Genel

RTLS nedir ve sistem nasıl çalışır?

RTLS, Gerçek Zamanlı Konumlandırma Sistemi anlamına gelir. Başka bir deyişle, radyo frekansı tarafından kapsanan tanımlanmış bir alandaki herhangi bir şeyi bulan ve izleyen bir Kapalı Konumlandırma Sistemidir.
Çalışanlarını ve ekipmanlarını izlemenin daha iyi bir yolunu arayan şirketler, gerçek zamanlı konum sistemi (RTLS) kullanarak buna sahip olabilir. Bu benzersiz ve yenilikçi teknoloji, dünya çapında birçok endüstri tarafından hızla uygulanmaktadır. Konum izleme ekipmanı ve yazılımını kullanarak varlık ve işçi hareketini gerçek zamanlı izleme yeteneği sayesinde şirketler, üretim yavaşlamalarını en aza indirebilir, iyileştirilecek alanları belirleyebilir ve işçilere ek güvenlik özellikleri sağlayabilir.

RTLS nedir?

Gerçek zamanlı konum sistemi, bu neslin yerdeki varlıkların durumunu ve hareketini izlemeye verdiği yanıttır. İster bir üretim tesisi işletiyor olun, isterse bir depodaki forklift ve ekipmanı takip etmeniz gerekiyorsa, bir RTLS sistemi size çok yardımcı olabilir. Tam olarak RTLS nedir – nasıl çalışır?

Kişilerin veya nesnelerin yerini gerçek zamanlı veya istenilen zamanda izleyen ve kayıtlarını tutan teknolojidir. Son yıllarda RTLS teknolojileri, iş yaşamından ev hayatı çözümlerine kadar günlük yaşama giderek daha fazla dâhil edilmiştir. RTLS; ilgilenilen nesnelerin koordinatlarını herhangi bir zamanda belirlemeye, depolamaya, konumlarındaki ve hareketlerindeki sapmaları tanımlamak için analiz etmeye izin verir. RTLS’nin en sık kullandığı teknolojiler şunlardır: Wi-Fi (kablosuz internet), UWB (ultra bant genişliği), RFID, Bluetooth, GPS (küresel konumlamasistemi), infrared (kızılötesi), BLE (Bluetooth düşük enerji), Vision Analysis (vizyon analizi) vb.

RTLS Nasıl Çalışır?

Her RTLS sistemi, kapalı bir iç mekan konumlandırma ağı oluşturmak için bir donanım ve yazılım kombinasyonu içerir. Bu örgülü sistem, ekipmana, ürüne takılan veya personel tarafından giyilen aktif RFID etiketleri tarafından gönderilen radyo sinyallerini almak için alan boyunca yerleştirilmiş birkaç aktif Radyo Frekansı Tanımlama (RFID) okuyucusu kullanır. Sinyal, RTLS yazılımı tarafından işlenmek üzere sunucularınıza gönderilen ağ içindeki her nesnenin veya kişinin konumu ve durumu hakkında hayati bilgiler içerir.

RTLS Yazılımı Benim İçin Ne Yapabilir?

RTLS yazılımı, herhangi bir RTLS sisteminin hayati bir parçasıdır. Konumu hesaplamak için RFID çapalarının sağladığı bilgileri işler ve anlaşılması kolay bir şekilde görüntüler. RTLS yazılımı, personel ve ekipman konumunun canlı bir görüntüsü ile çalışma alanının bir haritasını gösterebilir. Hatta bir RFID etiketi alandan çıktığında veya tahrif edildiğinde belirlenen personeli uyarabilir, bu da potansiyel bir hırsızlığa işaret edebilir.
Ek olarak, Litum RTLS yazılımı, RFID okuyucuları tarafından alınan önemli verileri kullanarak size bir dizi organize rapor sağlayabilir. Bu raporlar şunları yapabilir:

● Çalışanların gecikmelerini veya devamsızlıklarını gösterin
● Çalışanların hareket halinde mi yoksa iş istasyonunda mı kaldıklarını gösterin
● Her bir ağır madencilik ekipmanının kaç yük taşındığını izleyin
● Araçlarda ve ekipmanlarda tamamlanan bakımı görüntüleyin
● Araçların ne kadar hızlı hareket ettiğini ve rotalarını görüntüleyin

Bunlar, kapsamlı RTLS yazılımının şirketler için üretebileceği birçok özel rapordan sadece birkaçıdır.

 

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.