüntüsündeki gibi aşağıdaki kodarı yazıp ornekprogram.java olacak şekilde kaydediyoruz.

Adım 2) Çalıştırma işlemi için ornekprogram.java uzantılı olarak kayıtlı olan dosyanın olduğu yere komut isteminden gelip aşağıdaki komutu veriyoruz. Bu işlem ile MerhabaJava.class dosyası oluşturulmuş olacak. Dikkat ederseniz class dosyası projedeki class isimlerinden oluşmaktadır.

 

Adım 3)Yukarıdaki adım ile kod derlenmiş oldu. JVM ile çalıştırılacak dosya hazırlandıktan sonra artık java komutu ile programı çalıştırabiliriz.  Unutmayın burada çalıştırdığımız uygun class dosyasıdır. Class adını kullanarak çalıştıryoruz.

 

Eclipse ile Java Programlama

Yukarıdaki adımları her kod değiştirildiğinde tekrar tekrar yapmak zor olacaktır. Java ile uygulama geliştirmek için bir çok ide geliştirilmiştir. Bu programlar bizim için yukarıdaki adımları otomatik olarka yapmaktadır. Bunlardan bir tanesi eclipse uygulamasıdır. İndirmek için bağlantıya tıklayın.

Aşağıdaki adımları izleyerek java programınızı yazabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.