EXCEL Toplama Formülü – Bilişim & Programlama
Ofis Programları

EXCEL Toplama Formülü

Excel iki veya daha fazla hücrede bulunan sayıları toplamanın çeşitli yolları vardır. Bu yazıda TOPLA işlevi ve OTOMATİK TOPLAM düğmesi gibi çeşitli yöntemleri örneklerle göstereceğim.

EXCEL TOPLA formülünün nasıl çalıştığını bilmiyorsanız 1dakikalık şu kısa EXCEL TOPLA FORMÜLÜ yazısını okumanızı öneririm.

EXCEL TOPLA Örnekleri

 

Örnek 1: İlk örnek bir aralıktaki değerlerin toplamını nasıl yapacağımızı görelim. D1 ile D10 hücreleri arasındaki tüm hücrelerin toplamını almak için aşağıdaki formülü yazmak gerekir. Aralıkdaki değerleri toplamak için aralığı iki nokta  ( : ) işaretini kullanarak belirtiyoruz.

excel toplama formülü örnek 1

excel toplama formülü örnek 1

 

Örnek 2: Bağımsız hücreleri toplama. D1, D3, D5, D10 hücrelerini toplamak için aşağıdaki formülü yazmamız gerekiyor. Bağımsız hücreleri toplamak için noktalı virgül sembolü kullanılır.

excel toplama formülü örnek 1

excel toplama formülü örnek 1

 

Örnek 3: Aralık ve bağımsız değerleri toplamak için yukarıdaki iki örneği birleştirip kullanabilirsiniz. D1:D3 arası ile D6:D10 arasının toplamını almak için aşağıdaki gibi bir formül yazmamız gerekecektir.

Örnek 4: Sayfa2’deki A1:A5 arasındaki hücrelerin toplamını almak için aşağıdaki gibi bir formül yazmak gerekiyor. Değerlerin alınacağı sayfa isminden sonra ünlem(!) işareti bırakılıp yukarıdaki işlemler gerçekleştirilir.

 

Örnek 5: Toplama işlemini başka bir sayfadaki hücreyi yada hücreleri de dahil edebilirsiniz. Sayfa2 içindeki A1:A5 arasıdaki hücreleri ile mevcut sayfadaki D5:D10 arasındaki hücrelerin toplamını yapmak için aşağıdaki gibi formülü yazmak gerekiyor.

 

Örnek 6: Bir satır yada sütünu toplamak için satırın yada sütünun isimleri ile toplama yapılabilir.

B sütununundaki hücreleri toplamak için-

9. Satırdaki hücreleri toplamak için-

B sütunu ile D sütunu arasındaki tüm hücreleri toplamak için-

formülleri kullanılabilir.

 

Örnek: A1:A10 arasındaki sayıları toplayın. Aşağıdaki adımları sırayla gerçekleştirip OTOMATİK TOPLAMA işlemini yapın.

  • A1:A10 arasındaki hücreleri sayılarla doldurun.
  • Ardından A11 hücresine tıklayın.
  • EKLE sekmesi/ OTOMATİK TOPLAMA butonuna tıklayın.
  • Toplanacak hücreler otomatik olarak seçilecektir. Ardından ENTER tuşuna basın.

Bu yazıda EXCEL Toplama işleminde karşınıza çıkabilecek durumları örneklerle ele aldık. Yukarıdaki yazıya ek olarak OTOMATİK TOPLAMA butonu ile belirli bir aralığın sonuna toplamayı rahatlıkla yapabilirsiniz.

 

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.