Genel

Web Tasarımcı Kime Denir?

Web tasarımcısının kim olduğunu açıklamadan önce web tasarımı nedir bu konuya öncelikle değinmek gerekir.

Web Tasarımı Nedir?

Web tasarımı, internette görüntülenen web sitelerinin tasarımını ifade eder. Genellikle yazılım geliştirme yerine kullanıcı deneyimi web sitesi geliştirme yönlerini ifade eder. Web tasarımı, masaüstü tarayıcıları için web siteleri tasarlamaya odaklanmıştı; Ancak, 2010’ların ortalarından beri, mobil ve tablet tarayıcıları için tasarım giderek daha önemli hale geldi.

Bir web tasarımcısı, bir sitenin içeriği, görünümü ve bazı durumlarda içeriği üzerinde çalışır. Görünüm, örneğin kullanılan renkler, yazı tipi ve resimlerle ilgilidir. Düzen, bilginin nasıl yapılandırıldığını ve kategorize edildiğini ifade eder. İyi bir web tasarımının kullanımı kolaydır, estetik olarak hoştur ve web sitesinin kullanıcı grubuna ve markasına uygundur.

Birçok web sayfası basitliğe odaklanarak tasarlanmıştır, böylece kullanıcıların dikkatini dağıtabilecek veya karıştırabilecek gereksiz bilgi ve işlevsellik ortaya çıkmaz. Bir web tasarımcısının çıktısının kilit noktası, hedef kitlenin güvenini kazanan ve güçlendiren bir site olduğundan, kullanıcı engellemesinin olabildiğince çok potansiyel noktasını mümkün olduğunca ortadan kaldırmak kritik bir konudur.

Hem masaüstü hem de mobil cihazlarda iyi çalışan web siteleri tasarlamak için en yaygın iki yöntem, duyarlı ve uyarlanabilir tasarımdır. Duyarlı tasarımda, içerik ekran boyutuna bağlı olarak dinamik olarak hareket eder; Uyarlamalı tasarımda, web sitesi içeriği, ortak ekran boyutlarına uyan düzen boyutlarında sabitlenmiştir. Cihazlar arasında olabildiğince tutarlı bir düzen korumak, kullanıcı güvenini ve katılımını sürdürmek için çok önemlidir. Duyarlı tasarım bu bakımdan zorluklar yaratabileceğinden, tasarımcılar işlerinin nasıl görüneceğine dair kontrolden vazgeçmeleri konusunda dikkatli olmalıdırlar. Eğer içerikten de sorumlularsa, yeteneklerini genişletmeleri gerekse de, bitmiş ürünün tam kontrolüne sahip olma avantajından faydalanacaklardır.

Yukarıdaki bilgilerin ışığında web sayfalarını tasarlarken ağıdaki tasarım ilkelerini dikkate almak gerekmektedir.

Web tasarımı, aşağıdaki gibi tüm tasarım ilkeleri ile aynı temel tasarım öğelerinin çoğunu kullanır:

Düzen: Grafikler, reklamlar ve metinlerin düzenlenme şeklidir. Web dünyasında kilit hedef, aradıkları bilgiyi bir bakışta bulmaya yardımcı olmaktır. Bu, tasarımın dengesini, tutarlılığını ve bütünlüğünü korumayı içerir.

Renk: Renklerin seçimi amaca ve müşteriye göre değişir; Web güvenli renkleri kullanarak, bir kişinin kişiliğini veya bir organizasyonun markasını taşıyan, çok renkli tasarım ile oluşturulabilir.

Grafikler: Grafikler, tümü web sitesi içinde kullanılan logolar, fotoğraflar, küçük resimler veya simgeler olabilir. Kullanıcı dostu olmaları için, bunların çok sıkışık hale getirilmemesi veya yüklenmesinin yavaş olmaması gerekir. Ayrıca web sayfasının rengi ve içeriği ile uygun şekilde yerleştirilmesi gerekir.

Yazı Tipleri: Çeşitli yazı tiplerinin kullanımı bir web sitesi tasarımını güçlü kılar. Çoğu web tarayıcısı, yalnızca “web güvenli fontlar” olarak bilinen belirli sayıda yazı tipini okuyabilir, böylece tasarımlarınız genel olarak kabul edilen bu grup içinde çalışır.

İçerik: İçerik ve tasarım, sitenin mesajını görseller ve metinler yoluyla geliştirmek için birlikte çalışır. Yazılı metin, okuyucuyu karıştırmamak ve istediklerini vermek için sitenin yerinde kalabilmesi için her zaman alakalı ve yararlı olmalıdır. İçerik, arama motorları için optimize edilmeli ve alakalı anahtar kelimeler içeren uygun uzunlukta olmalıdır.

Web Tasarımcısı Kimdir?

Web tasarımı nispeten yeni bir sektördür, internetin gelişmesiyle ortaya çıkmıştır ve dijital medya birçok insanın hayatının önemli bir parçası haline geldiği için özellikle son on beş yılda popülerlik kazanmıştır. Çoğu insan iletişim, bilgi, alışveriş, sosyal yaşam ve daha fazlası için internete güvenir. Web tasarımcıları için talep hızla artmaktadır ve endüstri şu anda iş beklentileri ve gelecekteki büyüme ile ilgili olarak iyi bir kabul edilmektedir.

Bir web tasarımcısı, bir web sitesinin düzenini(tasarımını), görsel görünümünü ve kullanılabilirliğini tasarlayan bir BT uzmanıdır.

İyi bir web tasarımcısının hem yaratıcı grafik becerilerine hem de teknik becerilere sahip olması gerekir. Bir sitenin nasıl görüneceğini (sitenin grafiksel tasarımı) ve nasıl işleyeceğini (bir tasarımın çalışan bir web sitesine dönüştürülmesini) görselleştirebilmeleri gerekir.

Web Tasarımcısı terimi genellikle Web Developer(Web Geliştiricisi) terimi ile yanlış şekilde kullanılır ve bunun tersi de doğrudur. Bir web geliştiricisinin, bir veritabanı sistemi ile entegrasyon gibi bir web sitesinde daha yüksek düzeyde etkileşim yaratmak için programlama dilleriyle çalışan bir yazılım geliştiricisi olması daha olasıdır.

 

Web Tasarımcısı Ne İş Yapar?

Bir web tasarımcısının ana görevi web sayfalarını tasarlamaktır. Giriş sayfası dahil görünmeyen sayfaların tasarımını da yapar.

Estetik yönü çok önemli ve uygun renkleri, yazı tipini, düzeni ve görüntüleri seçerek web sitesinin bütün kişiliğini yaratıyor. Estetik yönleri dikkate almanın yanı sıra, web sitesinin kullanılabilirliği öncelikli olmalıdır. Hedef pazarın ilişkili olabileceği bir sayfa oluşturmak önemlidir.

Örneğin, çocuklara yönelik bir web sitesinin yapıldığını varsayalım. Çok fazla görüntü ve çok fazla metin içermeyen parlak renkler ve okunması kolay bir yazı tipi kullanabilir. Bu onu eğlenceli, çekici ve anlaşılması kolay hale getirir. Düzen ve yapının izlenmesinin kolay olması gerekir ve çoğu sayfa, bilgilerin kolayca erişilmesini sağlamak için web sitesine derinlemesine çok fazla tıklama yapılmamalıdır.

Farklı bir örneği ele alacak olursak, hekimlere yönelik profesyonel bir web sitesi, farklı türde bir görüntü iletmek zorundadır, ancak okunması kolay ve erişilmesi kolay olması bu sayfa içinde geçerli bir durumdur.

Web tasarımcısı web sitesinin tamamını  dikkate alarak, web sitesinin kullanımı kolay olduğundan ve bilgilere kolayca erişilebildiğinden emin olmalıdır. Tasarım sürecini kullanıcıların genel eğilimlerini dikkate alarak yapmalıdır. Hazırlayacağı kullanıcı arayüzlerini(UI), kullanıcı deneyimlerinden (UX) faydalanarak yapmalıdır.

 

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.