Genel

.NET Framework Nedir?

Framework kelimesi geliştirme çatısı anlamına gelmektedir. .NET Framework, çoğu kişi tarafından bir programlama dili sanılmaktadır fakat programlama dillerinden bağımsız ve farklı programlama dilleri ile ortak çalışma imkânı sağlayan bir uygulama geliştirme platformudur. Farklı dilleri bilen programcılar ortak bir projeyi yürütebilir. .NET Framework çalışma mantığı bunun için uygundur. Yaygın kullanılan çoğu dil (C#, Visual Basic, Visual C++, Visual F#, Python) .NET Framework desteklidir. Ayrıca .NET Framework altyapısında kullanıma sunulmuş hazır kod kütüphaneleri ile kod yazma çok daha hızlı ve verimli olmaktadır. .NET Framework kütüphaneleri tüm .NET dillerinde ortak kullanılır. Bu yüzden .NET çok güçlü bir Framework’tür.

C# ve .NET Framework İlişkisi

C# bir programlama dilidir, .NET Framework ise C# dili ve birçok dilin kütüphanelerinin yüklü olduğu bir uygulama geliştirme platformudur. C# dilinde kullanılan kütüphanelerin tümü .NET Framework kütüphaneleridir.

.NET Framework Çalışma Mantığı

Programlama dilleri ile yazılan kodlar makine için anlamlı değildir, kodların makine dilinde yazılması veya makine diline çevrilmesi gerekir. Program yazarken kullanılan kodlar derlendiğinde doğrudan makine diline çevrilmez. Görselde görüldüğü gibi kodlar önce ara dil (Intermediate Language) koduna, ardından da çalışma zamanı derleyicisi (Just-In-Time Compiler) tarafından makine diline çevrilir. Böylelikle
kodlar sorunsuz bir şekilde çalışır. Bu işlemlerin yapılmasını .NET Framework altyapısı sağlar.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.