Genel

Yazılım Nedir?

Yazılım (Software), kullanıcının bir bilgisayarla, donanımla etkileşimde bulunmasına veya görevleri gerçekleştirmesine olanak veren bir talimatlar topluluğudur. Yazılım olmadan çoğu bilgisayar işe yaramaz. Örneğin, İnternet tarayıcı yazılımınız olmadan internette gezinemezdiniz veya bu sayfayı okuyamadınız. Bir işletim sistemi olmadan, tarayıcı bilgisayarınızda çalıştırılamazdı. Sağdaki resim, bir elektronik tablo yazılım programının bir örneği olan bir Microsoft Excel yazılımını gösterir.

Yazılım, bir bilgisayarın değişken parçası ve donanımın değişmez kısmı olarak düşünülebilir.

Yazılım genellikle uygulama yazılımı (iş kullanıcıları doğrudan ilgilendikleri programlar)
Sistem yazılımı (işletim sistemlerini ve uygulama yazılımını destekleyen herhangi bir programa)
olmak üzere ikiye ayrılır.

Middleware terimi bazen uygulama ve sistem yazılımı arasında veya iki farklı uygulama yazılımı arasında aracılık eden yazlımlar da vardır.

Yazılımlara ek olarak appletler de vardır., bazen işletim sistemi ile birlikte gelen gibi küçük uygulamalardır. Java veya diğer programlama dilleri kullanılarak bağımsız olarak da oluşturulabilirler.

Yazılım (genellikle bir deneme süresinden sonra satış için tasarlanmış)  ve buna shareware (satın alma süresi sonunda satışa yöneliktir) denir.  Ayrıca freeware olarak isimlendirilen açık kaynak yazılımlarda vardır. Bu yazılımlar kullanıcıların hizmetine tamamen açık kaynak şeklinde yada bir kısmı kısıtlanmış şekilde ücretsiz olarak sunulur.

Yazılım genellikle CD-ROM’larda ve disketlerde paketlenmiştir. Bugün, çok fazla satın alınan yazılım, shareware ve ücretsiz internet üzerinden indirilmektedir. Yeni bir trend, bir uygulama servis sağlayıcısı olarak bilinen başka bir sitede kullanıma sunulan bir yazılımdır.

Bazı genel uygulama yazılımları şunları içerir:

Antivirus AVG, Housecall, McAfee, Norton
Audio / Music program iTunes, WinAmp
Database Access, MySQL, SQL
E-mail Outlook, Thunderbird
Oyun Madden NFL Football, Quake, World of Warcraft
İnternet Tarayıcı Firefox, Google Chrome, Internet Explorer
İşletim Sistemi Android, iOS, Linux, macOS, Windows

Yazılım Nasıl Alınır?

Yazılım bir perakende bilgisayar mağazasından veya çevrimiçi olarak satın alınabilir ve tüm diskleri (disket, CD, DVD veya Blu-ray), kılavuzlar, garanti ve diğer belgeleri içeren bir kutuda bulunabilir.

Yazılım ayrıca internet üzerinden bir bilgisayara da yüklenebilir. İndirildikten sonra, kurulum dosyaları bilgisayarınızda yükleme işlemini başlatmak için çalıştırılır.

Ücretsiz Yazılım Nedir?

Shareware veya deneme yazılımı, programı satın almadan önce yazılımı denemeniz için size birkaç gün veren bir yazılımdır. Deneme süresinin sona ermesinden sonra, kullanmaya devam edebilmeniz için önce bir kod girmeniz veya ürünü kaydettirmeniz istenir.

Freeware yazılım, hiçbir zaman değiştirilmediği sürece, ödeme gerektirmeyen tamamen ücretsiz bir yazılımdır.

Açık kaynaklı yazılımlar ücretsiz yazılımlara benzer. Program sadece ücretsiz olarak verilmemekle kalmıyor, aynı zamanda programı yapmak için kullanılan kaynak kod da herkesin programı değiştirmesine veya nasıl oluşturulduğunu görmesine izin veriyor.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.