Bilişim Teknolojilerinin Temelleri

Ram Bellek Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Geçmişten günümüze bilgisayar, telefon ve fotoğraf makinesi gibi cihazların içinde var olan donanım parçaları teknolojiyle gelişmiştir. Bu cihazların hızlanmasını sağlayan ve çoklu programları sorunsuz çalıştıran bileşenlerden biri de ram’dir. Ram bellek, cihazlar için depolama ve bellek birimleri olarak çalışır. Cihazların içinde bulunan bu donanım parçaları gelişen teknolojiyle nano boyutta imalatla küçülürken işlevsellik olarak da en yüksek verimin alınması imkanını sunar.

Rastgele erişim belleğinin kısaltılması olan RAM, bilgisayarın hız performansını artıran en önemli etkenlerdendir. Teknolojik cihazların içinde var olan RAM içerisinde anlık olarak veriler depolanır. Ram bellek, depolanan bilgilere hızlıca ulaşılmasını sağlar. Diğer hafıza belleklerden farkı ise; ihtiyaç duyulan bilgileri kalıcı olarak saklamamasıdır. Yani geçici veri depolama olarak işlev yapar. Cihaz kapatıldığında veya elektrik kesintisi yaşandığı zaman ise depolanan bilgiler kaybolur. Birçok cihaz sınırlı miktarda bellek sunduğu için bellek eklemek, hız-performans artırmanın kolay yoludur.

Gelin birlikte RAM Bellek hakkındaki detaylara göz atalım…

Ram Bellek Nedir?

Özellikle bilgisayarlarla ilgilenenler ve hız sorunu yaşayanların karşısına ram çıkar. Bu sebeple de ‘ram bellek nedir?’ sorusu sıklıkla merak edilir. Ram bellek; program verilerine hızlı erişebilirliği artırmak için cihazın hafızasında yer alan bir tür veri depolama veya hafıza birimidir. Ram bilgisayar, ekran kartı ve birçok mikroişlemci arasında yer alır. 2 veya 2’nin katları olacak şekilde dizilmiş bellek yongalarından oluşan Ram’lere bilgi depolanabilir, silinebilir veya değiştirilebilir.

Ram bellek kapasitesini ise aynı devre üzerinde bulunan yongaların toplamı verir. Kullanım amacına göre ram kapasitesine duyulan ihtiyaç da değişmektedir. Özellikle bilgisayara takılan ram’den bahsedecek olursak, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda anakarta takılan modüller halinde bulunurlar. Ram bellek türleri verilerin saklanma şekline bağlı olarak, Statik RAM (SDRAM) ve Dinamik RAM (DRAM) olarak temel sınıflandırma yapılabilir.

Bilgisayarlarda genellikle Synchronous Dynamic RAM (SDRAM) bulunur. Bilgisayarda kullandığınız ram’ler zamanla daha gelişmiş olan DDR (Double Data Rate)’a dönüşmüştür. Bu ramler SDRAM’dan farklı olarak her saat döngüsü için iki transfer gerçekleştirir. Ancak bu ikili arasındaki fark hızları değildir. Her döngüde verinin kaç kez iletildiğidir.

Ram Bellek Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?
Ram Bellek Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Double Data Rate’larda (DDR) zamanla yenilenmiştir. DDR’dan sonra geliştirilen ve 2003 yılında piyasaya çıkan ddr2 ram 2. nesil bellek olarak kullanıma sunulmuştur. DDR’dan yaklaşık olarak 2 katı daha hızlı çalışması ve güç tüketimi olarak daha düşük olmasıyla bu türler sıklıkla tercih edilir. 2007’depiyasaya sürülen 3. nesil ddr3 ram de güç tasarrufu ve hız bakımından bir alt nesli geride bırakmış durumdadır. Bu süreçte gelişmeye devam eden DDR teknolojisi 4. ve 5. nesil bellekleri de ön plana çıkarmıştır. Ddr4 ram ve ddr5 ram bellek bilgisayarlarda son dönemlerde dikkat çeker.  Şu anda tercih edilen bu son nesil bellekler güç ve hız bakımından DDR teknolojisinin en iyisidir. Bu sebeple bilgisayar modelinize ve bu çeşitlere bakarak tercih yapmanız gerekir.

Ram Bellek Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Ram bellek özellikleriarasında yer alan hızlı veri aktarımı ve geçici veri saklamayla bilgisayarlar çok daha hızlıdır. Ram yongasında iki farklı veriye ortalama aynı süre harcanarak ulaşılır. Tüm programlar ve bilgisayara girilen veriler ilk olarak kanal aracılığıyla ana belleğe aktarılır. Burada ana bellekte yani Ramde işlenir. Ram bilgisayar için birincil depo, yükleme, gösterme ve uygulamaları yönlendirme alanıdır. Ram kasa içinde bulunan devre kartları üzerinde, küçük devreler halinde bulunur.

Bilgisayara ram ekleyerek ya da değiştirmek sanıldığı kadar zor değil. Anakartlar üzerinde ramler için ayrılmış özel yuvalara ihtiyaç duyulan hızdaki ve kapasitedeki RAM’ler yerleştirilerek cihazların mevcut hızından daha hızlı çalışmasına olanak sağlar. Ram 64 gb ile sağlanan kapasite, 4 gb ram ile sağlanan kapasitenin yaklaşık 16 katıdır.  Ram’lerin çalışma prensibi ise ram içinde bulunan 0 ve 1 rakamlarından oluşan hücreler bulunur. Cihazınızda kullanmış olduğumuz programa verdiğimiz komut işlemci tarafından işleme alınır. Açık olan programın kullandığı veriler ram üzerinde tutulduğundan işlemciden ram’e komut gönderilir. Ram’de gerekli adres de bulunan veri okunarak işlemciye geri bildirim yapılır. Bu sayede veri işlenmiş olur.

Ram Bellek Kapasite Çeşitleri Nelerdir?

Teknolojik cihazların kritik parçası olan Ram bellek; kullanım amacına ve kapasitesine göre çeşitlenir. Kapasite bakımından birçok çeşide sahip olan bellekler cihazın ihtiyacına göre seçilebilir. Genellikle 2, 4, 8, 16 gb ram veya 32 gb ram kapasiteleriyle satışa sunulur. Sunulan bu bellekler arasından araştırma yapmadan almak ve kullanmak imkansız olabilir. Cihazın anakartına ve diğer özelliklerine bağlı olarak desteklediği RAM kapasitesi, türü ve hızları değişkenlik göstermektedir.

Bilgisayarda var olan anakartın alacağınız RAM çeşitleriyle uyumlu olması gerekir. Seçilen RAM çeşitleriyle anakartınız uyumlu değilse Ram belleği çalıştıramaz. Ayrıca bilgisayar için RAM yükseltmek veyahut değiştirmek için birçok unsura dikkat etmek gerekir. Cihazların anakartında barındırdığı ram yuvaları sayısı ve desteklediği maksimum ram kapasitesi değişkenlik gösterir.

Mesela anakartınızda bulunan ram yuvasının 4 adet olduğunu düşünelim. Her bir yuvaya 2 gb ram modülleri taktığımızda toplamda 8 gb ram kapasitesine sahip oluruz. Aynı kapasiteye 2 yuvaya 4 gb’lık modüller kullanarak da ulaşabiliriz. Modüllerin beraber çalışabilmesi için ram’lerin markadan bağımsız olarak türleri aynı olmalıdır. Anakart tarafından takılan ram’ler desteklenmelidir.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.