Genel

Web Tasarımı Nedir?

Web tasarımı, internette görüntülenen web sitelerinin tasarımını ifade eder. Genellikle yazılım geliştirme yerine kullanıcı deneyimi web sitesi geliştirme yönlerini ifade eder. Web tasarımı, masaüstü tarayıcıları için web siteleri tasarlamaya odaklanmıştı; Ancak, 2010’ların ortalarından beri, mobil ve tablet tarayıcıları için tasarım giderek daha önemli hale geldi.

Bir web tasarımcısı, bir sitenin içeriği, görünümü ve bazı durumlarda içeriği üzerinde çalışır. Görünüm, örneğin kullanılan renkler, yazı tipi ve resimlerle ilgilidir. Düzen, bilginin nasıl yapılandırıldığını ve kategorize edildiğini ifade eder. İyi bir web tasarımının kullanımı kolaydır, estetik olarak hoştur ve web sitesinin kullanıcı grubuna ve markasına uygundur.

Birçok web sayfası basitliğe odaklanarak tasarlanmıştır, böylece kullanıcıların dikkatini dağıtabilecek veya karıştırabilecek gereksiz bilgi ve işlevsellik ortaya çıkmaz. Bir web tasarımcısının çıktısının kilit noktası, hedef kitlenin güvenini kazanan ve güçlendiren bir site olduğundan, kullanıcı engellemesinin olabildiğince çok potansiyel noktasını mümkün olduğunca ortadan kaldırmak kritik bir konudur.

Hem masaüstü hem de mobil cihazlarda iyi çalışan web siteleri tasarlamak için en yaygın iki yöntem, duyarlı ve uyarlanabilir tasarımdır. Duyarlı tasarımda, içerik ekran boyutuna bağlı olarak dinamik olarak hareket eder; Uyarlamalı tasarımda, web sitesi içeriği, ortak ekran boyutlarına uyan düzen boyutlarında sabitlenmiştir. Cihazlar arasında olabildiğince tutarlı bir düzen korumak, kullanıcı güvenini ve katılımını sürdürmek için çok önemlidir. Duyarlı tasarım bu bakımdan zorluklar yaratabileceğinden, tasarımcılar işlerinin nasıl görüneceğine dair kontrolden vazgeçmeleri konusunda dikkatli olmalıdırlar. Eğer içerikten de sorumlularsa, yeteneklerini genişletmeleri gerekse de, bitmiş ürünün tam kontrolüne sahip olma avantajından faydalanacaklardır.

Yukarıdaki bilgilerin ışığında web sayfalarını tasarlarken ağıdaki tasarım ilkelerini dikkate almak gerekmektedir.

Web Tasarım Prensipleri

Düzen: Grafikler, reklamlar ve metinlerin düzenlenme şeklidir. Web dünyasında kilit hedef, aradıkları bilgiyi bir bakışta bulmaya yardımcı olmaktır. Bu, tasarımın dengesini, tutarlılığını ve bütünlüğünü korumayı içerir.

Renk: Renklerin seçimi amaca ve müşteriye göre değişir; Web güvenli renkleri kullanarak, bir kişinin kişiliğini veya bir organizasyonun markasını taşıyan, çok renkli tasarım ile oluşturulabilir.

Grafikler: Grafikler, tümü web sitesi içinde kullanılan logolar, fotoğraflar, küçük resimler veya simgeler olabilir. Kullanıcı dostu olmaları için, bunların çok sıkışık hale getirilmemesi veya yüklenmesinin yavaş olmaması gerekir. Ayrıca web sayfasının rengi ve içeriği ile uygun şekilde yerleştirilmesi gerekir.

Yazı Tipleri: Çeşitli yazı tiplerinin kullanımı bir web sitesi tasarımını güçlü kılar. Çoğu web tarayıcısı, yalnızca “web güvenli fontlar” olarak bilinen belirli sayıda yazı tipini okuyabilir, böylece tasarımlarınız genel olarak kabul edilen bu grup içinde çalışır.

İçerik: İçerik ve tasarım, sitenin mesajını görseller ve metinler yoluyla geliştirmek için birlikte çalışır. Yazılı metin, okuyucuyu karıştırmamak ve istediklerini vermek için sitenin yerinde kalabilmesi için her zaman alakalı ve yararlı olmalıdır. İçerik, arama motorları için optimize edilmeli ve alakalı anahtar kelimeler içeren uygun uzunlukta olmalıdır.

 

Kullanıcı Dostu Web Tasarımı Oluşturma

Bir siteyi güzel ve görsel olarak çekici kılan web tasarımının temel öğelerinin yanı sıra, bir web sitesi de her zaman son kullanıcıyı dikkate almalıdır. Web sayfa tasarımları aşağıdaki faktörlere dikkat edilerek kullanıcı dostu olarak hazırlanmalıdır.

Gezinme: Web tasarımında site mimarisi, menüler ve diğer gezinme araçları, kullanıcıların nasıl göz atıp arama yaptıkları dikkate alınarak oluşturulmalıdır. Bu araç, kullanıcıların siteyi rahatça dolaşmasına ve ihtiyaç duydukları bilgiyi verimli bir şekilde bulmasına yardımcı olmaktadır.

Multimedya: Tasarımdaki ilgili video ve ses uyaranları, kullanıcıların bilgileri kavramasına ve anlayışı kolay ve hızlı bir şekilde geliştirmesine yardımcı olabilir. Bu, ziyaretçilerin web sayfasında daha fazla zaman geçirmeye teşvik eder.

Uyumluluk: Görüntüleme sayısını artırmak için farklı tarayıcılarda ve işletim sistemlerinde eşit derecede iyi performans göstermek için web sayfasını tasarlamak gerekir.

Teknoloji: Teknolojideki ilerlemeler tasarımcılara her zaman taze, dinamik ve profesyonel bir web tasarımına izin veren, hareket ve yenilik ekleme özgürlüğü verir.

Etkileşimli Olması: Tasarımda yorum kutuları ve fikir anketleri ekleyerek aktif kullanıcı katılımını ve katılımını artırın. Kullanıcıları ziyaretçilere, e-posta formları ve bülten abonelikleriyle web sayfalarının müşterilerene dönüştürün.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.