Genel

Değişken Nedir?

Programlama dillerini öğrenmeye başladığımızda ilk yazdığımız kod hep “merhaba dünya” olmuştur. Peki ekrana çıktı alma işleminden sonra hangi aşama bizi bekler. Tabi ki bir değeri tutup onun üzerinde işlem yapma. Genellikle ilk bir kaç örnek içinde de kullanıcıdan bir şeyler alıp bunu ekrana yazdırmaya çalışırız. Peki kullanıcıdan aldığımız verileri nerede tutarız. İşte burada bize değişkenler yardımcı olur. Değişken ile bir bilgiyi ister kullanıcıdan olsun isterse program içinde dinamik olarak yüklensin bir bilgiyi bellekte tutmak için kullanılır.

Neden değişken oluşturmak gerekiyor, değişken ne işe yarar sorularının cevabını vermeye devam edelim. Matematikteki değişken kavramı ile Bilişimde değişken kavramı aslında birebir aynıdır. Matematikte değişken belirli koşullara göre değeri değişen (genellikle x ile ifade edilir. Hep kabusum olmuştur.) değerleri ifade eder.

Peki bilişimde değişkenin durumu nedir? Bilgisayarda veriler bellek(RAM) üzerinde tutulur. Buradaki bilgiler geçici bilgilerdir. İşte burada programlama dili geçici bu üniteler üzerinde verileri tutmak için değişkenleri kullanır.(Değişkenler dışında da veri tutmak için yöntemler var ancak konumuz değişkenler olduğu için buna değinmeyeceğim)

Her hangi bir programlama dilinde değişken oluşturulduktan sonra bellek üzerinde değişkenin türüne göre (string, int, bool, double) bir bellek alanı tahsis edilir. Tahsis edilen bu alanı bir kutu olarak düşünelim. Çeşitli boyutlarda kutuların olabileceğini varsayarak yukarıdaki string, int bool vb. veri tiplerinin bellek üzerinde farklı alanlarda yer kaplacağını tahmin etmişsinizdir. Bu kutuların içindeki ne olduğu hakkında fikir sahibi olmak için kutuların üzerine etiketler yapıştırdığımız düşünülürse, buradaki etiket değişkenin adını ifade edecektir.

Önceki paragraflardan faydalanarak, verilerin bellek üzerinde saklandığını, saklanan bu değerlerin belirli boyutları olduğunu ve bu verilere bellekten ulaşmak için değişken isimlerinin olması gerektiğini öğrendik. Bu ifadelerin ışığında değişken tanımlamak için aşağıdaki yapıyı kullanabiliriz.

şeklinde bir kullanım ile değişken oluşturulup içine veriyi aktarabiliriz.

Ayrıca değişkeni baştan oluşturup veriyi sonradan da dahil etme imkanımız olacaktır.

Ayrıca farklı bir tanım olarak da değişken nedir sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz.

Programlamada değişken: Bir işlemi gerçekleştirmek için yapılması gereken ilk şey o veriyi hafızaya almaktır. İşlem yapmak istediğimizde de veriyi hafızadan çağırıp gerekli işlemleri yerine getirmektir. Hafızadaki verirleri ifade etmek için programlama dillerinde değişkenleri kullanırız. Özetle vermek gerekirse; programlama dilinde işlediğimiz verileri bilgisayarın hafızasında tutmak için yapmış olduğumuz tanımlamalardır. 

 

Bir kaç değişken oluşturma örneği:

 

 

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.