Bilişim Teknolojilerinin Temelleri

Sabit sürücüleri, kullandığımız bir ev eşyasına benzetmek istersek hangisi olabilir?

Sabit disk nedir?

Bilgisayar sabit sürücüsü (veya sabit disk veya HDD), bilgisayarınızın kullandığı işletim sistemini, uygulamaları ve belge, resim ve müzik gibi veri dosyalarını depolayan bir tür teknolojidir. Bilgisayarınızdaki geri kalan bileşenler, sabit sürücünüzde depolanan uygulamaları ve dosyaları size göstermek için birlikte çalışır.

Sabit disk nasıl çalışır?

Sabit disk sürücüsü (HDD), verileri tutmak için bölmeler içeren bir plakadan oluşur. Bu veriler, işletim sisteminiz, uygulamalarınız ve oluşturduğunuz tüm dosyalardır. İstenen bilgileri okumak veya yazmak için tabla boyunca hareket eden bir akümülatör kolu da vardır. Bu işlemi daha hızlı hale getirmek için, plaka, akümülatör kolu üzerinde hareket ederken döner.

İnsan vücudunda elektrik yükü var mıdır? Varsa bu elektrik nasıl oluşmaktadır?

Verileri tutan bölmeler, sabit diskin her tarafına yayılabilir. Yani, veriler sırayla yazılmaz. Akuatör kolunun ilgili tüm verileri bulmasını sağlayan bir indeksleme sistemi vardır.

Yukarıdaki tanımlardan yola çıkarak sabit sürücüler Mutfağımızdaki mutfak dolapları, kıyafetleri koyduğumuz gardırop yada yemeklerimizi koyduğumuzu buzdolabı gibi bir çok depolama yaptığımız eşyaya benzetebiliriz. Hatta kitaplarımızı koyduğumuz kitaplık bile olabilirler.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.