Oyun

En İyi Futbol Oyunları

Gelişen teknolojiyle beraber bilgisayar oyunları her yaş grubu tarafından keyifle oynanır. Pek çok seveni olan bilgisayar oyunlarının başında, maçlarını izlemekten de en çok keyif alınan futbol oyunları gelir. Oyun sektörünün gelişmesiyle geçmişten günümüze çok farklı çeşitte ve sayıda oyunlar kullanıcıların beğenisine sunulur.

Her geçen gün yeni futbol oyunları geliştirilir ve kullanıcılara sunulan oyunların kalitesi giderek artar. Bu kalite artışı, oynarken alınan hazzı da daha üst noktalara taşır. Geçmiş yıllardaki oyunlarda futbolcuların karakterleri piksel piksel görünürken artık gelişen teknoloji ile gerçek görünümlerine son derece benzeyen karakterler yaratmak mümkün hale gelmiştir. Günümüzde oyun tutkunlarının favori futbol oyunları hangileri, gelin birlikte inceleyelim.

Football Manager Oyun Serisi

Football manager oyunları (FM), Sports Interactive (SI) tarafından geliştirilmiştir. Yayınlanması Japonya merkezli bir oyun geliştirme ve yayımlama şirketi olan SEGA tarafından gerçekleştirilmiştir. Sports Interactive (SI) 1992 yılında Championship Manager adlı bir oyun geliştirir ve çok beğenilir. Daha sonra 2004 yılına gelindiğinde, Sports Interactive dağıtıcı Eidos Interactive’den ayrılır. Bu yüzden Championship Manager isim hakkını kaybetmiş ve seriye Football Manager ismiyle devam etmiştir. Bazı ülkelerde farklı isimlerle de yayınlandığı görülür. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Kanada’da Worldwide Soccer Manager adı ile bilinir. 2004 yılından itibaren her yıl yeni bir versiyonu ile seyircilerin beğenisine sunulur. Oyun dünyasında en iyi futbol oyunları PCsıralamalarında her zaman kendine iyi sıralardan yer bulur. Oyun, bir futbol takımının menajerliğini yapmak üzerine kurulmuştur. Bu takımın menajerliğini yaparken medya haberleri ve yaşanan sakatlıklarla mücadele etmeye çalışırsınız.

Pro Evolution Soccer Oyun Serisi

Pro Evolution Soccer, çoğunlukla PES, Pro Evo gibi isimlerle anılan, Japon merkezli bir oyun geliştirme şirketi olan Konami tarafından geliştirilip yayımlanan bir futbol oyunu serisidir. 2001 yılında ilk kez kullanıcılarıyla buluşur. 2001 yılından beri her yıl Eylül ya da Ekim aylarında iki farklı adla satışa sunulur. Genellikle Avrupa, Kuzey Amerika ve Endonezya’da Pro Evolution Soccer adıyla, Japonya ve geri kalan Asya ülkelerinde ise World Soccer: Winning Eleven adıyla yayımlanır. Aralık 2011 tarihinde Pro Evolution Soccer serisi 62 ülkede mevcuttur ve Türkçe de dahil olmak üzere 19 dilde oynanabilir. Aralık 2012’de yapılan araştırmalar sonucu, dünya çapında 81.650.000 adet satılarak en çok kopyası satılan video oyunu olmayı başarmıştır. Bu rakamlar da gösteriyor ki Pro Evolution Soccer serisi, en güzel futbol oyunları listelerine girmeyi hak ediyor.

New Star Soccer Oyunu

New Star Games şirketinin ürettiği sevilen bir futbol oyunudur. Oyuncu, bir futbolcu yaratarak oyuna başlar. Oyun esnasında bu futbolcunun milli takım ve ligler arasında ilerleyişini kontrol edebilirsiniz. Ayrıca bu oyun, 2013 yılında spor oyunu dalında BAFTA Oyun Ödülünü de kazanmıştır. Bu ödül sayesinde en iyi futbol oyunları arasında girme başarısına erişmiştir.

Goal United Pro Oyunu

Keyifli bir menajerlik oyunu olan Goal United Pro, 2012 yılında bu isimle yayımlanmıştır. Günümüzde ise Goal United Legends ismiyle kullanıcıların beğenisine sunulmaya devam eder. Bu oyunu oynarken gerçek bir menajerin yapmış olduğu her şeyi yapmanız mümkündür. Oldukça gelişmiş ve geniş seçeneklere sahip bir oyundur.

FIFA Video Oyun Serisi

FIFA oyun serisi Electronic Arts’ın bir parçası olan EA Sports tarafından ilk kez 1993 yılında çıkarılmış bir futbol oyun serisidir. 1993 yılından beri her yıl yenilenerek ve gelişerek oyun tutkunlarının beğenisine sunulur. Bu seri 1980 yıllarına damga vuran Kick Off, Sensible Soccer ve Matchday Soccer oyunlarının geliştirilmiş bir versiyonu olarak üretilmiş ve daha sonra kendi dalında bir numara haline gelmiştir. Madden NFL oyunundan sonra “en çok satan spor oyunu” unvanını kazanmıştır. FIFA oyun serisi, çıkarıldığı ilk yıldan bugüne pek çok kupa, futbol kulübü, lig, milli takım ve futbolcu lisansını barındırır. Oyun bazı turnuvaları da içerisine katmıştır: Avrupa Futbol Şampiyonası, FIFA Dünya Kupası, UEFA Şampiyonlar Ligi

Super Arcade Football ve Sensible Soccer

Super Arcade Football, diğerlerine göre daha değişik bir arayüze sahiptir. Retro futbol oyunları gibi görünecek şekilde yaratılmış bir futbol simülasyon oyunudur. Oyunda yaptığınız şey bir takım yönetmektir. Bu yönetimi de kuş bakışı görerek sağlarsınız.
Sensible Soccer da bir retro oyundur. 1990’lı yılların ilk zamanlarında çokça popüler olmuştur. Oyuncular arasında genellikle “Sensi” olarak anılır. Sensible Soccer, kült oyunlar listelerinde sıkça adı geçen bir oyundur.

Online Soccer Manager

Online Soccer Manager, bir takımın menajerliğini yaptığınız, oynadığı maçları kazanmaya çalıştığınız bir simülasyon oyunudur. Çok eğlencelidir. Akıllı telefondan oynanabilen en iyi 5 futbol oyunu arasında yer alır. Oyun esnasında eş zamanlı olarak oyuncu ve takımı kontrol edebilirsiniz. Onları çıkacakları maçlara hazırlarken kendinizi geliştirebilirsiniz. Gerçek hayattaki arkadaşlarınızla ligler oluşturarak çevrimiçi şekilde de oynayıp daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Oyundaki amacınız, en iyi futbolcu transferlerini yaparak takımınızı 1. seviyeye çıkarmaktır.

Kafa Topu

Uygulama mağazalarında en çok indirilen oyunlar arasında uzun zamandır yerini koruyan Kafa Topu, 2 kişilik futbol oyunlarıarayışında olanlar için en güzel tercihlerden biridir. Oynanışı oldukça kolaydır. Kafa atarak rakip kaleye gol atmaya çalışırsınız. Oyunda geliştirilen karakterlerin kafaları fazla büyük tasarlandığı için, gerek görsel olarak gerekse oyun deneyimi açısından son derece eğlencelidir.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.