Genel

İnsan vücudunda elektrik yükü var mıdır? Varsa bu elektrik nasıl oluşmaktadır?

Elektrik insan vücudunda bile her yerdedir. Hücrelerimiz elektrik akımlarını iletmek için özelleşmiştir. Sinir sisteminin vücuda ve beyne sinyaller göndermesi için elektrik gereklidir, bu da hareket etmemizi, düşünmemizi ve hissetmemizi mümkün kılar.

Peki, hücreler elektrik akımlarını nasıl kontrol eder?

Vücudumuzdaki sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi elementlerin belirli bir elektrik yükü vardır. Hücrelerimizin neredeyse tamamı, elektrik üretmek için iyon adı verilen bu yüklü elementleri kullanabilir.

Bakınız: İşlemci Nedir? İşlemciler aynı anda ne kadar işlem yapabilme kapasitesine sahiptir?

Hücrenin içeriği bir hücre zarı ile dış ortamdan korunur. Bu hücre zarı, hücrenin iç kısmına ulaşmak için yalnızca belirli maddelerin geçebileceği bir bariyer oluşturan lipitlerden oluşur. Hücre zarı sadece moleküller için bir bariyer işlevi görmekle kalmaz, aynı zamanda hücrenin elektrik akımları üretmesi için bir yol görevi görür. Dinlenmekte olan hücreler içeride negatif, dış ortam ise daha pozitif olarak yüklenir. Bunun nedeni, hücre içindeki ve dışındaki pozitif ve negatif iyonlar arasındaki hafif bir dengesizliktir. Hücreler bu yük ayrımını, yüklü iyonların zardan içeri ve dışarı akmasına izin vererek başarabilirler. Hücre zarı boyunca yüklerin akışı, elektrik akımlarını üreten şeydir.

Hücreler, hücre yüzeyinde oturan ve belirli iyonların geçmesi için bir açıklık oluşturan proteinlerle zar boyunca belirli yüklü elementlerin akışını kontrol eder. Bu proteinlere iyon kanalları denir. Bir hücre uyarıldığında, pozitif yüklerin açık iyon kanalları yoluyla hücreye girmesine izin verir. Hücrenin içi daha sonra daha pozitif olarak yüklenir ve bu da aksiyon potansiyelleri adı verilen elektrik darbelerine dönüşebilen başka elektrik akımlarını tetikler. Bedenlerimiz, doğru hareketleri, düşünceleri ve davranışları başlatmak için belirli aksiyon potansiyeli kalıplarını kullanır.

İlginizi Çekebilir: Anakart (mainboard), ismini nereden almış olabilir ve neden anakart denilmiştir?

Elektrik akımlarındaki bir kesinti hastalığa yol açabilir. Örneğin, kalbin pompalaması için hücrelerin, kalp kasının doğru zamanda kasılmasını sağlayan elektrik akımları üretmesi gerekir. Doktorlar, elektrokardiyogram veya EKG adı verilen bir makine kullanarak kalpteki bu elektrik darbelerini bile gözlemleyebilirler. Düzensiz elektrik akımları kalp kaslarının doğru şekilde kasılmasını engelleyerek kalp krizine neden olabilir. Bu, elektriğin sağlık ve hastalıktaki önemli rolünü gösteren sadece bir örnektir.

Tags

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.